Безальтернативний Трамп. Мільярдер вийшов у фінал гонки за Білий Дім

Дональд Трамп лишився єдиним реальним кандидатом у президенти США від республіканців. Перед цим він різко поміняв риторику щодо Росії

Розгромна перемога на праймеріз в штаті Індіана розчистила Дональду Трампу шлях до номінації в президенти від Республіканської партії. Єдиний серйозний супротивник, сенатор від штату Техас Тед Круз, відмовився від подальшої боротьби.

З-поміж 17 кандидатів, які були в республіканців на старті перегонів, Круз спромігся виграти 11 праймеріз та кокусів. Але цього недостатньо, аби подолати Трампа.

"Від початку я казав, що продовжуватиму (боротьбу. – Авт.) до того часу, поки лишатиметься реальний шлях до перемоги. Сьогодні ця дорога закрилася. Виборці обрали інший шлях", - сказав Круз своїм прихильникам, оголошуючи рішення зійти з дистанції.

Трамп привітав це рішення і назвав свого головного конкурента "жорстким кмітливим хлопцем", який має "блискуче майбутнє". Так заведено в американській політиці – хвалити конкурента, який програв, хоча за день до того поливав його критичними дотепами.

Чекаємо липня

На праймеріз в Індіані за Дональда Трампа проголосували 53,3% республіканців штату. За Теда Круза – 36,6%. Ще 7,6% віддали голоси за губернатора штату Огайо Джона Кейсіка. Останній, як бачимо, не становить загрози переможній ході мільярдера до фінішної прямої. Втім, губернатор пообіцяв лишатися на дистанції.

Остаточно республіканці визначать свого кандидата в президенти під час партійного з'їзду. Він проходитиме з 18 по 21 липня у Клівленді. Це станеться через місяць після останніх праймеріз. Вони відбудуться 7 червня в Каліфорнії та ще чотирьох менших штатах.

Малоймовірно, що до того часу Трамп матиме підтримку 1 237 делегатів з'їзду – тобто 5% плюс один голос. Але це навряд чи завадить йому стати офіційним кандидатом республіканців. Просто тому, що він не має конкурентів. Той же Круз в ефірі CBS нагадав, що відсутність підтримки більше 50% делегатів не завадила свого часу стати офіційними кандидатами Аврааму Лінкольну та Джеральду Форду.

А поки в штабі Трампа святкують перемогу, кремлівські пропагандисти отримали неприємний сюрприз.

Стріляти по російських літаках

Досі прокремлівські ЗМІ вихваляли мільярдера, цитуючи його критику на адресу Обами та висловлювання щодо налагодження відносин з Росією. А він взяв і заявив, що треба стріляти по російських винищувачах, які виконують небезпечні маневри навколо американських кораблів та літаків.

Ці слова пролунали у неділю, 1 травня, в передачі K File радіо BuzzFeed. За словами Трампа, потрібно "провести лінію на піску", і якщо російський літак її перетне, "треба відкривати вогонь".

"Маю на увазі, у певний момент маємо щось зробити… Не можна просто так це прийняти. Звісно, спочатку потрібна дипломатія і почати треба з негайного телефонного дзвінка Путіну, ви так не думаєте? Але якщо це не спрацює, не знаю, у певний момент, коли цей сосунок пролітає повз тебе, ти маєш стріляти", - сказав Трамп.

Далі він охарактеризував інциденти з російськими літаками, ціла низка яких сталася за останні тижні, як ганьбу та повну відсутність поваги до США і Обами.

Читайте також: Трамп Путіну не друг

Це вкладається в загальну логіку Трампової кампанії, головне гасло якої "Зробимо Америку знову великою". Раніше він вже говорив, що діалог з Росією потрібно вести, але з позиції сильного.

Таким чином уся кремлівська братія, яка вихваляла Трампа, опинилася в, м'яко кажучи, незручному становищі. Вони стали жертвами стилю, який обрав мільярдер під час боротьби за голоси виборців.

Він робить шокуючі заяви, які часто суперечать за змістом одна одній. Дуже не хотілося б, щоб цю помилку повторили в Україні, на адресу якої Трамп також робив суперечливі заяви.

Сандерс лишається в грі

Тим часом у таборі демократів лідером є Хілларі Клінтон. Вона має найбільші шанси стати офіційним кандидатом від партії у фінальних перегонах. Але праймеріз в Індіані вона програла єдиному конкуренту Берні Сандерсу. За демократа-соціаліста проголосували 52,5% виборців-демократів, за Клінтон – 47,5%.

Американські ЗМІ відзначають, що цієї перемоги недостатньо, аби скласти серйозну конкуренцію колишньому держсекретарю. "Навіть програвши, Хілларі Клінтон тримає першість за кількістю делегатів, яких достатньо, щоб її проголосили номінантом", - пише The New York Post.

Як відзначає телеканал NBC, виборці не дають Клінтон розслаблятися. Кожного разу, коли Сандерс опиняється за крок до остаточної поразки, виборці надають йому можливість лишатися в грі. Останній раз так сталося у березні, коли політик виграв праймеріз у Мічігані.

Видання The Washington Post пише, що тепер республіканці, які не хочуть голосувати за Трампа, можуть підтримати Клінтон, хоча вона й представляє їхніх політичних опонентів. Тож інтрига зберігається.