Як Україні перестати бути найбіднішою країною Європи

Петро Білян
23 червня, 2016 четвер
11:03

Чи допоможе розбагатіти Україні тільки перемога над корупцією. Кейс від європейських країн

Хронічна бідність, відставання від Заходу та вимоги Міжнародного валютного фонду в поєднанні з мріями українців про краще життя призводять до чергового загострення реформаторської лихоманки, котра вже чверть сторіччя не покидає Україну.

В свою чергу, бюджетна дисципліна, макроекономічна стабільність та підвищення цін на енергоносії подаються черговим українським урядом та його закордонними радниками як потужні ліки, здатні вилікувати всі хвороби української економіки і забезпечити  зростання (хоча й доволі мляве, в межах 1% валового внутрішнього продукту).

Титанічні зусилля, які прикладають до реформування українські урядовці та їх закордонні радники, виглядають особливо цікаво, якщо спробувати глянути на них, так би мовити, з історичної перспективи.

Пільговики та кріпаки

Наприклад, автори "Кембріджської економічної історії Європи Нового і Новітнього часу" за редакцією Стівена Бредбері і Кевіна О’Рурка відзначають, що вже у ХІХ сторіччі виглядало так, що Англія і Нідерланди набагато багатші та успішніші за решту Європи.

Перебравши одна за одною найрізноманітніші причини, дослідники сходяться на версії, що причиною відмінностей став не клімат, не генетика, не вдале географічне розташування, а інституції (інакше кажучи, закони та правила).


Зокрема, те що в Британії та Нідерландах рано сформувалася централізована судова система, були захищені права власності і держава слідкувала за виконанням контрактів.  Відповідно жителі цих двох країн не боялися купувати нову техніку, об’єднуватися в спілки, вкладати гроші в меліорацію, будівництво і т.д.


Натомість уже в сусідній з ними Франції права власності в законодавстві були прописані вкрай нечітко, що призводило до постійних суперечок як між самими селянами, так і між селянами і привілейованими верствами (шляхтою і духовенством).

На Півдні Європи, незважаючи на благодатний клімат, ситуація була ще заплутаніша. З одного боку, з правами власності простіше не ставало, натомість в конфлікти також втручалися потужні корпорації найрізноманітніших "пільговиків" (вівчарів, теслів, ткачів і т.д.), які мали право на особливі пільги в доступі до ресурсів або на виплати з бюджету.

На Сході Європи до всього цього додавалося ще й кріпацтво. Як наслідок, особливого бажання нарощувати виробництво, вкладатися в інновації, купувати нову техніку і реманент не було. Все робилося або з-під палки, або в "тіні", щоб пан не побачив і не відібрав.

Особливого бажання робити щось легально, так би мовити в "правовому полі",  не виникало, і далеко не від того, що мешканці Півдня і Сходу Європи були  менш законопослушними, чи хотіли менше заробляти ніж англійці, чи голландці. Аж ніяк.


Проте вони були не позбавлені здорового глузду, а сенсу напружуватися і витрачати кошти, коли результатами праці скористаються привілейовані пільговики  (шляхта та духовенство) не було ніякого. Відповідно ніхто або особливо не напружувався, або, якщо вже хотілося заробити, то майстерно ховався.


Так що "тіньова" економіка - це аж ніяк не винахід сучасного українства, а давня, можна сказати традиційна практика реагування на потуги держави заволодіти результатами праці.

Звісно, що успіхи Англії і Нідерландів викликали заздрість у сусідів і вони не переставали розмірковувати над тим, як би і собі поправити справи.

Право власності та чесний суд

Першими до причин незавидної ситуації в себе вдома додумалися французи. Влаштували собі революцію, поскасовували пільги, націоналізували майно привілейованих верств. Потім прийшов Наполеон і прийняв Кодекс, який захистив права власності, встановив чітку систему судочинства.

Після чого французи ще трохи повоювали, а далі побігли заробляти гроші і досягли в цьому захопливому діянні чималих успіхів.

Впродовж наступних ста років реформаторські потуги урядів Південної та Східної Європи були спрямовані на те, щоб за французьким зразком ліквідувати особливі права привілейованих пільговиків, захистити права власності і створити судову систему, яка дає можливість ефективно вирішувати суперечки. 

Звісно, у кожної країни були свої особливості, але ті, кому пощастило вирішити питання рівності перед законом, захистити власність і встановити нормальні суди, слідом за французами кинулися заробляти гроші, об’єднуватися в спілки, запроваджувати інновації, ну і, звісно, багатіти, тільки час від часу відволікаючись на війну (або ще якесь захопливе дійство, на зразок футболу).

Здавалося б, до чого тут Україна?

До того, що впродовж ХІХ сторіччя українці рухалися в тому ж напрямку, куди й інші народи Європи, аж раптом, в 1917 році збрикнули і вирішили взяти участь в російському поході за щастям. Звісно, що з того нічого не вийшло, але вискочити з проекту вдалося тільки в 1991 році.

З того часу українці намагаються в той чи інший спосіб облаштувати життя в країні, а уряди за рекомендаціями МВФ балансують бюджет, піднімають податки, тарифи, поборюють корупцію, намагаються не красти, ну і звісно, що з цього також мало що виходить.

Як наслідок черговий рейтинг Doing Business фіксує, що за зручністю ведення бізнесу Україна на 83-му  місці в світі. З правами власності швах, з виконанням контрактів ще гірше, щоб щось побудувати, чи підключитися до енергетичних мереж треба пройти всі кола пекла.

Тому чи варто дивуватися, що Україна має проблеми з економічним зростанням? Напевне, ні.


Скоріше навпаки, дивно, що знаходяться якісь безумці, які ризикують щось в Україні будувати, купувати і встановлювати нове обладнання і намагатися заробити трохи грошенят.


Особливо неприємно те, що всі (без виключень) наші сусіди вже давно навели лад з захистом прав власності, судами, виконанням контрактів і т.д. Для прикладу, та ж Росія з її авторитарним режимом на 51-му Doing Business.

І те що в Росії корупція, керівництво країни марить геополітичними фантазіями, аж ніяк не впливає на те, що заробляти гроші там просто зручніше. Це вже не кажучи про Польщу, яка в тому ж рейтингу 25-та.  Навіть Білорусь на 44-му місці.

Звісно, це не означає, що проблем у наших сусідів не залишилося, але то вже, так би мовити, інші проблеми. Ми ж, в свою чергу, ніяк не можемо дати собі раду з тим, що французи вирішили ще 200 років тому. Зокрема, з рівністю перед законом і захистом власності.

Звичайно цікаво, чому ні "до", ні "після" революційна українська еліта цими питання не переймається, проте однозначної відповіді тут немає.

Той же знаменитий грузинський реформатор Каха Бендукідзе говорив, що українське начальство або нічого не розуміє, або йому все рівно.

Проте однозначно можна сказати, що навіть якщо в Україні переможуть корупцію, створять ще кілька агенцій які будуть контролювати корупціонерів, піднімуть тарифи на комунальні послуги, але при цьому, за зручністю ведення бізнесу, захистом прав власності, виконанням контрактів все залишиться так, як є, то особливої втіхи від такого життя "по-новому" не буде нікому.

І українцям в першу чергу. А Україна і далі залишиться найбіднішою країною Європи.

Теги:
Читайте також:
Київ
+19°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.42
    Купівля 39.42
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.16
    Продаж 42.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
16:35
ЗСУ. Війна з Росією. Військові новини
В ОСУВ "Хортиця" розповіли, якими є втрати РФ у живій силі й техніці на Східному напрямку
16:20
Ексклюзив
Дніпро, ракетний удар, воєнні злочини Росії
Це свідчить про перехід Росії до стратегії "Алеппо": президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" про ракетні удари РФ по містах України
16:17
Європарламент
Європарламент закликав не визнавати легітимними "вибори" Путіна
16:16
Оновлено
Телемарафон внесли у звіт держдепу США про порушення прав людини в Україні. Нардеп Юрчишин прокоментував
16:07
OPINION
Олексій Голобуцький
Дуже дорогий для кожного з нас "Єдиний телемарафон"
16:05
літній дощ
І не холодно, і не спекотно: Наталка Діденко розповіла, якою буде погода до кінця тижня
15:53
Ексклюзив
Снаряди 155-мм США
Артилерійські боєприпаси зі США можуть надійти до лінії фронту за кілька днів, -  полковник ЗСУ Черник
15:38
На фото: Юрій Феліпенко
Актор театру на Подолі Юрій Феліпенко став до лав ЗСУ
15:38
дрони для військових
РФ планує залучити дітей у школах ТОТ до курсів з управління дронами, - Спротив
15:26
кадр з фільму "Ти мене любиш?"
Вийшов трейлер українського фільму "Ти мене любиш?" режисерки Тоні Ноябрьової
15:23
Оновлено
Богдан Львов
Апеляційний суд розглядає оскарження ВСУ про поновлення судді Львова на посаді
15:16
Вибух
Росіяни вдарили КАБами по інфраструктурі Сум
15:12
Шахтарська каска
Окупанти взялися за "ревізію" останніх 33 шахт Донбасу, - Спротив
15:09
На фото: "Портрет фройляйн Лізер" Густава Клімта
Незавершену картину Клімта, яку 100 років вважали втраченою, продали на аукціоні за 30 млн євро
14:56
Верховна Рада
Рада не підтримала законопроєкт про накопичувальну пенсію: документ відправили на доопрацювання
14:45
Венеція, Італія
Щоб зменшити шкоду від туристів: Венеція вводить податок на одноденне відвідування міста
14:42
СБУ затримала "крота" ФСБ, який коригував ракетні удари по Харківщині та хотів втекти на позиції окупантів
Коригував ракетні удари по Харківщині та хотів втекти на позиції окупантів: СБУ затримала агента ФСБ
14:37
НБУ
Правління НБУ ухвалило рішення знизити облікову ставку до 13,5%
14:35
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:28
у Парижі обвалилися лопаті вітряка кабаре "Мулен Руж"
Вперше з 1889 року: у Парижі обвалилися лопаті вітряка кабаре "Мулен Руж"
14:18
на фото затримання 9 пособників окупантів на Херсонщині
Входили до "виборчкому" РФ на Херсонщині: СБУ затримала 9 пособників окупантів
14:14
OPINION
Ксенія Семенова
Яким стане реорганізований НАУ
14:03
Алек Болдвін
Болдвін втрапив у скандал із блогеркою, яка вимагала від нього сказати "Свободу Палестині"
14:00
OPINION
Ольга Лень
Дипломати vs ухилянти: Паспорт для багатьох — інструмент для шари
13:57
Лаурінас Кащюнас
Литва може допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку, - міністр оборони Кащюнас
13:57
Оновлено
Загинули двоє військових: ДБР розслідує вибух у Миколаєві
13:37
Рада ухвалила законопроєкт про регулювання зайнятості домашніх працівників
13:34
Оновлено
у Омську горять нафтопродукти
У російському Омську горіли три ємності з нафтопродуктами
13:25
посол Королівства Данії в Україні Оле Егберг Міккельсен
"Не лише літаки й пілоти": посол Данії про обіцяний пакет із F-16, який Україна має отримати влітку
13:19
Ексклюзив
Мобілізація людей з інвалідністю
Правозахисниця роз'яснила процедуру отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок бойових дій
13:16
Олександр Лукашенко
Лукашенко назвав основним реальним ризиком для Білорусі "гарячу точку в Україні"
13:08
Херсон
Подружжя агентів ФСБ отримало 15 років тюрми за наведення ракет РФ на лікарню в Херсоні
13:08
військовий квиток, мобілізація
Українці за кордоном зможуть оновити військово-облікові дані в консульських установах: подробиці
12:55
Адмірал Тоні Радакін
Україна зможе збільшити кількість дальніх атак по території Росії, - голова ЗС Британії
12:52
На фото: Артем Пивоваров та Klavdia Petrivna
Вийшов перший спільний кліп Артема Пивоварова та Klavdia Petrivna "Барабан"
12:50
Інфографіка
військовий квиток, мобілізація
Соціологи з'ясували, в якому регіоні України найбільш поширене прагнення уникнути мобілізації
12:48
Росія продовжує продукувати фейки
"Конгрес США прирік 500 тис. українців на смерть або важкі поранення": добірка фейків у світі за 25 квітня
12:39
Напад РФ на будь-яку країну НАТО призведе до неминучої поразки Кремля, - Сікорський
12:30
TikTok
"Війна закінчиться 18 травня": у Центрі стратегічних комунікацій спростували нове "передбачення" з TikTok
12:30
Субантарктичний пінгвін
У Всесвітній день пінгвінів українські полярники показали птахів, які гніздують біля станції "Академік Вернадський"
Більше новин