Борис Райтшустер: Путіну страшно, бо він усвідомлює, що осідлав цунамі

Німецький журналіст-розслідувач, автор бестселера "Путінократія" в ефірі Еспресо.TV розповів про агентурну мережу Кремля в Західній Європі і чому Путін хоче ослаблення Меркель

Ви один із перших на Заході, хто почав всерйоз говорити про агентурну мережу Кремля в Західній Європі. Ми бачимо ті чи інші її прояви, наприклад, якщо вже по Німеччині прихильники "ДНР" наважуються ходити з прапорами цієї терористичної організації, то, значить, дійсно Ви були праві і справи кепські.

Є дані, що в Німеччині активно діє російська розвідка, зокрема, в плані агентів впливу. Тут дуже багато лобістів Кремля, на жаль, вони працюють досить ефективно, досить успішно, і це дуже турбує.

У принципі, наша контррозвідка про це знає, але, на жаль, сама контррозвідка була скасована під час правління Герхарда Шредера і, я думаю, мені не треба нагадувати, що Герхард Шредер сьогодні працює на "Газпром".

А ця, так звана "Система", що стала відомою завдяки вашому дослідженню, організація чи мережа організацій, які існують в Євросоюзі, зокрема в Німеччині, і фінансуються з Кремля.

Це агентура під прикриттям спортивних спілок "Система" - вони зараз просто всюди - це таке слов'янське єдиноборство, нібито давнє, але скоріше за все ФСБшне. Там від 250 до 300 людей, які проходили підготовку спецназу, навчалися в Москві диверсійній діяльності, роботі зі зброєю, з вибухівкою. Серед них у першу чергу вихідці з Росії з німецькими паспортами.

Для німців це звучить дико, і вони не хочуть у це вірити. Вони просто погано знають історію, адже теж саме було за часів ФРН - були бойові загони Західнонімецької комуністичної партії. Наші служби їх так і не розкусили, тільки вже після падіння Стіни, вже в архівах Штазі, у Східному Берліні, це виявили.

Якщо говорити про Штазі та інші колишні служби Еріка Хонеккера, Мільке і так далі. Наскільки сильно залишилися ці зв'язки між КГБ-ФСБ і німецькими східнонімецькими спецслужбами?

Виявляється, я навіть сам цього не знав, хоч і німець, що західну мережу Штазі ніколи не було розкрито, тільки східну. Західну мережу було передано в Москву. Сам Путін це описує, як він брав участь в цій передачі, будучи агентом КДБ у Дрездені.

Це все виявилося в руках Кремля, вся резидентура в ФРН. Маркус Вольф, глава розвідки Штазі, дуже часто бував у Москві, і навіть сумнівів немає, що ця стара резидентура зараз підключена. Цим пояснюється, коли раптом якийсь колишньої генерал НАТО різко змінює, на 180 градусів, свій напрямок і каже словами, які звучать, як ніби з відділу пропаганди Кремля.

Коли на це дивишся, то вже нічому не дивуєшся. Там стільки непрямих доказів, що у мене немає сумнівів, що стару резидентуру Штазі було відновлено. Звичайно, там вже багато через старість стали непридатними, але все одно це відчувається і досить сильно, ті ж методи, які використовував Штазі тоді. Я це порівнюю - і у мене волосся дибки стає.

Нещодавно були ці дивні події в Дрездені, Кельні та інших містах, коли хтось організував чи іммігрантів, чи псевдоіммігрантів, і ми бачили пропагандистську хвилю Кремля. Наскільки я розумію, ціллю була Ангела Меркель?

Ця тема, знову ж таки, велике табу. Є витік інформації, що розслідування цих подій ведеться з піднятим ручником, тобто на гальмах, і це дивно. Нема враження, що там їм треба знати, що ж дійсно відбувалося за лаштунками. Вірніше, поліцейські намагаються, напевно, але є відчуття, що зверху це спускають на гальмах.

Я думаю, кампанія, яку ми бачимо з початку року, - це і історія про нібито зґвалтовану 13-річну Лізу, і нібито розгул злочинності з боку біженців, створюють картинку, що Німеччина стала зоною лиха. Це значною мірою справа рук Кремля і дійсно, мета, на мою думку, повалити або поставити в небезпечне становище Меркель, оскільки вона ключовий гравець в Європі щодо санкцій.

Я думаю, такий розрахунок у Кремля, оскільки без Меркель або зі слабкою Меркель - немає санкцій, Крим можна спокійно залишити собі, а в Східній Україні можна робити, що заманеться. Але справу з Меркель Путін не сприймає особисто. Це для нього велика політична гра, вона особистих подлостей йому не робила, і тому, думаю, він буде себе прагматично вести, доки Меркель не переступила межу особистих образ, а цього поки що не було.

Хіба що вона один раз сказала, що він відірваний від реальності, але він це теж приймає як політичну гру, так що я думаю, такої сильної особистої образи, як наприклад, на Бориса Нємцова, у нього на Меркель немає.

Тобто фраза покійного Бориса Юхимовича, «що Путін єб ... й», зіграла свою роль в загибелі Нємцова?!

Я особисто тоді зустрічався з Борисом, і він сам це відчував. Він мені говорив, що напевно підписав собі смертний вирок цією фразою і, як колишній віце-прем'єр, як людина прекрасно розуміє ці правила гри, його цей нюх не обдурив, і він шкодував, що так зопалу це сказав.

А як, на Вашу думку, зараз сприймає ситуацію оточення Путіна? Ми розуміємо, що, з одного боку, йде Панамагейт, з другого - санкції, з третього - Путін не впевнений у власному оточенні і починає формувати національну гвардію, яка має врівноважити баланс сил між ФСБ, військовими і особисто відданими Путіну кадировцями.

Путін підняв таку сильну хвилю націоналізму, шовінізму та інших пристрастей, що вона перетворилася в цунамі. Він зараз сидить на вершині цього цунамі, але прекрасно усвідомлює, що в будь-який момент це все може розбитися об берег, і він впаде. Я думаю, йому страшно.

Мені було б, на його місці, страшно, тому що поки він сидить на цьому цунамі - це виглядає гордо і добре, але він-то розуміє, що все це може розбитися об стіну будь-якої хвилини, і думаю, відповідно, йому страшно. У своє оточення він допускає в першу чергу тільки яструбів. Але, як мені казав один колишній член уряду РФ: "не для того крали сотні мільйонів, а то й мільярди, щоб потім їх витрачати в Північній Кореї або Ірані".

Вони хочуть нормальних, робочих, прагматичних відносин із Заходом, і те, що зараз відбувається, для них занадто далеко зайшло. Всі ці прибамбаси, ця "Батьківщина в небезпеці" - для них це стало вже занадто. Як гра - це ще нехай, але, коли це відбивається на їхньому власному гаманці, на активах, коли деякі вже не можуть поїхати на Захід, вони цим дуже незадоволені, і це для Путіна дуже небезпечно.

Вже йде гра поза вікном. Поки вони бояться, в тому числі і палацового перевороту, але втрати можуть стати вищими за страх.

Мені навіть страшно собі уявити, наскільки сильно активізована російська чи радянська агентура в Україні, якщо навіть у благополучній Німеччині вона вирішує дуже серйозні питання.

Це абсолютно точно. У вас же є всі ці приклади, коли якісь міністри або голови відомств з російськими паспортами потім їхали до Росії. Це дуже небезпечно і це подвійна небезпека. Одна небезпека, що вони впливають, але не менш небезпечною є загальна підозра.

Треба дуже розумно, дуже зважено підійти до цього питання і не впадати з крайнощів - подібно німцям, які нічого не бачать, в інші крайнощі - всюди бачити шпигунів. Я сподіваюся, що в України, з таким історичним досвідом, вистачить розуму, щоб не впадати в крайнощі.

Кодекс розвідника, або кодекс КДБіста, - наскільки я розумію, це якась межа, яку вони не можуть переступити. Як ви думаєте, в критичній ситуації, в якій зараз перебуває Кремль, він може порушити умовні правила гри? Хоча, можливо, в українському випадку він їх вже давно порушив.

Головна відмінна риса Путіна від традиційних КДБістів, головна відмінна риса цієї системи, яку Путін створив, - це відсутність правил, повна відсутність традиції. Саме це мене так лякає. Це показує справу Литвиненка, це показує справу Савченко

...убивство Нємцова і Ганни Політковської.

Це найстрашніші випадки. Раніше були правила, такі ж як і в кримінальному світі, були жорсткі правила - у бабусі самотньої сумочку не відбирати. Це вважалося ганьбою. А зараз мене найбільше лякає відсутність цих правил, які радянська влада, треба сказати, якось дотримувалася. Зараз цього немає.

новини партнерів

28 лютого, 2021 неділя

Відео

Введіть слово, щоб почати