Космічний епік-фейл. Як російський мега-космодром "Восточний" перетворився на пшик

Російське космічне "будівництво століття" запам'яталося зарплатними бунтами та гігантськими розкраданнями коштів

У четвер, 5 травня, подав у відставку генеральний директор підприємства, через який зірвався урочистий перший пуск ракети з російського космодрому "Восточний".

Росії фатально не фартить зі створенням космічного майданчика для запуску важких ракет. Мега-проект мав на меті продемонструвати космічну велич та стати достойним замінником збудованого в часи СРСР казахського Байконуру.

Але реально відмовитись від послуг Назарбаєва росіянам не вдасться ще дуже довго. Будівництво космодрому відбувалося на фоні скандалів з невиплатою зарплатні будівельникам та розкраданням коштів. Урочистий перший пуск, за яким приїхав спостерігати особисто Путін, зірвався. Коли ж ракету таки відправили в політ, один із супутників, який вона вивела на орбіту, відмовився подавати ознаки життя.

Мега-проект

Відсутність власного космодрому для запуску важких ракет, тим більше з космонавтами (легкі та середні можна запускати з Плесецька, який використовується як військовий об'єкт) невигідно вирізняє Росію з-поміж інших держав, які претендують на лідерство в космічній галузі.


Навіть у Китаю, не говорячи вже про США та Євросоюз, такі космодроми є. Росії ж доводиться орендувати в Казахстану Байконур за $115 млн на рік.


Той факт, що "Восточний" розташовано на території Росії, дозволить зекономити не лише на оренді, а ще й на виплатах за падіння фрагментів ракет на іноземні території. Після запуску з нового космодрому вони приземлятимуться в Росії або Тихому океані. Зокрема, фрагменти ракети після першого пуску попадали поблизу якутських сіл.

"У Кремлі називали  його "проектом загальнонаціонального значення", в уряді – "гарантією суверенітету країни", в "Роскосмосі" – "космодромом завтрашнього дня, який… повинен дати Росії лідерство в нашій області на кілька десятирічь вперед", - перераховує редактор російського ресурсу Slon.ru Михайло Тищенко.

Один з кураторів будівництва космодрому, заступник директора Центру експлуатації наземної та космічної інфраструктури Андрій Охлопков без зайвої скромності назвав "Восточний" найкращим космодромом у світі. 

Втім, пан Охлопков забіг наперед. Насправді, повноцінне будівництво ще не завершено. Історія ж зведення вже функціонуючої частини підказує, що там все працює загалом за рахунок "авось" і "такої то матері".

Зрив строків

Секретний указ про будівництво "Восточного" Путін підписав ще у 2007 році. Фактично ж будівництво розпочали в 2012-му. Першу чергу обіцяли добудувати в 2015-му. У грудні того ж року мав бути здійснений перший пуск. Але як бачимо до реалізації планів дійшло на п'ять місяців пізніше.

Куратор космічної галузі Росії Дмитро Рогозін в одному з інтерв'ю навіть "зуб давав", що перший пуск буде саме в 2015 році. Коли кремлівському фантазеру пригадали обіцянку, він відповів у звичному йому хамському стилі.

"Нащо вам, беззубим лібералам, чужий здоровий зуб?" – написав він на своїй сторінці у Facebook.

Будівництво відстало від графіку через бунти робітників, яким не платили зарплату, бардак в керівництві проектом та масштабні розкрадання. За цей час полетіли голови більше десятка керівників будівельних компаній, "Роскосмосу" та інших контор, а дехто навіть отримав реальний тюремний строк за корупційні злочини.

Інфографіка: газета "Ведомости"

Зарплатні бунти

Скандали з невиплатою зарплат будівельникам "Восточного" тривали майже весь 2015-й рік. У березні 50 робітників субпідрядника "Стройиндустрия-С" оголосили страйк, бо їм заборгували гроші за три місяці. У квітні 26 робітників оголосили голодування, а бастувало вже близько ста людей. Приїхав Рогозін, керівників, що не платили, звільнили. Голова "Стройиндустрии-С" згодом сів на 11 місяців.


Пізніше виявилось, що робітникам, які організували страйк, виплатили зарплату та… звільнили. Втім, вони й самі говорили, що не збиралися більше працювати на космодромі.


У тому ж квітні працівники іншої компанії-субпідрядника написали звернення до Путіна. Білою фарбою вони вивели на дахах своїм вагончиків фразу "Хотим работать".

У червні страйк оголосили 82 будівельники організації ЗАТ "АМД", яким теж не платили три місяці.

У квітні, напередодні "прямої лінії" з Путіним, було заарештовано робітника, який збирався черговий раз поскаржитись російському президенту на невиплату зарплат. Його звинуватили в нецензурній лайці і арештували на п'ять діб.

Заарештований працівник космодрому "Восточный" Антон Тюрішев

Розкрадання

Після трьох років будівництва Рахункова палата РФ оголосила, що кошториси на зведення деяких об'єктів були цілеспрямовано завищені на 18%. Обсяг розкрадань перевищив 13 млрд рублів ($200 млн за нинішнім курсом).

У 2014 році арештували голову будівельної компанії-підрядника "Дальспецстрой" Юрія Хрізмана, його сина та головного бухгалтера підприємства. Їх звинуватили в розкраданні 1,8 млрд рублів ($28 млн) у 2012–2013 роках.

А в січні 2016 року трьох інженерів з дирекції космодрому звинуватили в отриманні хабара 1 млн рублів ($15 тисяч). Одному з них заплатили за те, щоб він закрив очі на жахливе будівництво автодоріг на космодромі.

Невдалий пуск

Перший пуск з "Восточного" був призначений на 27 квітня. Після традиційних команд "Ключ на старт" та "Дренаж" пуск скасували. Як пізніше висловився Путін, "автоматика перестаралась".

Офіційних заяв щодо причин зриву не було. Газета "Известия" з посиланням на анонімного представника "Роскосмосу" пише, що комісія з розслідування інциденту встановила, що він стався через кабель, який "було виготовлено не за конструкторською документацією та виявився без декількох необхідних перемичок".

Голова підприємства, яке виготовило кабель, Леонід Шалімов отримав від Путіна постанову про неповну службову відповідальність. У четвер, 5 квітня, він вирішив піти з посади самостійно.

"Я не став чекати висновків комісії. Написав, що прошу звільнити мене з посади. Нащо мене мордувати. На жаль, любов до Батьківщини не буває взаємною", - заявив сам Шалімов.

Пуск здійснили наступного дня, 28 квітня. Повідомлялося, що ракета "Союз-2.1а" успішно вивела на орбіту три супутники, які працюють у штатному режимі. Згодом виявилося, що один з них (наносупутник SamSat-218D) не виходить на зв'язок.

Потім від нього почали надходити "уривчасті сигнали". Де факто передове чудо техніки передає морзянкою свою назву, та й то нечітко. Єдине, що може втішати – апарат має статус "студентського", його створили в Самарському університеті. Тож все можна списати на недолугих "ботаніків".

Вже ввечері 5 травня російський "Интерфакс" з посиланням на джерело в ракетно-космічній галузі повідомив, що будь-які сигнали з супутника SamSat-218, що стартував з "Восточного", перестали надходити.

Туманні перспективи

Перший пуск, насправді, це лише пил в очі. Інших пусків з "Восточного" цього року взагалі не буде. Другий та третій за планом мають відбутися лише в 2017 році.

А для того, щоб повноцінно експлуатувати космодром, його ще треба добудувати. За планом, другу чергу планують завершити в 2023 році і тоді ж здійснити перший запуск апарату з космонавтом на борту.

За цей час необхідно розбудувати місто Ціолковський, де будуть мешкати працівники об'єкту та розмістяться суміжні підприємства. А як показала практика, між помпезними планами та їхньою реалізацією в росіян лежить прірва.