Продати все. Скільки хоче заробити Україна на приватизації-2016

Катерина Рещук
15 червня, 2016 середа
12:19

Що готова продати держава, щоб залучити до бюджету мільярди гривень та отримати прихильність інвесторів

На 2016 рік покладаються великі надії, як на рік масштабної приватизації держкомпаній. Поки в країні не спостерігається великого припливу іноземних інвестицій, справедлива і прозора приватизація державних підприємств є єдиним фактором відновлення економіки України в 2016 році, категорично висловлюються в ЄБРР.

Дійсно, Фонд держмайна України (ФДМУ) має амбітні приватизаційні плани на 2016 рік. Загалом на приватизацію розглядають близько 450 об'єктів. З них 20 – це великі підприємства, 50 – середні компанії і близько 380 – об'єкти малої приватизації.

Від продажу держкомпаній у 2016 році фонд планує поповнити бюджет на 17,1 млрд грн.

Інфографіка ФДМУ

За перші 3 місяці року від продажу держмайна до бюджету вже надійшло 25,4 млн гривень. Однак ця цифра складає лише 0,15% від запланованої. В ФДМУ такі низькі показники пояснили тим, що велика приватизація ще не розпочалася, ці кошти було отримано від продажу об’єктів малої приватизації та чотирьох пакетів акцій на фондових біржах.


Минулий рік, як відомо, не виправдав очікувань - доходи від продажу держмайна були мізерними - 1% від запланованих.


Всього після приватизації в державній власності має залишитися не більше 300 підприємств.

Одеський припортовий завод

Головним об'єктом для приватизації цього року є 99,6% держпакету акцій Одеського припортового заводу (ОПЗ), конкурс з продажу якого був оголошений 13 червня. Продаж буде проведений у формі аукціону з відкритими пропозиціями ціни.

Одеський припортовий завод - другий за величиною виробник аміаку і карбаміду і третій - з випуску азотних добрив в Україні. Підприємство також здійснює перевантаження хімічної продукції, що надходить з країн СНД на експорт.

Завод є монополістом на загальнодержавному ринку послуг з прийому, охолоджування і перевантаження аміаку.


Згідно з фінансовим звітом, опублікованим на сайті підприємства, ОПЗ закінчив 2015 рік з чистим прибутком 218,5 млн гривень, при цьому в 2014 році підприємство отримало збиток у розмірі 633,2 млн гривень.


Торги по ОПЗ відбудуться 26 липня, початкова ціна становить 13,175 млрд гривень (527 млн доларів за курсом НБУ). Але в МВФ і ЄБРР вважають, що така ціна є завищеною.

У міжнародних організаціях побоюються, що багато авторитетних міжнародних інвесторів, глянувши на ціну, навіть не стануть цікавитися умовами продажу.

"Це підірве довіру іноземних інвесторів до приватизації заводу, а також завдасть шкоди іміджу України та його потенційній привабливості для прямих іноземних інвестицій", - йдеться в листі донорів до українського уряду.

Умови конкурсу приватизації підприємства передбачають участь в ньому не менше 2 учасників, один з яких повинен бути нерезидентом. Крім того, існує законодавча вимога - не допускати до приватизації компанії із Росії.

Однак голова ФДМУ Ігор Білоус впевнений, що попри заборону росіяни таки спробують купити ОПЗ, який є єдиним транспортним шляхом для аміаку з Росії.

"У тому, що вони спробують взяти участь у конкурсі, я не сумніваюся. Інше питання, як ми будемо відпрацьовувати ці спроби. Профільних інвесторів не так багато, ми їх всіх знаємо", - пояснює він. 

При цьому глава Фонду додав, що поки що серед потенційних покупців лише західні компанії, і не просто західні компанії, а ті, які мають хороші позиції на світовому ринку добрив.

Загалом станом на сьогодні близько 10 компаній проявили інтерес до покупки ОПЗ.  Що ж до географії, то це США, Нідерланди, Марокко, Індонезія, Туреччина, Бразилія.

Енергетична приватизація

Цього року на приватизацію також чекають близько 20 великих підприємств в енергетичному секторі, в яких державі належить від 25 до 100% акцій.

Центренерго

Раніше на кінець 2016 року також було заплановано приватизацію "Центренерго". Зараз продаж  компанії перенесли на І кв. 2017 р.

ПАТ "Центренерго" є одним із провідних виробників електроенергії в Україні. Це єдина в країні теплова енергогенеруюча компанія, контроль над якою поки зберігає держава.

Голова Фонду Білоус зазначив, що підготувати до приватизації за півроку такий складний об'єкт як "Центренерго" неможливо. Інший аргумент - продавати підприємство в період опалювального сезону дуже складно.

"Центренерго" дійсно непростий об’єкт для приватизації. Багато котлів компанії працюють на вугіллі марки А (Антрацит), яке видобувається лише на підконтрольних сепаратистам територіях Донбасу.

До складу "Центренерго" входять 3 ТЕС – Трипільська, Зміївська та Вуглегірська, яка знаходиться майже на лінії зіткнення, що також не спрощує продаж активу.

Сумарна встановлена проектна потужність складає 7665 МВт - 14% генеруючої потужності України. Фонд державного майна України розглядає можливість продажу трьох теплових електростанцій, які входять до складу "Центренерго", окремо.

Інфографіка ФДМУ

Обленерго

Державі належить контрольний пакет акцій у 6 обленерго: 70% "Миколаївобленерго" і "Харківобленерго", 71% "Черкасиобленерго", 60% "Запоріжжяобленерго", 51% "Тернопільобленерго", 70% "Хмельницькобленерго".

Продавши всі ці енергокомпанії, Фонд держмайна планує отримати 300 млн грн. 

Інфографіка ФДМУ

Ахметовські ДТЕК

Цікаво, що незадовго до оголошення приватизації 6 енергокомпаній під свій повний контроль намагався взяти олігарх Ринат Ахметов. В цих компаніях 25% акцій належить державі, а контрольний пакет – Ахметову.

Мова йде про те, що ПАТ "Київенерго", ПАТ "ДТЕК Крименерго", ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго", "ДТЕК Західенерго", "ДТЕК Дніпрообленерго", "ДТЕК Дніпроенерго" планувалось переформатувати з публічних на приватні акціонерні товариства. Задля цього були проведені збори акціонерів, під час яких мали розглянути це питання.

Однак, за словами Білоуса, представники ФДМУ зареєструвалися на зборах і не голосували за прийняття цього рішення, завдяки чому воно не було прийнято.

Також у другому кварталі цього року держава має плани продати  Херсонську ТЕЦ, у третьому кварталі – Миколаївську і Одеську ТЕЦ. На четвертий квартал поточного року був запланований продаж Дніпродзержинської ТЕЦ.

Інші гіганти

В цьому році Міністерство агрополітики і продовольства планує передати на приватизацію всі держпідприємства аграрного сектора. Так, на даний момент найдорожче оцінений "Кіровоградський комбінат по випуску продовольчих товарів", в якому державі належить 99,5%. Згідно з даними Фонду держмайна, його вартість складає 22,4 млн грн.

У гірничодобувній промисловості в оцінці вартості наразі лідирує "Львівська вугільна компанія", в якій державна частка 37,6% була оцінена у 82,7 млн грн.

Щодо банківського сектору, Мінфін анонсував вихід із капіталу найбільших державних банків – "Ощадбанку" та "Укрексімбанку", починаючи з середини 2018 року, а також решти банків – вже до кінця 2017 року.

Зокрема на 2016 рік запланована реорганізація або приватизація Державного земельного банку України (Держзембанк), яка має принести бюджету 200-250 млн грн.

Також в 2016 планується приватизувати державний "Український банк реконструкції та розвитку", який встигли оцінити в майже 119 млн грн.

Також на продаж чекає 100-відсотково державний "Президент-готель", вартістю 330,1 млн грн. Однак лідерство цих підприємств у ціні дуже умовне - більшість компаній все ще знаходяться в процесі оцінки. 

Дійсно, на приватизацію держкомпаній уряд покладає великі надії. Це і мільярди гривень бюджетних надходжень, і масовий приїзд в країну іноземних інвесторів. Однак не секрет, що більшість держпідприємств – це зручна годівниця і джерело корупції.І все ще під питанням, чи зможе 2016 рік змінити цю сталу тенденцію.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.91
  • EUR
    Купівля 42.1
    Продаж 42.83
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
23 квітня
21:43
Микола Княжицький
Припинення вчинення консульських дій щодо українських чоловіків, які перебувають за кордоном - пряме порушення Конституції, - Княжицький
21:28
Ексклюзив
злочини росії
"Щоб жінки й в Європі, і в Балтійських країнах усвідомили, що з ними також може статися": у Польщі опублікували звіт про звірства росіян проти українок
21:13
Оновлено
Військовий квиток
Крім дітей до 12 років: українцям за кордоном припинили видачу документів. У МЗС дали роз'яснення
20:34
Київські митники вилучили з посилки три археологічні артефакти з 6 тисячоліття до н.е.
Артефакти з 6 тисячоліття до н.е.: київські митники вилучили цінну знахідку
20:06
OPINION
Ігор Гулик
Андрій Єрмак. З топу Time – у прем’єри?
20:02
ЗСУ. кулемет
Сили оборони відбили 59 ворожих атак за добу: найактивніше росіяни наступали на Новопавлівському, Бахмутському й Авдіївському напрямках
20:00
Єнс Столтенберг
"Створюємо довгострокові плани фінансових зобов'язань": Столтенберг про допомогу НАТО Україні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 790-го дня війни: три "урали" мертвих окупантів у Маріуполі і найбільший пакет військової допомоги від Британії
19:34
Ексклюзив
Карта бойових дій Бахмут 23.04.24
Противник стягнув до Часового Яру велику кількість техніки й особового складу, - майор НГУ Кожубенко
19:29
Україна США
США готують для України пакет допомоги на $1 млрд, - Reuters
19:24
Митрополит Епіфаній і Гундяєв
У ВСУ прокоментували перше в Україні рішення про законність переходу громади з УПЦ МП до ПЦУ
19:14
Україна_Словаччина
Українці подякували словацькому народу за підтримку збору на боєприпаси після відмови уряду долучитися до чеської ініціативи
19:02
На фото: "Дедпул і Росомаха"
Вийшов новий трейлер фільму "Дедпул і Росомаха", який побив рекорд всесвіту Marvel
19:01
Ріші Сунак
Британія переведе оборонну промисловість на військову основу
18:23
Данія
Данія надасть Україні €380 млн для критичної інфраструктури, яка використовує відновлювальну енергетику
18:21
На фото: Том Йорк з Radiohead
Фронтмен Radiohead Том Йорк випустив дві пісні, які стали саундтреками до фільму Confidenza
18:18
Ексклюзив
Джо Байден
У Defense Express пояснили, що таке президентське вилучення, яке має пройти законопроєкт про допомогу від США
18:18
фортифікація, обладнання рубежів оборони, ЗСУ
Кабмін виділив ще 8 млрд грн на будівництво фортифікацій
18:09
OPINION
Богдан Логвиненко
Про типаж Вікторії Спартц
18:01
Новини компаній
Переваги металопластикових вікон
18:00
Литва прапор
Литва планує закупити для України радари ППО
17:52
Дамба ДніпроГЕС, Запоріжжя
На Дніпрогес триває розбір завалів і демонтаж, про відновлення енергетичної складової наразі не йдеться, - голова Запорізької ОВА
17:49
Ошукали мешканців Чехії на 5,5 млн грн: в Одесі викрили шахрайський колцентр
17:29
На фото: Лана Дель Рей на фестивалі Coachella
Фестивалю Coachella загрожує $28 тис. штрафу за те, що виступ Лани Дель Рей завершився на 13 хвилин пізніше
17:19
окупанти
Штурмували позиції ЗСУ в Мар'їнці та Вугледарі: СБУ повідомила про підозру 5 бойовикам
17:14
Росія Ленін Фінляндія культура
У Фінляндії закривають музей Леніна, який працював з 1946 року
17:03
Електроенергія
Україна другу добу поспіль залучає аварійну допомогу з Європи: ситуація в енергосистемі станом на 23 квітня
17:03
військові облігації, Дія
Українці придбали за добу через Дію облігацій на понад 30 млн грн, - Федоров
16:51
Велика Британія ДСНС допомога Україні
Британія надіслала в Україну найбільшу від 2022 року партію пожежної техніки й обладнання
16:49
Власні програми ЗВО, бакалаврат за 3 роки: Рада підтримала євроінтеграційний законопроєкт щодо вищої освіти
16:48
Посадовця Нацполіції з Дніпропетровщини підозрюють у незаконному збагаченні на понад 14 млн грн
16:38
Ексклюзив
Роман Червінський, суд
"Прокуратура робить усе, щоб дискредитувати власне кримінальне провадження": адвокат Титич про справу Червінського
16:19
Херсонська область
Унаслідок російського обстрілу загинула 82-річна жителька Херсонщини
16:18
ЗРК РФ - С-500 "Прометей"
Шойгу пообіцяв, що цьогоріч російська армія отримає перші зразки ЗРК С-500
16:07
Снаряди 155 мм калібру
У межах військової допомоги США Україна насамперед отримає артилерійські снаряди, - СNN
16:03
OPINION
Віталій Гайдукевич
Зникнення Червінського: це Росія в Україні
16:02
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:55
Роберта Мецола
Мецола попередила про загрозу дезінформації з боку РФ, Китаю й Ірану на виборах до Європарламенту
15:50
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
"Росіяни намагаються зайти на наші позиції": офіцер 59-ї Окремої мотопіхотної бригади про ситуацію на напрямку Красногорівка - Нетайлове
15:46
школа в окупації
Росіяни призначають "директорами" навчальних закладів на ТОТ лаборантів і двірників, - Спротив
Більше новин