Досвід Польщі. Чому в Україну досі не прийшли IKEA та Tesco

14 червня, 2016 вiвторок
19:30

Конкуренція і відкриття ринку – іноземні мережі магазинів в Польщі і в Україні

Відчуття конкуренції є поштовхом для розвитку і постійного покращення, як в економіці так і в управлінні. "Загроза", якою є конкурент, змушує шукати нових і більш ефективних шляхів вирішення старих проблем.

Прозорі умови, вільний і рівний доступ до ринку для всіх зацікавлених гравців є фундаментом функціонування розвинених економік світу.

Дуже часто умови ведення бізнесу вимірюються міжнародними показниками, такими як, Індекс економічної свободи чи Індекс свободи ведення бізнесу. Додатково поряд з названими часто згадується Індекс сприйняття корупції.

Але це тільки індекси, які надають нам загальну картину ситуації. Міжнародні корпорації орієнтуються на внутрішню ситуацію, стабільність і передбачуваність ринку та умови ведення бізнесу. 


Наскільки конкуренція і відкритість ринку можуть бути корисними для пересічних громадян, можна зрозуміти проаналізувавши реальну діяльність міжнародних мережевих магазинів у Польщі, та її відсутність в Україні.


Індекси і конкуренція

У всіх зазначених вище індексах Україна знаходиться далеко за Польщею, що не є таємницею. Варто зауважити, що за останні кільканадцять років Польща поступово піднімалася у вказаних рейтингах, підвищуючи конкурентоспроможність економіки, одночасно заохочуючи іноземних інвесторів до залучення більшої кількості капіталу.

За цей час Україна стабільно закріпилась в кінці рейтингів, часто займаючи останнє місце серед європейських держав. Більш того, Україна у жодному з індексів не досягнула результату Польщі середини 2000-х.

Станом на 2016 рік в Індексі економічної свободи Польща, порівняно з 2008 роком, піднялась з 83 на 39 місце у світі, а Україна впала з 133 до 162.

В Індексі легкості ведення бізнесу Польща порівняно з 2006 роком піднялась з 54 на 25 місце. У тому ж рейтингу Україна також піднялась із 124 місця на 83, але так і не досягнула рівня Польщі у 2006 році.

В Індексі сприйняття корупції за останні 12 років Польща піднялась з 64 на 30 місце у світі, в той час як Україна впала із 106 на 130 місце.

На перший погляд такі умови в Україні не заохочують іноземних інвесторів і країна програє  у конкурентній боротьбі за інвестиції не тільки з Польщею, але також зі Словаччиною чи Чехією.

До того ж сусідні країни постійно покращують умови і заохочують внутрішніх і іноземних інвесторів, а ситуація в Україні суттєво не покращується.

Наслідком цього є низький рівень присутності міжнародного капіталу і міжнародних брендів у повсякденному житті українців. 

Відповідно, на ринку бракує капіталу для подальшого розвитку, для розширення мережі постачальників продовольчої продукції до великомасштабних гіпермаркетів чи розвитку переробних заводів харчової продукції, яка могла б забезпечити не тільки внутрішній попит, а і експортуватись на європейські і світові ринки.

Потенціал українського ринку. Гроші є, бажання є – а вибору немає

Варто зауважити, що інвестиційний клімат в країні відображає присутність європейських і світових брендів чи виробників. Для порівняння інвестиційного клімату Польщі і України можна проаналізувати наявність потужностей світових автовиробників, а також порівняти кількість спеціальних економічних зон, які в Україні, до речі, на сьогодні відсутні.

У цьому матеріалі хотів би зосередитись на дуже простому показнику, який відчутний пересічному жителю країни – кількості міжнародних мережевих магазинів з іноземним капіталом, де наявні щоденні продукти для будь-якого гаманця.

На ринку Польщі найбільш відомі мережі магазинів з’явились вже у першій половині 1990-х, коли результати реформ початку десятиліття стали приносити ефект. В Україні ці магазини з’являються в середньому на 10-років пізніше, якщо взагалі з’являються.

Ашан-ів у Польщі майже в сім разів більше, ніж в Україні, навіть незважаючи на величезну конкуренцію з такими магазинами як Теско, Лідл, Кауфланд чи Бєдронка. У Польщі функціонує близько п´яти тисяч мережевих магазинів різного розміру такого типу.

В Україні домінують вітчизняні мережі, такі як АТБ чи Сільпо (Фоззі Груп), але кількість магазинів суттєво нижча, майже в п´ять разів. І це в країні, де на продукти харчування громадяни витрачають більше половини домашнього бюджету.

Відсутність іноземних брендів знижує конкуренцію, оскільки гравців на ринку відносно небагато порівняно з сусідньою Польщею.

Дані щодо кількості магазинів, наведені у таблиці 2, це передусім магазини з їжею і продуктами домашнього використання. 

Читайте також: Вживані авто з ЄС. Як через це пройшла Польща

Магазини у яких можна придбати матеріли для ремонту чи для декору житла, такі як фінська ІКЕА, французька Касторама, чи німецький Практіер є майже у кожному великому і навіть середньому польському місті. Вони присутні на ринку починаючи з середини 1990-х років, а їх продукти відомі доступними цінами.

Мережевих магазинів зі схожим асортиментом продуктів у Польщі є майже двісті. В Україні домінує місцевий Епіцентр (41 магазин) з невеликою конкуренцією зі сторони Леруа Мерлен, який має тільки три магазини і ті лише у Києві.

Схожа ситуація на ринку продуктів побутової техніки. На ринку Польщі вже багато років існує декілька великих гравців, які конкурують між собою.

В Україні, відповідно, домінують місцеві Фокстрот і Ельдорадо, а іноземний капітал у цьому сегменті відсутній. На щастя, відносно швидко розвиваються інтернет магазини, які стають справжніми конкурентами для великомасштабних гіпермаркетів.

Велика кількість гравців забезпечує конкуренцію, а конкуренція розвиває ринок, забезпечує краще ставлення до клієнта, підвищує рівень послуг, які надаються.

Українські великі мережі практично не мають конкурентів на внутрішньому ринку, не тільки з боку інших українських компаній, а і з боку іноземних корпорацій.


Іноземні інвестори, присутні на польському ринку з середини 1990-х відмовляються з’являтись на українському ринку через відсутність прозорих правил, корупцію і нестабільність державних інститутів – від правоохоронної і судової системи, які змогли б захистити від рейдерства, до фіскальної і митної, які мали б дозволити вільно працювати і отримувати необхідні ліцензії.


Отже, на ринку необхідно збільшити кількість гравців, які зможуть забезпечити потреби населення з невисокою купівельною спроможністю. Також Україні потрібно забезпечити прозорі умови конкуренції.

Такі кроки мають бути зроблені не тільки для вживаних автомобілів, але також для дешевших меблів, сирів чи телевізорів, і що найважливіше – необхідно залучати капітал, не тільки в Київ, Львів чи Харків, але і в менші міста, на територію всієї держави.

Матеуш Бялас, аналітик Школи управління УКУ

Теги:
Читайте також:
Київ
+7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.41
    Купівля 39.41
    Продаж 39.91
  • EUR
    Купівля 42.14
    Продаж 42.88
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
18 квітня
16:23
Ексклюзив
росія - китай
Дипломат Чалий пояснив, чому позиція Китаю щодо запрошення Москви на Глобальний саміт миру є слабкою
16:12
Михайло Мудрик, збірна України, Євро-2024
Стало відомо, хто транслюватиме Євро-2024 в Україні
16:00
OPINION
Зоя Казанжи
Телемарафон як кіно абсурду
15:58
Оновлено
Німеччина
Німеччина викликала російського посла через викриття двох шпигунів РФ
15:57
Мирослав Куєк
Помер український журналіст та літератор, батько Ані Лорак Мирослав Куєк
15:57
"Інструмент виживання": міністр енергетики наголосив на необхідності нарощування "зеленої" генерації
15:40
Ексклюзив
Дмитро Капранов
У Києві попрощалися з істориком, письменником і громадським діячем Дмитром Капрановим
15:30
війна з Росією нафта ППО безпілотник
Експорт російського дизельного палива впав на 25% після атак безпілотників на НПЗ, - Bloomberg
15:23
Прапор Словаччини
"Не можемо змиритися": словаки збирають гроші на снаряди для України, бо їхній уряд не підтримав ініціативу Чехії
15:21
В Укренерго розповіли, чи планують відключення електроенергії для побутових споживачів
15:14
Ексклюзив
ядерна зброя росії
Що більше Європа демонструє страх перед ядерною зброєю, то ближче РФ до її застосування, - військовий ЗСУ, експерт з нацбезпеки Варченко
15:10
вибух
На Чернігівщині росіяни атакували авто хлібокомбінату: у водія контузія
15:01
САУ "Богдана"
Зеленський: у квітні ОПК України вперше видасть одразу 10 САУ "Богдана", у травні буде ще більше
15:00
Пресреліз
Микола Тарасюк
Хороші оцінки в обмін на мерч: учитель інформатики з Житомира взяв головну відзнаку премії "Ранкові зори"
14:43
В Україні судитимуть співробітника ФСБ, який 86 діб катував жителя Харківщини
14:41
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 18 квітня: скільки коштують долар, євро та злотий
14:40
Помічника Шуфрича затримали за підозрою у фінансуванні росгвардії в Криму
Помічника Шуфрича затримали за підозрою у фінансуванні росгвардії в Криму
14:36
КАБ-500 — коректована авіаційна бомба калібром 500 кілограмів
Росіяни запустили КАБи по Харківщині та Донеччині
14:29
На фото: ETNODIM випустив вишиванку на честь польської Армії Крайової
ETNODIM втрапив у скандал, створивши у співпраці з ГУР вишиванку на честь польської Армії Крайової: коментар бренду
14:29
Придністров'я
Невизнане Придністров'я просить РФ посилити охорону Дубоссарської ГЕС через "напружену ситуацію в регіоні"
14:04
OPINION
Андрій Бондар
ЗСУ перевели нас остаточно в статус "своїх сучих дітей" для світу
13:55
суд
Загибель помічника Залужного Частякова: ДБР скерувало до суду справу офіцера, який подарував гранати
13:53
В'ячеслав Богуслаєв
ВАКС конфіскував активи експрезидента АТ "Мотор Січ" Богуслаєва, звинуваченого у сприянні РФ і тероризмі
13:52
Оновлено
Вибух
РФ ударила ракетами по Дніпру: є постраждалі, пошкоджено інфраструктуру
13:50
Свято останнього дзвоника
У школах Києва останній дзвоник продзвенить 31 травня
13:38
форма ЗСУ
Держоператор тилу почав закуповувати зимову форму для ЗСУ
13:17
Кирило Буданов
Буданов: у червні РФ почне наступ, щоб захопити більше територій Донеччини та Луганщини
13:06
Жозеп Боррель
"Не можемо покладатися лише на США": Боррель закликав країни ЄС передати Україні системи ППО з власних арсеналів
12:58
Оновлено
Вибух у Криму
Удар по військовому аеродрому в Джанкої: ГУР розповіло деталі
12:52
Чорноморський флот РФ
Британська розвідка проаналізувала активність Чорноморського флоту РФ після заміни командувача
12:47
Возив окупантів у Білгород і зброю з РФ: водієві школи з Харківщини оголосили підозру
12:45
На фото: Бріжит Макрон
Французька кінокомпанія Gaumont зніме серіал про Бріжит Макрон
12:40
Оновлено
Саломе Зурабішвілі
Президентка Грузії заявила, що ветуватиме закон про "іноагентів", схвалений парламентом
12:29
Ексклюзив
Ірина Федорів
Соратницю Табачника призначили на керівну посаду в митниці, - громадська активістка Федорів
12:29
ракета "IRIS-T"
Виробник Iris-T заявив, що Україна найближчими тижнями отримає ще одну систему ППО
12:18
фейк
Зеленський "зруйнував країну", а Путін "не планує захопити Європу": добірка фейків у світі за 18 квітня
12:14
Ігор Коломойський
Росіяни пустили з молотка недобудований пансіонат Коломойського в окупованій Алушті
12:11
Огляд
світ, міжнародний огляд
Чому Трамп "ненавидить" Україну та які плани у Джонсона щодо американської допомоги. Акценти світових ЗМІ 18 квітня
12:09
OPINION
Віктор Шлінчак
Законопроєкт про допомогу США: Джонсон ставить ультиматуми
11:55
літній дощ
Можливий мокрий сніг: Наталка Діденко розповіла, де 19 квітня ймовірні опади, а де - заморозки
Більше новин