Бурштинова мафія у погонах. Усі подробиці спецоперації на Рівненщині

Затримання прокурора та 123 обшуки. Всі подробиці бурштинової операції на Рівненщині

Вчора ввечері пройшла спецоперація по затриманню чиновників із силових структур, які займалися “кришуванням” нелегального видобутку бурштину на Рівненщині.

Очолював злочинне угрупування діючий заступник прокурора Рівненської області Андрій Боровик. Його головними помічниками були керівник та співробітник структурного підрозділу обласного управління СБУ.

Читайте також: Поліський клондайк. Як бурштинова мафія "вимиває" мільярди з бюджету України

Суть злочинної схеми полягала у наданні дозволу нелегальним бурштинокопачам на видобуток цього каміння за щодобову “данину” представникам влади. Якщо ж старателі відмовлялися - їх заарештовували, а бурштин конфісковували.

Але й на цьому силовики не зупинилися, вилучене каміння заміняли на дешевший бурштин нижчої якості та менших фракцій, і продавали закордон. Ціна бурштину в Україні на "чорному" ринку коливається від 200 до 4500 доларів за кілограм в залежності від якості. Закордоном його купляють у 1,5 - 2 рази дорожче.

Про хід операції “Бурштин” у своєму Facebook звітував сам генпрокурор Юрій Луценко. До затримання силовиків-корупціонерів долучилися співробітники військової прокуратури, СБУ та Нацполіції.

Одночасно понад 300 оперативників провели 123 обшуки у підозрюваних в розкраданні бурштину.

Бурштиновий прокурор

Андрій Боровик

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков в свою чергу розповів, що злочинне угруповання, що займалося “кришуванням” нелегального бурштинового бізнесу налічувало 32 особи.

Окрім високопосадовців із місцевої прокуратури та СБУ, до нього входили начальник внутрішньої безпеки обласної поліції та його підлеглий, діючі та колишні працівники поліції, голови двох райдержадміністрацій, два керівники районних прокуратур, керівники лісгоспів, а також представники криміналітету.

Найгучніше прізвище серед затриманих в рамках цієї спецоперації - це заступник рівненського обласного прокурора Андрій Боровик. За даними ГПУ, він і очолював це злочинне угруповання.

Цікаво, що  у вільному доступі наявна його декларація тільки за 2014 рік. Живе зампрокурора області скромно: квартира на 80 квадратних метрів, 14 соток земельної ділянки та автомобіль Toyota Camry 2012 року випуску. На рахунках в банку Боровик задекларував трохи менше 70 тисяч гривень. За 2014 рік заробив 171 тисячу.

Не зважаючи на це під час обшуків у заступника прокурора силовики виявили коштовності та колекцію годинників, які коштують сотні тисяч доларів США.

"Перші результати обшуків у заступника прокурора області (Андрія Боровика. -Ред.) показали і зливки золота, і велику колекцію дорогих годинників, мішки бурштину, готівку", - повідомив міністр Аваков.

 

Інші затримані

Одночасно у Києві затримали кримінального авторитета на прізвисько “Ушатий” та 20 осіб, причетних до нелегального видобутку бурштину. Заступник голови Нацполіції Вадим Троян повідомив, що вони займалися розподілення території між нелегальними копачами бурштину, а також збором з них грошей і передачею коштів організаторам незаконного бізнесу.

Прізвищах інших фігурантів злочинної схеми поки не відомі, правоохоронці наголошують, що обшуки та слідчі дії тривають. Проте про масштаби розкрадань можна здогадуватися прийнамні за фотографіями вилучних цінностей під час обшуків.

 
У ході спецоперації Луценко також відсторонив від посади прокурора Рівненської області Анатолія Ковальчука, анонсувавши подальше призначення нового виконуючого обов’язки.

"На жаль, ситуація з бурштином склалася така, що ми змушені прислати сюди людину – "термінатора", який зможе зупинити співпрацю бандитів з правоохоронними органами, які наразі відрізняються тільки одним: одні ходять в мундирах, інші – без них", - додав Юрій Луценко.

За фактами діяльності бурштинової мафії відкрито кримінальне провадження за рядом статей ККУ: ч. 1 ст. 255 (створення злочинної організації з метою вчинення тяжкого чи особливо тяжкого злочину), ч. 3 ст. 368 (одержання хабара в особливо великому розмірі або службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище), ч. 4 ст. 426-1 (перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень), ч. 3 ст. 240 (порушення правил охорони надр), ст. 198 (придбання або збут майна, завідомо здобутого злочинним шляхом) та ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем).