Російська загроза. Чи варто українських ультрас звозити на Євро-2016

Через необачність організаторів чемпіонату Європи з футболу українські вболівальники можуть зустрітися з агресією з боку російських фанів

Безпечний жереб

Після анексії Криму та російської агресії на Донбасі Союз європейських футбольних асоціацій (УЄФА) зробив все можливе, аби вболівальники з України та Росії не перетиналися між собою.

Уникнути потенційних конфліктів футбольні чиновники вирішили "розводячи" українські та російські клуби при жеребкуваннях єврокубків та відбіркових турнірів. Тож, скажімо, у Лізі Європи, чи Лізі чемпіонів зустріч між представниками країн, які фактично перебувають у стані війни, була можливою лише у фіналі змагань.

Таким чином, в УЄФА вчинили і підчас жеребкування фінальної частини Євро-2016 та зробили неможливою зустріч збірних України та Росії на груповому раунді. Щоправда, на стадії плей-офф матч між командами все-таки може відбутися, адже організатори заздалегідь повідомили, що ламати турнірну сітку та штучно його уникати не будуть.

Зустріч у Ліллі

Та все ж таки при плануванні календаря змагань в УЄФА суттєво помилилися, через що українські та російські фани, з великою вірогідністю, зустрінуться у місті Лілль, де з інтервалом у кілька днів проводитимуть матчі збірні України та Росії.

Увагу на це на свої сторінці у facebook звернув відомий шоумен Сергій Притула, який є одним з офіційних послів збірної України на Євро-2016.

Так от, він вказав на змагальний графік, за яким 12 червня у Ліллі Україна гратиме з Німеччиною, а 15 червня у цьому ж місті Росія зустрінеться зі Словаччиною.

За розрахунками Притули, українські вболівальники залишатимуть Лілль 13 чи 14 червня, коли туди ж масово з’їжджатимуться росіяни, які ще й до всього напередодні, 12 червня, відзначатимуть національне свято - День Росії.

Польський досвід

"Це означає, що на вулицях Лілля ми, хочемо цього чи ні, але перетнемося з росіянами. Що з себе представляє купа вгашених російських фанатів, ми вже бачили на Євро 2012", - написав Притула.

Він має на увазі масові безлади чотирирічної давнини під час чемпіонату Європи-2012, який разом приймали Україна та Польша. Тоді у Варшаві до та після матчу групового раунду між господарями та росіянами сталися масові безлади за участю вболівальників обох команд.

Їх 12 червня 2012 року спровокували саме російські вболівальники, які влаштували столицею Польщі ходу на честь Дня Росії з використанням радянської символіки та провокативних банерів. Поліції довелося вгамовувати сутички до пізньої ночі за допомогою водометів, сльозогінного газу та гумових куль.

Національна традиція

Варто зазначити, що подібні інциденти за участю вболівальників збірної Росії та тамтешніх клубів є вже звичними. Останній такий випадок було зафіксовано у листопаді минулого року у Стамбулі під час матчу між московським "Локомотивом" та турецьким "Бешикташем", коли фани обох клубів застосовували холодну зброю, а росіяни на трибунах демонстрували на весь світ оголені сідниці.

Крім цього, у Росії постійно стаються жорстокі побоїща між ультрас місцевих клубів, скажімо, московських "Спартака" та ЦСКА. А найжахливішими виявилися заворушення у 2002 році, після поразки збірної Росії на чемпіонаті світу від Японії. Тоді підігрітий алкоголем восьмитисячний натовп молодиків у центрі Москви під час перегляду матчу у фан-зоні влаштував погроми, а під час сутичок від ножових поранень загинув 17-річний юнак.

Ультарс та олігархи

Притула пропонує захистити звичайних українських вболівальників у Франції від агресивних росіян представникам ультрас наших клубів.

"Суркіс, Коломойський, Ахметов, Димінський, Тарута, Жеваго, профінансуйте по 50-70 чоловік від своїх клубів, і тисячам наших вболівальників буде спокійніше! Думаю, ФФУ теж може підключитись до цієї ініціативи", - закликав посол збірної України на Євро-2016.

Проте подібна ініціатива виглядає досить неоднозначно. З одного боку, за українських фанів, дійсно, буде кому заступитися, і це ніби плюс. А з іншого - проконтролювати самих ультрас українських клубів буде надзвичайно складно.

Бо футбольні фани зовсім не ангели і вони самі цілком здатні розпалити конфлікт, особливо у разі провокацій з боку ворожого табору. А безлади у масовому скупчені не надто мирно налаштованих один до одного людей приборкати надзвичайно складно.

Важливе рішення

Тож президентам наших футбольних клубів та представникам ФФУ варто добре зважити всі "за" та "проти", перед тим як наважитися на якісь конкретні кроки. Зрештою, у Франції українські вболівальники будуть не наодинці з потенційними хуліганами, а їх напевне буде кому захистити – місцева поліція та спецслужби приділяють безпеці надзвичайно велику увагу, особливо після терористичних атак у Парижі восени минулого року.

У будь-якому випадку саме французам доведеться влагоджувати проблеми, які їм створили організатори Євро-2016, складаючи календар змагань.