Два роки вигнання. Як донецька "Ізоляція" продовжує відкривати Україну світу

Дар'я Тарасова
9 червня, 2016 четвер
18:03

9 червня 2014-го терористи "ДНР" вигнали фонд "Ізоляція" з Донецька, але це лише дало поштовх арт-платформі до нових звершень і проектів

Їхнє мистецтво робить виклик, провокує, не оминає гострих тем та часто апелює до політики. І це не дивно, адже мистецтво, яке не залишає байдужим, не може бути іншим. Мистецтво "Ізоляції" – саме таке.

Свій перший проект платформа культурних ініціатив "Ізоляція" реалізувала у серпні 2010-го. Тоді з виставки IZOLYATSIA 2.0 у Донецьку зародилася арт-платформа, що згодом розповіла митцям з усього світу про Україну.

П'ять молодих художників з різних регіонів країни об'єдналися під кураторством Адама Нанкервіса в одному з цехів колишнього заводу з виробництва ізоляційних матеріалів. Зрештою, саме через завод платформа культури і отримала свою назву.

Виставка IZOLYATSIA 2.0 у 2010-му стала і своєрідним маніфестом для "Ізоляції" в цілому, визначивши вектор мистецтва цієї платформи сучасної культури. Трансформувавши покинутий простір заводу, IZOLYATSIA 2.0 показала перезавантаження, народження чогось нового без руйнування старого.

Для учасників "Ізоляції" культура має не вузьке тлумачення, а охоплює і освітні проекти, і культурні та соціальні ініціативи, будучи платформою для небайдужих людей. 

Акцент фонду "Ізоляція", який є не лише всеукраїнським, а й навіть міжнародним, завжди робився на Східну Україну. Адже, на жаль, для багатьох українців Донбас – це "гопніки, злодії та алкоголіки".

Насправді ж, потенціал регіону не розкритий, бо про культуру регіону звикли мовчати. І такі платформи, як "Ізоляція", не втомлюються працювати, звертаючи увагу тих, хто вперто ігнорує існування культури на Донбасі.

Як платформу культурних ініціатив на Донбасі захопили терористи 

Чотири роки "Ізоляція" базувалася в Донецьку, утім, 9 червня 2014 року територію заводу ізоляційних матеріалів захопили озброєні представники так званої "ДНР". Вони заявили, що тепер використовуватимуть приміщення для зберігання російської гуманітарної допомоги. 

Як бойовики підірвали 50-метрову інсталяцію Паскаля Мартіна Таю в Донецьку

Однак на вершині терикону, що на території фонду, одразу розмістився снайпер, а вся територія "Ізоляції" і зараз використовується як військова база, склад викрадених автомобілів та в'язниця, де катують полонених.

Приміщення, галереї та арт-простори були одразу розграбовані. Через захоплення бойовиками фонд "Ізоляція" втратив чимало художніх творів, матеріалів та обладнання.

Не допомогло врятувати роботи ані звернення до ГПУ, ані до СБУ, ані до МЗС. І донині "Ізоляція" не змогла повернути інституційний архів, бібліотеку, лазерний різак, комп'ютери тощо. Евакуювати з Донецька вдалося лише команду.

Вимушене переселення

Тож з 2014-го року фонд "Ізоляція" вимушено оселився в Києві. Тепер його резиденція розташувалася на Київському суднобудівному судноремонтному заводі. Тут команда повною мірою продовжує свою творчу діяльність. 

Однак команда "Ізоляції" не обмежується Києвом, а реалізує проекти по всій Україні. І це не лише мистецькі акції. "Ізоляція" об'єднує міжнародних кураторів, дослідників і, звісно, художників.

Як і раніше, особливе місце посідає східний регіон. Чимало культурних акцій проводять і за кордоном, розповідаючи за допомогою мистецтва про події в Криму і на Сході України.

5 арт-проектів "Ізоляції"

Насправді, виокремити якість проекти "Ізоляції" з усіх (наразі проведено понад 70, не враховуючи освітні програми) важко, адже всі вони різні, цілісні та не залишають байдужим. 

"Кімната пульсу"

Ще в 2013 році "Ізоляція" представила інтерактивну інсталяцію мексиканця Рафаеля Лозано-Хеммера, яка до цього була показана в Мексиці, Італії, Данії, Японії, Австралії. 

"Кімната пульсу" – це проект про суспільну взаємодію, дослідження форм альтернативної свідомості та точки перетину ідей наукової фантастики з художнім баченням.

"Кімната пульсу" - інтерактивна інсталяція, створена за допомогою рівномірного розподілу ламп розжарювання у виставковому просторі. Вздовж однієї зі стін на металевих конструкціях розміщені датчики серцевого ритму відвідувачів. Коли відвідувач торкається до датчика, комп'ютер визначає його пульс, змушуючи найближчу лампочку блимати у точній відповідності з цим ритмом. 

Як тільки контакт припиняється, світло гасне на короткий час, і запис пульсації світла переміщається до наступної лампи по сітці.

При кожному дотику до датчиків ритм серця відвідувача записується та надсилається на найближчу лампочку, переміщаючи пульсації попередніх відвідувачів та приєднуючись до хмари серцевих ритмів.

"Культура і конфлікт: ІЗОЛЯЦІЯ у вигнанні (Прага)"

З 11 червня до 20 липня 2015 року "Ізоляція" представляла у Празі інформаційну виставку "Культура і конфлікт: ІЗОЛЯЦІЯ у вигнанні". Зрозуміло, що в її центрі була тема війни на Донбасі. Однак цікавим аспектом став акцент на ролі культури в умовах війни. 

Виставка показувала історію фонду "Ізоляція", який безпосередньо став жертвою збройного конфлікту. Складалась вона з відеоінтерв'ю з цивільними полоненими, що утримувались "ДНР" в приміщеннях "Ізоляції" в Донецьку, з молодими донеччанами, а також відео з військовими, які окупували територію фонду.

"Культура і конфлікт: ІЗОЛЯЦІЯ у вигнанні" демонструвалась також у Франції та в Німеччині. 

#Onvacation

Одним з найвідоміших проектів "Ізоляції" за кордоном стала культурна інтервенція #onvacation. Реалізували його у Венеції під час Бієнале з 6 травня до 9 червня 2015 року.

Активісти в футболках з надписом "on vacation" ("у відпустці") окуповували арт-павільйони держав, що окуповують чужі території. Саме такою фразою про відпустку російські військові пояснювали свою присутність на Донбасі.

Художники закликали відвідувачів Бієнале приміряти надану організаторами акції уніформу і зробити "селфі" в одному з павільйонів країн-окупантів. 

Команда "Ізоляції" не приховувала, що їхня організація цілеспрямовано спланувала окупацію павільйонів країн-окупантів, а також вела підривну діяльність, закликаючи глядачів виставки приєднатися до окупації. 

Відмовившись від традиційних форм, #onvacation функціонував у просторах реальності і пародії: організатори роздавали військову уніформу відвідувачам виставки, запрошуючи взяти участь у проекті і виграти безкоштовну відпустку до окупованого Криму, в Балаклаву - приморське містечко, що носить назву мілітаристської маски, використовуваної загарбниками півострова в 2014 році.

"Зміна"

На початку 2015-го у вільних містах Сходу України "Ізоляція" провела серію проектів, залучивши місцеву громаду до їх створення. Слово "Зміна" втілює бажання змін і водночас відсилає до індустріального контексту, позначаючи робочі зміни на підприємствах як ознаку того життя та мирної реальності, які хочеться зберегти. 

Незважаючи на вимушене переселення з Донецька до Києва, фонд "Ізоляція" не втрачає зв'язку з Донбасом, реалізуючи низку проектів, пов'язаних з цим регіоном. 

"Кордони, що повзуть" / Crawling border

Наприкінці 2015-го в Києві "Ізоляція" разом з учасниками грузинського павільйону 56-ї Венеційської бієнале відкрили виставку "Кордони, що повзуть". 

Спільна виставка торкалася споріднених тем, адже окупація Росією торкнулася і українців, і грузинів. Проект був присвячений таємним перерозподілам кордонів та особистим трагедіям багатьох людей. 

"Кордони, що повзуть" - це дзеркальна кімната, де відвідувачі могли поставити себе на місце тих, хто змушений був пройти через тяжкі випробування. Інсталяція поступово набуває іронічного тону й перетворюється на головоломку, розгадка до якої ховається в останній клітині. Глядачі, замкнені всередині конструкції, відчувають дискомфорт та дисгармонію з оточенням. Саме ці емоції відчувають люди, що опинилися в таких ситуаціях, як українці та грузини.

Чи є життя після вигнання?

Сьогодні "Ізоляція" продовжує творити в Києві. Другу річницю вимушеного переселення вирішили не робити трауром, а навпаки – покликати друзів та згадати все хороше, що відбулося за час існування фонду.

На території Київського суднобудівного судноремонтного заводу покажуть відеоарт від учасників резиденції "Турбореалізм (Прорив)" та Tenpoint, artist talk, які колись у мирні часи, в 2012-2013 роках, показували в Донецьку.

Не обійдеться і без іноземних гостей. З Нової Зеландії приїхав діджей Даніель Малон, відбудеться і концерт експериментальної електронної музики за участі Sport and Music, Diser Tape та Qod.

Вторгнення бойовиків на український Донбас, захоплення вільного арт-простору та привласнення частини художніх творів не зупинили діяльності фонду "Ізоляція". Натомість через війну про нього заговорили навіть ті, хто раніше і не знав про існування культурної платформи. 

Терористи лише підбурили митців до нових звершень та задали новий, контрпропагандистський вектор проектам, які змусили світ дізнатися і заговорити про Донбас.

Читайте також:
Київ
0°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.69
  Купівля 39.69
  Продаж 40.43
 • EUR
  Купівля 40.18
  Продаж 41.21
 • Актуальне
 • Важливе
2022, неділя
27 листопада
10:03
OPINION
Сергій Фурса
Росія — просто хвороба. І нам потрібен час, щоб одужати. І одужання – це ніколи не приємний процес
10:01
окупанти орки танк рф
Британська розвідка вказала напрямок, на якому РФ планує великий наступ на Донеччині
09:52
Ексклюзив
ЗСУ
Росіяни зазнають великих втрат особового складу біля Авдіївки та Марʼїнки, - речник Східного угруповання військ Череватий
09:26
Марко Бушманн
Розслідування воєнних злочинів в Україні: міністри юстиції G7 планують провести першу в історії зустріч
08:56
ЗСУ
ЗСУ завдали удару по зосередженню живої сили окупантів: 100 осіб поранено
08:41
російські військові
Російські військові минулої доби вбили п'ятьох жителів Донеччини
08:26
російські військові окупанти
У РФ з 10 грудня почнеться нова хвиля прихованої мобілізації, - Генштаб
08:01
OPINION
Володимир Гевко
Росіяни проти війни, але не проти того, що Путін та їх армія робить з українцями
05:30
Інфографіка
Збірна Іспанії
ЧС-2022: розклад усіх матчів і трансляцій 27 листопада
04:29
Оновлено
Віктор Циганков (в центрі)
УПЛ: "Динамо" не змогло переграти "Металіст 1925", результати та розклад інших матчів 15-го туру
03:46
Володимир Путін, Михайло Ведерніков
Губернатор Псковської області поскаржився на безпілотники НАТО, які до 24 лютого намагались вторгнутись у Росію
03:25
Дмитро Підручний
Визначився склад збірної України з біатлону на 1-й етап Кубка світу
02:32
Ренато Балестра
Помер італійський модельєр Ренато Балестра
02:19
Оновлено
Запоріжжя
У Запоріжжі прогриміли вибухи
01:43
Вероніка Накота
Українка та українець тріумфували на ЧС з боксу серед молоді
01:10
Морська піхота, ЗСУ, українські військові
Морські піхотинці знищили 4 російські склади з боєприпасами
00:50
Ліонель Мессі, збірна Аргентини, ЧС-2022
Мессі встановив шалене досягнення на ЧС з футболу
00:38
Є інформація про нові ракетні удари та блекаути, - Арахамія попередив українців
00:26
Сумщина, Сумська область, російський обстріл
Росія зі станкового гранатомета обстріляла прикордонне село на Сумщині
00:11
Артем Довбик, збірна України
В Італії відновився інтерес до українського бомбардира Довбика
2022, субота
26 листопада
23:46
Чорнобаївка, Херсонщина, Херсонська область
Росія вдарила по житлових будинках Чорнобаївки, поранено дитину
23:25
Одеса комендантська година
Одеса - пріоритет Росії. У Чорному морі суттєве угруповання флоту, - ОК "Південь"
23:09
Оновлено
Ліонель Мессі
ЧС-2022: результати усіх матчів 26 листопада
23:04
Ліонель Мессі, збірна Аргентини, ЧС-2022
Аргентина впевнено перемогла Мексику на ЧС-2022
21:24
Кремль доручив кримінальному авторитету з оточення Януковича створити нову ПВК
Кремль доручив кримінальному авторитету з оточення Януковича створити нову ПВК
21:10
ЗСУ
ЗСУ влучили в пункт управління та 9 місць зосередження військових РФ
20:55
Ексклюзив
Віталій Портников
Росія є державою, яку захопила терористична організація, - Портников
20:43
окупанти
У Пологах ворог тримає полонених воїнів ЗСУ, а у Джанкої та в ОРДО тренує мобілізованих, - Генштаб
20:31
Токаєв
У день інавгурації Токаєва в Астані затримали десятки людей
20:10
Ексклюзив
ракета
Обстріли інфраструктури України ніяк не впливають на лінію фронту, - Згурець
20:05
OPINION
Ігор Гулик
Переосмислити Росію
19:50
Ексклюзив
Чалий
Загроза ядерного удару по Україні була в березні. Зараз такої загрози не існує, - дипломат Чалий
19:39
Саміт
На "Зерно з України" зібрали $150 млн: які країни долучилися
19:24
Оновлено
Авіаударом росіян по Часовому Яру знищено під'їзд 5-поверхівки: троє людей поранені
Авіаударом росіян по Часовому Яру знищено під'їзд 5-поверхівки: загинув цивільний, ще двоє поранені
19:19
Ексклюзив
Володимир Макей Олександр Лукашенко
На Володимира Макея покладали надію на діалог із Заходом: журналіст білоруської служби Радіо Свобода про раптову смерть міністра МЗС Білорусі
19:07
OPINION
Леся Вакулюк
Цьогоріч свічка пам‘яті — особлива. Вона не дає зламатися нам, як того прагне Путін
18:28
Борис Джонсон
Джонсон розпочав збір коштів на медикаменти для України
18:16
Ексклюзив
ЗСУ
ЗСУ можуть швидко створювати нові з'єднання, але потрібні великі поставки зброї, - військовий експерт Гендельман
18:14
Володимир Зеленський
"Нас знову хочуть знищити бомбами, кулями, холодом і знов-таки голодом": Зеленський на 90-ті роковини геноциду сталінського режиму
18:09
OPINION
Сергій Марченко
Якби Суровікін вмів читати...
Більше новин