Добровольці і волонтери. Чи допомагають армії на третій рік війни

10 червня, 2016 п'ятниця
10:50

Що відбувається з волонтерами і чи ідуть на фронт добровольці

Зміст

Триває третій рік так званої Антитерористичної операції. Її початок, серед іншого, позначився створенням двох паралельних і взаємопов’язаних рухів – добровольців, котрі йшли захищати рідну землю, і волонтерів, котрі покинули все, щоб купити першим  їжу, одяг і навіть зброю.

За цей час пройшло повних шість хвиль мобілізації.

Еспресо.TV вирішило розібратися, що наразі відбувається з волонтерським рухом і чи так само активно на фронт їдуть прості добровольці.

Нові і старі добровольці

Офіційна статистика Міністерства оборони наводить сухі цифри, згідно з яких кількість контрактників зростає.


Так, до лав ЗСУ з початку 2016 року прийшло понад 24 тисячі, за 2015 – понад 16 тисяч і за 2014 – понад  11 тисяч осіб на контрактну службу.


Проте не все так просто. Судячи з офіційної статистики, контрактників в українській армії дійсно стало більше, і, по факту, контрактники є добровольцями, котрі потрапляють на фронт не за призовом (тобто не за зобов’язанням, як мобілізовані "срочники").  Та все ж, нинішні добровольці та добровольці, котрі їхали в АТО, скажімо, влітку 2014 – дві різні історії.

"Такі, які були два роки тому, закінчилися на третій хвилі мобілізації", - розповідає Віталій Дейнега, засновник фонду "Повернись живим", котрий регулярно буває на передовій і допомагає бійцям.

Його слова також підтверджує Владислав Зборовський з позивним “Лектор”, який служив у батальйоні "Айдар", а зараз є волонтером.

За їхніми словами, всі, хто хотів піти, вже пішли на фронт. Контрактники ж ідуть воювати з інших причин.

"Це не добровольці, як це було в 2014 році, коли люди могли піти в "Правий сектор" без зарплат, одягу і патронів. Як пірати Карибського моря. Такого вже давно немає. Ті, що зараз йдуть добровільно, йдуть або тому що не знайшли себе в мирному житті, або за грошима, або тому що вони відпочили і готові повернутися на війну", - каже Дейнега.

Серед причин Зборовський називає дві: зменшення кількості самих добробатів і факт відсутності активних військових дій.

Він також переконаний, що у випадку активізації бойових дій всі добровольці на фронт повернуться. До того ж, за його словами, всі його знайомі-добровольці, котрі вже відслужили, відчувають себе обманутими зі сторони Генштабу, Міноборони і керівництва країни.

“Більшість з нас відмовилися підписати контракт і продовжити службу. Наш досвід, досвід тих, хто воював влітку 2014 і восени 2015 - він унікальний. А продовжувати служити під тим керівництвом, яке є зараз, не хочеться. Не виходить захист Батьківщини, виходить імітація якихось політичних подій”, - пояснив він.

Проте Максим Рябоконь, керівник волонтерської організації “Народний проект”, не погоджується і каже, що контрактники мають ті ж мотиви, що і добровольці раніше. Мовляв, все і так тримається лише на патріотизмі:

“Багато добровольців попереводилися на контракт. Ті ж прагнення, ті самі цілі, що і було. Все тримається на патріотизмі, а не на зарплаті. Тримається на тому, що люди захищають землю”.

За словами Аліни Михайлової, однієї з волонтерів фонду "Армія SOS", на фронті не вистачає навіть контрактників, а головні стимули від держави – висока зарплатня і престиж – не перекриють умови і відношення в самій армії. Проте ті, хто вже відслужив, на війну не підуть ще років з 15. На думку Михайлової, пройшовши пекло, на війну за більші гроші не повертаються.

Зборовський, у свою чергу, додає, що його співслуживці, котрі підписали контракт, дуже про це шкодують:

“Драконівські умови, мало не безстроково. Вони потрапили як мухи між склом: ні звільнятися не можуть, ні служити в такій армії”.


Водночас, за інформацією, яку Еспресо.TV отримало у МВС, за перші півроку 2016 за контрактом у Нацгвардію прийшло служити більше половини від тих, хто прийшов за весь 2015 рік. Відповідно, 2158 за неповний цей рік і 4080 за весь минулий. При цьому показники 2015 року вдвічі перевищують дані щодо кількості контрактників за 2014.


Вочевидь, статистичний ріст по кількості добровольців пов’язаний в тому числі з переведенням колишніх добровольців на контракт.

Як відомо, багато з тих, хто першими пішов воювати на Донбас, не мали статусу учасників АТО і не підписували контракт. Таким чином, ні ЗСУ, ні Нацгвардія не могли достеменно відслідковувати їхню чисельність.

Виживуть тільки великі

Подібна ситуація і з волонтерським рухом – і кількість самих волонтерів і коштів, котрі їм надходять, зменшується. На відміну від бійців, хоча б якоїсь офіційної статистики тут немає.

Еспресо.TV поговорило з тими, хто допомагає бійцям на передовій буквально з перших днів АТО.

Засновник фонду "Повернись живим" Віталій Дейнега окреслює ситуацію в цілому: великих волонтерських організацій майже не лишилось, потужність більшості суттєво впала. Його колеги додають, що зменшилась кількість і так званих "диких волонтерів", тобто одиначок.

Віталій Дейнега

Серед тих, хто лишився, він називає свій, а також фонди "Народний тил", "Народний проект" та "Армія SOS". Його доповнює Максим Рябоконь і називає ще фонди “Комбат UA” та “Сестри Перемоги”.

"Це сталося рік тому. У минулому вересні, коли зустрічалися Меркель, Олланд і Порошенко. Тоді всі були впевнені, що війна закінчиться майже завтра і дух волонтерів просто вигорів. Хтось вигорів і пішов, а хтось вигорів і залишився, але він вже не може виконувати того обсягу роботи, який він робив раніше. Не може до людей це все доносити", - розповідає Дейнега.

Як і всі люди, волонтери вже мають певний рівень втоми, проблеми в сім’ях і на роботі, які часто напряму пов’язані з регулярними поїздками на схід.

"Проте колись у 2014 ми дали собі слово, що перемога України має таки бути разом з нами. Занадто багато пройдено, щоб давати задню", - каже Аліна Михайлова, волонтер "Армії SOS".

Аліна Михайлова

Вона також розповідає, що коли перевірені колеги з різних причин покинули волонтерство, їм на зміну прийшли нові люди, котрі збирають кошти "не зрозуміло на що" і возять за 100 км від фронту пиріжки і капусту.

Уже не зовсім волонтери

"Особисто я знаю організації, які збирають в скрині гроші і з кожної скрині є якійсь відсоток самим волонтерам як певна зарплата. І дуже соромно стає від того, що свою організацію вони називають волонтерською. Коли бойові діі більш-менш стихли, коли, щоб проїхати на позиції не треба ризикувати життям, раптом з'явилися ті, які нібито допомагають з перших днів", - додає Михайлова.

Проте зарплата для волонтерів не обов’язково повинна бути за рахунок допомоги бійцям. Як розповів Дейнега, великі спонсори дають кошти окремо на утримання фонду “Повернись живим”. Таким чином, їх вистачає на поїздки в АТО, зарплати, оренду офісу - це окремий бюджет не повязаний з надходженнями організації.

"Якби цього не було, то і у нас би половина народу вже давно пішло. Важко в такому режимі працювати постійно. Які б не були запаси грошей, вони все одно не бездонні", - пояснює Віталій Дейнега.


Він також пояснив, що падіння показників його фонду не є системним. Коли раніше "Повернись живим" міг зібрати 1 мільйон за тиждень, то тепер ця цифра упала вдвічі, тоді, коли у інших організацій потужності впали у 4, 5 і навіть 10 разів.


“Ми просто дуже сильно виросли, наша реклама по радіо безкоштовно крутиться, ми самовдосконалюємось постійно, спілкування з пресою у нас хороше. Це теж дає триматися на плаву. Ми працюємо професійно, у нас зарплати є. Ми вже давно не зовсім волонтери. Ми отримуємо за це гроші, що дозволяє нам не відволікатися ні на що і робити свою роботу якісно”, - резюмував Дейнега.

Вище курс - менше коштів

Інформацію про те, що показники зборів дійсно впали, підтверджують й інші волонтерські організації, але наголошують на тому, що і такої гострої потреби, як в 2014 році, вже немає. До того ж, якщо збори і збільшуюються, то ріст курсу долара знецінює все.

"Сума допомоги візуально зросла, але через курсову різницю не вдається закуповувати ту саму кількість обладнання за кордоном, що й у 2014 році. Тобто фактично суму зборів в 2015 і 2016 роках можна розділити приблизно на два”, - розповідає Марсим Рябоконь.

Незважаючи на те, що в плані допомоги армії українці залишаються досить активними, волонтерська допомога, котра раніше рятувала життя вже на наступний день, тепер рятує його лише на наступний тиждень.

До того ж, на волонтерських плечах лишається забезпечення базовим - формою та їжею, - оскільки якість того, що надає держава, незадовільна. При цьому, кожна велика волонтерська організація займається своїм напрямком.

Так, наприклад, “Повернись живим” закуповує тепловізори, “CombatUA” навчає інструкторів і ремонтує оптичну техніку, “Армія SOS” займається безпілотниками та програмою управління артилерією, “Народний тил” - автомобілями та медициною, “Сестри перемоги” - розвідкою та аеророзвідкою, “Народний проект”, окрім високотехнологічного забезпечення армії (безпілотниками, дистанційними модулями, польовими бліндажами, снайперської оптикою), підтримує розвиток медичних технологій і займається військовими IT розробками.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
15:59
Ексклюзив
У Кентерберійському соборі розпочнеться особливе богослужіння з вшанування пам'яті жертв Голодомору
15:53
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
Росіяни викрали щонайменше 785 об'єктів української культурної спадщини
15:52
Майк Раундс
"Ми брешемо самі собі": соратник Трампа Майк Раундс відкинув ідею мирних переговорів з Путіним
15:34
путін
Путін під час "ракетного" звернення 21 листопада жодного разу не поворухнув руками: Bild припустив, що це означає
15:25
обстріл, ППО
Україна може збивати нові російські ракети "Кедр", що здатні нести "ядерку": NV дізнався як
15:11
штормове попередження
Сильний вітер, ожеледиця та 13 см снігу: Велику Британію накрив шторм "Берт"
15:07
Валерій Залужний
Залужний: ближче до 2027 року армія РФ здійснить технологічний прорив
15:06
Ексклюзив
Пуск ракети "Сармат" (РФ)
Росіяни мають одиниці таких ракет: авіаексперт Романенко про ракетний удар РФ по Дніпру 21 листопада
14:59
мокрий сніг
Де 24 листопада очікувати опади та мороз: прогноз погоди від Наталки Діденко
14:55
нафта ембарго санкції
Чехія скасовує дозвіл на імпорт російських нафтопродуктів з наступного року
14:35
Андрій Юсов
У Росії діє система катувань полонених, для якої готують "окремих спеціалістів", - Юсов
14:22
ракети Taurus
Президентка Європарламенту Мецола закликала Німеччину надати Україні далекобійні ракети Taurus
14:21
Дрон PD-2
Інноваційний підхід: на Времівському напрямку ЗСУ поєднали автомат з дроном
14:13
Ексклюзив
Дональд Трамп
До інавгурації Трампа створилася турбулентність десь на 60, а, можливо, 90 днів, - російський опозиційний експерт Морозов
14:04
Оновлено
Газпромбанк
Банки у Європі та Азії припиняють обслуговувати картки системи UnionPay, видані російським Газпромбанком
14:00
OPINION
"Мирні переговори" можливі як процес, але не як результат
13:58
Удар Storm Shadow по підземному штабу РФ у Мар'їно на Курщині
Ударом Storm Shadow по підземному штабу РФ на Курщині, імовірно, ліквідовано російського генерала, - ЗМІ
13:46
Ексклюзив
Джо Байден і Володимир Зеленський
Адміністрація Байдена ніколи не намагалась забезпечити перемогу України, - дипломат Брайза
13:45
Україна повернула 4 дітей з ТОТ
Україна повернула ще 3 дітей з тимчасово окупованих територій
13:34
робота військових, Часів Яр
Готові до боїв у місті та війні дронів: які підрозділи РФ штурмують Часів Яр
13:25
Дональд Трамп і Марк Рютте
Генсек НАТО Рютте зустрівся з Трампом у Флориді: про що йшлося
13:15
Віцепрезидентка Філіппін Сара Дутерте
Віцепрезидентка Філіппін Сара Дутерте заявила, що найняла кілера, щоб убити президента та його дружину
13:08
балістична ракета "Сармат"
РФ планує знову провести випробувальні пуски балістичних ракет найближчими днями, - ISW
12:50
Ізраїль, ЦАХАЛ
ЦАХАЛ вдарив по Бейруту: ціллю атаки був головний командир "Хезболли", член Ради Джихаду Мухаммад Хайдар
12:48
Литва профінансує виробництво українських далекобійних БПЛА, - Умєров
12:27
OPINION
Через непрофесійних дипломатів Україна роздає нагороди сумнівним особам
12:06
Швейцарія
Швейцарія заборонила експорт боєприпасів для польської компанії, тому що вони незаконно потрапили в Україну
12:00
OPINION
Влада Зеленського хакнула незалежність державних інституцій
11:33
ЗСУ
Кабмін: усі відстрочки від мобілізації, видані раніше Мінекономіки та через "Дію", дійсні лише до весни 2025 року
11:22
Дональд Трамп
Трамп хоче, аби мінʼюст шукав докази "фальсифікацій" президентських виборів 2020 року, - WP
10:57
Окупанти наказали провести приховану мобілізацію в Маріуполі
Атеш: у підрозділах РФ зростає кількість конфліктів між російськими військовими та бурятами, є випадки вбивств
10:49
Росія з КНДР
РФ надала КНДР ракети, ППО й нафту в обмін на північнокорейських військових, - ISW
10:49
Галущенко попередив, що ситуація на ЗАЕС стає дедалі небезпечнішою через часті перебої електропостачання
10:44
Анонс
Піккардійська Терція
"Піккардійська Терція" вирушає із різдвяними концертами у всеукраїнський благодійний тур
10:29
діти, злочини росії
ГУР: у РФ діє близько півсотні спецпрограм для перепрограмування свідомості дітей та молоді України
10:19
HSBC
Британський банк HSBC зупинив усі платежі з Росії та Білорусі
10:08
Канада
Канада "дотримається своїх зобовʼязань" щодо арешту Нетаньягу за ордером МКС, - глава МЗС Жолі
10:01
OPINION
Чи є у Трампа план?
09:44
Кирило Буданов
Вчителів яких предметів та священників яких конфесій збирались масово розстрілювати росіяни після вторгнення до України: заява Буданова
09:15
Обстріл Запоріжжя 26.09
Унаслідок атаки РФ по Запоріжжю поранений 11-річний хлопчик, в області загинув 55-річний чоловік, - Федоров
Більше новин