Клюєв і Сівкович. Чому ГПУ обшукувала силовиків Януковича

Чому ГПУ прийшли з обшуками до Андрія Клюєва та Володимира Сівковича

Вранці 21 червня Генпрокуратура прийшла із обшуками до будинків двох високопосадовців часів президентства Віктора Януковича - колишнього секретаря РНБО Андрія Клюєва та його заступника Володимира Сівковича. Дозвіл на слідчі дії ГПУ видав Печерський районний суд.

Залишається відкритим питання, чому правоохоронці зацікавилися маєтками “регіоналів” тільки через два роки після того як вони покинули Україну. Еспресо.TV вирішило нагадати, хто такі Сівкович та Клюєв, і в чому їх звинувачують.

Від КДБ до Майдану

Андрій Клюєв - “регіонал” зі стажем, уже через рік після заснування Партії регіонів він став першим заступником її голови. У 2003-му році Клюєв стає секретарем політради ПР та обіймає посаду віце-прем’єр-міністра з питань паливно-енергетичного комплексу, де і залишається до приходу до влади команди “помаранчевих”. В подальшому займає цю посаду в уряді Азарова.

У лютому 2012-го року Клюєв стає секретарем Ради національної безпеки та оборони. На цій посаді він пробув до 24 січня 2014 року, до призначення главою Адміністрації президента.

Володимир Сівкович працював в органах КДБ з 1983 року. Політичну кар’єру почав з досить високого рангу - у 1998-му році був помічником президента України та радником прем’єр-міністра до 1999-го року. В цей же час очолював адміністративну раду телеканалу СТБ.

До парламенту пройшов на виборах 2002-го року, самовисуванцем по 93-му округу, працював в комітеті з питань національної безпеки та оборони. Очолював тимчасову слідчу комісію Верховної ради з розслідування отруєння президента Віктора Ющенка, комісія тоді фактів навмисного отруєння або використання біологічної зброї не виявила.

Наступні два скликання парламенту Сівкович провів у лавах Партії регіонів. Вже з 2010-го року займав посаду заступника секретаря РНБО, спочатку Раїси Богатирьової, а згодом і Андрія Клюєва, де і пробув до грудня 2013-го року.

У чому звинувачують силовиків Януковича

Клюєв, Сівкович і Попов. Фото: УНІАН

Розслідування подій Євромайдану стверджує, що Клюєв та Сівкович особисто керували розгоном студентів на Майдані 30 листопада 2013-го року. Вони власноруч відбирали загони “Беркуту”, що взяли участь у зачистці Майдану.

14 грудня цього ж року Сівкович, разом із головою КМДА Олександром Поповим та очільником київської міліції Валерієм Коряком, був названий відповідальним за розгін протестувальників. Йому оголосили підозру у перевищенні службових повноважень та відсторонили від виконання обов’язків. Клюєв в свою чергу продовжив працювати в РНБО.


Пізніше Попов на допиті розповів, що розгін студентського Майдану стався після того як Клюєв захотів встановити на центральній площі Києва новорічну ялинку. 29-го листопада він навіть особисто дзвонив колишньому меру та наполегливо цікавився на якому етапі знаходиться цей процес, і висловив побажання аби ялинку почали монтувати того ж дня. Контроль за подальшим виконанням цієї "спецоперації" Клюєв поклав на Сівковича.


Сам Сівкович на допиті в ГПУ повідомив, що разом із Поповим спостерігав за зачисткою Майдану наживо через монітор в кабінеті головного столичного міліціонера Валерія Коряка. Проте тоді він стверджував, що наполягав на тому, аби встановлювати ялинку тільки після того, як мітингувальники самі розійдуться з Майдану.

Також Сівкович запевнив, що ніяких вказівок щодо застосування сили нікому не давав, зазначивши що операцією керував Коряк без його відома.

31 січня 2014 року Печерський суд за поданням Генпрокуратури звільнив Сівковича від кримінальної відповідальності. Станом на 19 лютого він був відновлений на посаді заступника секретаря РНБО. Проте Апеляційний суд згодом відправив матеріали справи на новий судовий розгляд.

Клопотання щодо звільнення Сівковича від кримінальної відповідальності суд розгляне 8-го серпня цього року. Відомо що сам екс-заступник секретаря РНБО після закінчення Євромайдану втік до Росії. Навесні 2015 року він потрапив до реанімації однієї із московських лікарень після ДТП.

Андрій Клюєв, окрім того, що керував подальшими діями силовиків проти участників Євромайдану, 24 січня 2014-го року очолив Адміністрацію президента Януковича. У цьому статусі він вів перемовини із тодішніми лідерами опозиції щодо мирного врегулювання конфлікту.


Проте нинішній очільник РНБО Олександр Турчинов згадує, що 18-го лютого під час перших масових розстрілів майданівців, під час телефонної розмови, на питання чому всупереч домовленностям силовики перейшли в активний наступ, Клюєв відповів: “ну так що ж, це війна - на війні всі засоби хороші”.


25 лютого 2014 року Клюєв подав у відставку та втік з України. Згодом майно та рахунки екс-глави АП були заарештовані в Австрії та Швейцарії. Але 2 березня 2015 року австрійські рахунки Клюєва були розморожені.

Станом на травень 2016 року він знаходиться у міжнародному розшуку. Прізвище Клюєва також фігурує у санкційному списку Євросоюзу проти високопосадовців часів Януковича.

Генеральна прокуратура підозрює Сівковича та Клюєва у перевищенні службових повноважень, що супроводжувалося насильством, та незаконному перешкоджанню проведенню мітингів.

Також у слідчих є питання до Андрія Клюєва щодо фінансових махінацій із державними коштами як мінімум на суму 150 мільйонів євро.

Прокурор ГПУ Ольга Коріняк повідомила, що обшуки проходять в рамках розслідування майданівських справ. Також вона зазначила, що сьогодні відбуваються оперативно-слідчі дії на 8 об'єктах, що мають стосунок до Клюєва, Сівковича та їх співучасників. Про результати обшуків у ГПУ пообіцяли повідомити пізніше.