Олімпіада-2016. Чи готова до перемог українська зброя

Все, що треба знати про олімпійський турнір з фехтування в Ріо-2016

Еспресо розпочинає серію публікацій присвячених Олімпіаді-2016, яка 5 серпня стартує у Ріо-де-Жанейро.

З якого року фехтування входить в олімпійську програму

Фехтування входить до програми Олімпіад з перших Ігор, які відбулися у 1896 році у Афінах. Жіночі турніри проводяться з 1924 року.

Найбільше нагород у історії здобули італійці – 114 – 45 золотих, 38 срібних, 31 бронзову.

У Ріо-де-Жанейро нагороди у фехтуванні будуть розіграні у 10 дисциплінах – індивідуальних змаганнях з шаблі, шпаги та рапіри, а також командних турнірах з шпаги та рапіри у чоловіків та шпаги та шаблі серед жінок.

Хто є найтитулованішими фехтувальниками у історії

Найбільше золотих нагород на Олімпійських іграх серед чоловіків виграв угорець Аладар Геревич, який сім разів ставав чемпіоном Ігор - у 1932, 1936, 1948, 1952, 1956 та 1960 роках у індивідуальних та командних змаганнях шаблістів.

Кар'єра Геревіча охопила періоди до та після Другої світової війни, у тому числі Ігри у гітлерівській Німеччині у 1936 році. Дебютував угорець на Іграх у 22 роки, а свою останню медаль виграв у 50-річному віці.

Окрім того, на рахунку найтитулованішого фехтувальника у історії одна срібна та дві бронзові олімпійські медалі, зокрема у іншому виді зброї - командній рапірі у 1952 році.

Серед жінок шість золотих медалей здобула італійка Валентіна Веццалі, яка перемагала у змаганнях рапіристок на п'яти Іграх поспіль - у 1996, 2000,2004, 2008 та 2012 роках. Кім цього 42-річна італійка має в активі одне олімпійське срібло та дві олімпійські бронзи. Вона планувала виступити й у Ріо-2016, але не змогла пройти відбору на змагання до Бразилії.

Скільки олімпійських нагород здобули українці

Збірна України з фехтування на Олімпіадах здобула дві золоті та дві бронзові нагороди.

Першу медаль нашій команді у Афінах в 2004 році приніс Владислав Третяк у індивідуальному турнірі шаблістів. У 2008 році у Пекіні золото здобула жіноча команда з фехтування на шаблях - Ольга Жовнір, Галина Пундик, Ольга Харлан та Галина Хомрова стали першими у історії олімпійськими чемпіонками у цьому виді програми, здолавши у драматичному фінальному матчі господарок змагань – китаянок.

За чотири роки у Лондоні командні змагання шаблісток не потрапили до олімпійської програми, але краща фехтувальниця України Ольга Харлан не залишилася без нагороди – вона виграла бронзу у індивідуальному турнірі.

Ще краще на Олімпіаді-2012 виступила шпажистка Яна Шемякіна, яка стала олімпійською чемпіонкою.

З чим підходить до Ріо збірна України

Зі змаганнями фехтувальників у збірної України пов'язані великі сподівання, адже у цьому виді спорту українці цього олімпійського циклу регулярно поверталися з нагородами з чемпіонатів світу та Європи.

Продовжує демонструвати вискі результати Яна Шемякіна, яка у 2014 році здобула бронзу світової першості, а минулого року разом з Оленою Кривицькою, Ксенією Пантелєєвою та Анфісою Почкаловою фінішувала на чемпіонаті світу третьою у командній першості.

Найбільшого прогресу за минулі чотири роки досягла чоловічі збірна шпажистів – Анатолій Герей, Дмитро Карюченко, Максим Хворост та Богдан Нікішин стали у 2015 році чемпіонами світу. У 2013 році наша команда брала срібло світового форуму та бронзу європейської першості.

Відзначилися українці і під час останньої передолімпійської репетиції на чемпіонаті Європи-2016. У командній першості наші чоловіки стали третіми, а Нікішин здобу бронзу у особистих змаганнях. Тож перед Ріо шпажисти перебувають у відмінній формі і будуть одними з фаворитів на Олімпіаді.

Боротиметься цього разу за олімпійські нагороди й жіноча збірна шаблісток. На іграх жіночі командні змагання у цій дисципліні не проводилися, тож у Бразилії глядачі стануть свідками головного старту восьмиріччя.

Одними з головних претенденток на перемогу будуть й наші Олена Вороніна, Аліна Комащук, Олена Кравацька та Ольга Харлан. За минулий олімпійський цикл українки змогли зібрати повний комплект нагород чемпіонату світу (у 2013 році стали чемпіонками, за рік виграли бронзу, а минулого року стали срібними призерками).

У 2015 році наші шаблістки виграли перші у історії Європейські ігри. На континентальному чемпіонаті вони фінішували третіми у 2014, 2015 та 2016 роках, а у 2013 році взяли бронзу.

У особистих змаганнях постійно на п'єдесталі пошани опинялася Ольга Харлан. Водночас, слід заначити, що останню велику індивідуальну перемогу українка здобула ще у 2014 році, коли виграла чемпіонат світу. Після цього була невдача на минулорічному чемпіонаті світу Москві та Європейських іграх, де українка залишилася без нагород.

Тож навіть три поспіль особисті бронзи континентальної першості у 2014-2016 роках виглядають для семиразової чемпіонки Європи слабкою втіхою.

Слід зауважити, що й окрім Харлан у особистих змаганнях відзначилася ще й Вороніна, яка виграла бронзу чемпіонату Європи минулого року.

Не пасли задніх і чоловіки. Андрій Ягодка переміг на Європейських ігри-2015, а 2013 року разом з Дмитром Бойком, Дмитром Пундиком та Олегом Штурбабіним здобув бронзу континетального чемпіонату у командному турнірі. Втім, цього разу шаблісти у командному заліку серед чоловіків не змагатимуться – ця дисципліна відсутня у програмі Олімпіади.