Ганьба, кров і сенсації. Чому груповий раунд Євро-2016 увійде в історію

Еспресо.TV підводить підсумки групового раунду чемпіонату Європи з футболу у Франції

Осоромлена Україна

Для українських вболівальників головною подією Євро-2016, яку затьмарити вже буде важко, став провальний виступ нашої національної команди. Збірна України програла усі свої три матчі – Німеччині (0:2), Північній Ірландії (0:2), Польщі (0:1) та виявилася найгіршою командою турніру.

Вона єдина на чемпіонаті не здобула жодного очка та не забила жодного м'яча. Тож, не випадково українці першими з 24 учасників турніру достроково втратили шанси на вихід до 1/8 фіналу ще після другого туру.

Команда Михайла Фоменка осоромилася навіть попри те, що була непогано укомплектована футболістами, які регулярно грають на груповому раунді Ліги чемпіонів. Мають досвід виходу до півфіналу та фіналу Ліги Європи, та вражаючі трансферні цінники у понад 20 млн євро, "навішані" на лідерів - Андрія Ярмоленка та Євгена Коноплянки.

Збірній України у Франції бракувало характеру, бажання битися на полі за свою країну, за партнерів по команді. Але по іншому не могло бути у збірній, тренер якої вголос каже про відсутність справжнього колективу. Команді, гравці якої поділені на ворогуючі табори та критикують рішення наставника, авторитет якого й так зведено нанівець.

Зведено - керівництвом ФФУ на чолі з Андрієм Павелком, яке ще перед фінальною частиною Євро-2016 підшукало Михайлу Фоменку заміну у особі Андрія Шевченко та спустило його до штабу збірної у вигляді асистента тренера, який подекуди поводився у команді наче він вже головний.

Найприкріше, що збірна виявилася нездатною навіть на необхідний мінімум. З'ясувалося, що для того, аби у підсумку опинитися у плей-офф збірній України навіть не потрібно було перемагати чемпіонів світу з Німеччини та амбітну Польщу.

Було достатньо заробити свої три очка у грі з Північною Ірландією. Але вони у підсумку дісталися не нам, а старанним суперникам, які з третього місця спокійно пробилися до 1/8 фіналу.

Хвиля насилля

Чемпіонат Європи у Франції вже став найкривавішим великим  футбольним турніром за останні років 30. Він позначився масштабними сутичками з одним смертельним випадком, десятками травмованих та сотнями заарештованих.

Особливо відзначилося росіяни, які позвозили до Франції організовані угрупування ультрас, що накоїли лиха у Марселі перед стартовим матчем своєї збірної проти Англії. Озвіріли російські хулігани калічили всіх хто траплявся їм під руку і не зупинилися навіть на стадіоні, влаштувавши атаку на англійські сектори.

Попри те, що на Євро подібних інцидентів не було з минулого сторіччя, збірна Росії за поведінку своїх здичавілих співвітчизників відбулася лише умовною дискваліфікацією.

З вильотом росіян з турніру організатори полегшено видихнули, але є великі сумніви, що вони не зробили це передчасно. Адже карати УЄФА довелося не лише росіян, але й хорватів, поляків, угорців, які залишаються на турнірі і вболівальники яких також билися на трибунах, запалювали файєри та кидали на поле петарди.

Ці інциденти виглядають, як невтішний діагноз французькій поліції, яка оголосила на Євро-2016 безпрецедентні заходи безпеки через загрозу терористичних атак. Проте з'ясувалося, що запалювальні та вибухові засоби на стадіон може не напружуючись занести будь-хто охочий.

Сенсаційні новачки

Груповий раунд Євро-2016 відзначився великою кількістю несподіваних результатів. Головна сенсація сталася у групі F, яку вважали найслабшою за складом учасників. Португалії пророкували легку компанії у компанії з посередньою Австрією та дебютантами Євро – Ісландією та Угорщиною.

Але прогнози не справдилися. У підсумку потенційні аутсайдери продемонстрували добре організовану команду гру та випередили більш авторитетних конкурентів по групі. Угорщина перемогла Австрію (2:0), зіграла внічию з Ісландією (1:1) та Португалією (3:3) та сенсаційно фінішувала на чолі турнірної таблиці.

Ісландія також впоралася з австрійцями (2:1), встояла проти португальців (1:1) та посіла друге місце. А от Кріштіану Роналду та компанія з австрійцями не впоралися, та взагалі опинилися на волосині від вильоту з турніру у матчі з Угорщиною, по ходу якого були вимушені тричі відіграватися.

У групі B відзначився інший дебютант чемпіонату Європи – Уельс. Навіть попри наявність у складі найдорожчого футболіста світу Гарета Бейла, валлійцям відводили небагато шансів у боротьбі з Англією та Росією.

Але команда Кріса Коулмена на це не зважала та довела скептикам свою силу на полі, перемігши Словаччину (2:1) та розгромивши Росію (3:0). З Уельсом впоралася лише Англія (1:2), але у підсумковій таблиці вона однаково опинилася нижче. Валлійці ж фінішували у групі першими, отримавши у 1/8 фіналу у суперники Північну Ірландію, яка стала іншою несподіванкою турніру.

Команда Майкла О'Ніла й близько не має у складі зірок калібру Бейла, але вміє заціпивши зуби працювати на полі. Як це вона робила у програних з мінімальним рахунком 0:1 матчах проти Польщі та Німеччини. І саме завдяки кращій різниці забитих та пропущених м'ячів, ніж у інших команд, які фінішували третіми у своїх групах, північноірландці й опинилися у плей-офф.

Заслуговувала своєю наполегливістю на вихід з групи й Албанія, яка у останньому турі перемогла Румунію (1:0) та фінішувала третьою у квартеті А. Але албанцям усе зіпсувала саме різниця. А точніше - голи пропущені наприкінці матчу з Францією (0:2) та моменти не реалізовані під час гри у меншості проти Швейцарії (0:1).

Неквапливі фаворити

Також особливістю цього чемпіонату Європи стала непереконлива гра головних фаворитів турніру – збірних Франції, Німеччини та Іспанії.

Поки однозначно важко сказати, що послугувало її причиною – незадовільна форма претендентів на чемпіонство, чи новий формат турніру, за якого з груп виходять не лише перші дві команди, а й чотири треті збірні.

За таких умов фаворити цілком могли собі дозволити особливо не напружуватися на груповій стадії, а планувати пік форми на плей-офф.

Тож збірна Німеччини у стартовій грі з Україною (2:0) багато помилялася у захисті та дозволила нашій команді створити чимало моментів. Гру проти Польщі (0:0) німецькі футболісти також провели у економ-режимі, не дозволивши чітко зрозуміти свій справжній стан. Не можна робити висновків й із зустрічі з Північною Ірландією (1:0), яка також не перевірила належним чином команду Йоахіма Льова на міцність.

Якщо німці, за всіх засторог, здобували свої перемоги невимушено, то французи їх вистраждали. Команда Дідьє Дешама дотиснула Румунію (2:1) на 89-й хвилині матчу, а Албанію (2:0) і поготів зламала у компенсований арбітром час. Після цього був "виставковий" матч з Швейцарією (0:0), який теж не розвіяв туману навколо перспектив господарів турніру.

На тлі німців з французами, набагато більше вдавалося іспанцям. Розпочавши з непростої перемоги над Чехією (1:0), яку чинні чемпіони Європи заламали лише на 87-й хвилині, вони потім невимушено перемогли Туреччину (3:0).

Але у матчі з Хорватією команда Вісенте Дель Боске, маючи у кишені путівку до 1/8 фіналу, виглядала аж занадто добродушною та не отямилася, як втратила перше місце у групі. Це може мати для Іспанії критичні наслідки, адже вона потрапили у ту частину турнірної сітки, де опинилися й інші фаворити.

Уже в 1/8 фіналу іспанці зустрінуться з Італією, в чвертьфіналі переможець цієї пари виходить на Німеччину, а у півфіналі на Францію, або Англію.

Що стосується Хорватії то вона вийшла у 1/8 фіналу на Португалію з її непереконливим виступом у групі та кволим захистом.

Загалом же у цій частині сітки немає жодної збірної, яка раніше ставала чемпіоном Європи, чи світу. Тому, навіть попри непереконливий футбол у кваліфікації далеко може піти Бельгія, чи Польща, до якої питань по перших матчах значно менше.

Одне можна стверджувати точно – результати цього чемпіонату Європи будуть для багатьох несподіваними. Сенсації, які сталися на груповому раунді – це лише початок.