Путін закручує гайки. Що приніс росіянам "пакет Ярової"

У четвер, 7 липня, Путін підписав пакет законопроектів, який автоматично перетворив усіх росіян на підозрюваних у тероризмі

Президент РФ Володимир Путін схвалив пакет так званих "антитерористичних" законопроектів. Їхніми офіційними авторами є член Ради Федерації Віктор Озеров і депутат Держдуми Ірина Ярова (звідки й неофіційна назва).

За неофіційною версією закони були ініційовані ФСБ. Підпис Путіна поклав край дискусії про те, чи є історія з "пакетом Ярової" перевіркою настроїв російського суспільства, чи Кремль дійсно боїться власного народу.

За що і як будуть карати

Законопроекти від самого початку викликали протести в притомної частини росіян. Деякі норми з пакету прибрали: про позбавлення громадянства та заборону на виїзд з країни. Та головне в ньому таки лишилося.

"Головний підсумок "пакету Ярової": влада оголосила кожного громадянина Росії підозрюваним", - пише в редакційній статті видання Meduza.

1. У Кримінальному кодексі РФ з'явиться стаття про "недоносительство". До одного року тюрми загрожуватиме кожному росіянину, який не повідомить про підготовку збройного повстання, теракту та деяких інших видів злочинів.

Як справедливо зауважує видання, навряд чи хтось читатиме список злочинів, на які розповсюджуватиметься ця норма. Тобто росіяни стучатимуть і повідомлятимуть "куди слід" на кожного з будь-якого приводу під загрозою покарання.

2. Буде більш жорстке покарання по так званим екстремістським статтям Кримінального кодексу РФ. Вони, фактично, гумові — під "збудження ненависті та ворожнечі" підпадають, наприклад, репости в соцмережах.

Досі за такий злочин, якщо він не пов'язаний із застосуванням насильства, не було нижнього порогу покарання. Тобто, можна було відбутися штрафом чи кількома днями виправних робіт. Верхній поріг складав чотири роки. Тепер є нижній поріг — два роки, а верхній підняти до п'яти років.

3. Вводиться поняття "міжнародний тероризм". Тепер можна буде карати за теракт проти росіян в інших країнах. А також за фінансування тероризму.

4. За пост у соцмережі з проханням вийти на акцію протесту будуть саджати на строк до 10 років. Ця норма називається "про залучення до організації масових заворушень".

5. Вік відповідальності за "терористичні" статті знижується до 14 років. Це, зокрема, міжнародний тероризм, участь в терористичних організаціях, товариствах, участь в масових заворушеннях, замах на життя державного та громадського діяча, за угон літака, поїзда, судна, а також за недоносительство.

6. Оператори мобільного зв'язку, соцмережі, месенджери будуть зобов'язані півроку зберігати записи розмов та архіви листування своїх клієнтів та користувачів. Метаданні треба буде зберігати три роки.

Це не зміст листування чи розмови, а дані про те, що така-то розмова між такими-то номерами відбулась такого-то числа о такій-то годині. Для організаторів спілкування в мережі інтернет" цей строк складатиме рік. Сотові оператори попередили, що видатки на організацію зберігання даних змусять їх підвищити тарифи в два-три рази.

7. Забороняється використання в месенджерах методів шифрування, до яких не матимуть доступу спецслужби. Привіт любителям Viber і т.п. За відмову допомогти з дешифровкою — штраф від 800 тисяч до мільйона рублів ($12,5-15,5 тисяч). Автор месенджера Telegram Павло Дуров заявив, що не виконуватиме цю норму.

8. За організацію місіонерської діяльності поза межами спеціально призначених для цього приміщень — штраф до мільйона рублів ($15,5 тисяч). Саме поняття місіонерська діяльність значно розширюється. Проводити їїзможуть лише зареєстровані організації та групи. Чекаємо появи в РФ підпільних церков.

9. Поштовикам дозволили перевіряти вміст посилок та бандеролей, чи немає там зброї, наркотиків і т.п.

Контекст

Російська влада готується до виборів у Державну Думу, які призначені на 18 вересня 2016 року. Відбувається це на фоні зубожіння населення, погіршення рівня життя і, відповідно, зростання незадоволення владою.

Найцікавіше, що рейтинги самого Путіна особливо не постраждали, а от рейтинг партії влади помітно падає. Навіть за даними лояльної Кремлю соціологічної компанії ВЦИОМ рейтинг "Единой России" за рік знизився на 10% (з 56,4% до 45,1%). А за даними компанії "Левада-центр" рейтинг "єдиноросів" упав до 35%.

Незадоволення призводить до зростання протестних настроїв. Коли людині місяцями не платити гроші, її терпець може урватись.

Оскільки в пряниках російська влада обмежена, вона зміцнює кнут. Створена цього року Путіним Національна гвардія вчиться розганяти мітинги та бунтівних заводчан, яким не платять зарплату. Сюжет про це швидко став скандальним, бо має реальне підгрунтя. Зарплати робітникам заводів справді затримують.

Один з найбільш відомих прецедентів — "Уралвагонзавод" (Нижній Тагіл). Є й інші — "Дормаш" (Орловська область), цегляний завод "КомСтрой" (Ростовська область) і т.д.

Ухвалення "пакету Ярової" ще більше розв'язує руки каральному апарату. Це також сіє атмосферу страху, створює в людей уявлення, що за спробу бунту їм швиденько пришиють "тероризм" чи "екстремізм" і запроторять за грати. Український Майдан сильно налякав Путіна та його оточення.

Масові акції в Росії, не санкціоновані владою, вже давно заборонені. Громадським та правозахисним організаціям перекривають кисень. Блогерам та звичайним користувачам соцмереж дають реальні строки за "неправильні" дописи чи репости. Цікаво, чи здивують Путіна власні громадяни, яким він лишає все менше отворів для випуску пари?