Будівельна афера десятиліття. Як "Укогруп" обдурила тисячі українців

Як у Києві упродовж десятиліття створювалася будівельна піраміда Анатолія Войцеховського, жертвами якої стали тисячі людей

15 липня Гепрокуратура затримала одного із найбільш скандальних забудовників України – Анатолія Войцеховського. Його вважають творцем величезної будівельної піраміди на чолі з "Укогруп" та "Сіті-груп".

Войцеховського звинувачують у несплаті податків на 12,5 млн грн та створенні злочинного угрупування, яке захоплювало земельні ділянки по всьому Києву.

Заснування піраміди

Анатолій Войцеховський

Історія угрупування була доволі довгою. Починаючи з 2004 року Войцеховський разом з поплічниками придбав частки у капіталах 12 підприємств, пізніше переоформивши їх на підставних осіб. За допомогою цих компаній він захопив земельні ділянки під будівництво 42 об’єктів.

Як пише в своєму розслідуванні Українська правда, спираючись на слова одного із співробітників "Укогруп", першим об'єктом Анатолія Войцеховського був ЖК "Елегант" - 32-поверховий будинок на вулиці Жилянській 118, неподалік від центрального ж/д вокзалу.

За його словами, в 2007 році Анатолій Войцеховський приїхав на вокзал без грошей, але вже незабаром пригледів неподалік ділянку для будівництва і зв'язався з власником.

Запропонувавши останньому заманливо високий відсоток квадратних метрів площі в майбутньому будинку, умовив його на угоду.

"Якимось чином він знайшов пару тисяч гривень, побудував в борг будівельний паркан, купив жилетки, каски, і знайшов на вокзалі 10 безхатчинків, яким платив в день по 100 гривень, щоб вони просто ходили і прибирали територію", - розповів співробітник "Укогруп".

Після цього справи у Войцеховського пішли вгору. Він почав активно зводити новобудови по всьому Києву. Будівництва йшли без дозвільних документів, а гроші інвесторів більшою мірою просто привласнювалися.  

Секрет успіху

Головною відмінністю забудов "від Войцеховського" була значно нижча за ринкову ціна на квадратні метри. На піку цін на нерухомість, в житлових комплексах "Укогруп" ціна могла бути близько $400-500 за кв.м., коли в інших забудовників вартість метру була мінімум в півтора рази вищою.

За реальні гроші одна і та сама квартира могла бути перепродана тричі, або продавалась неіснуюча квартира в неіснуючій черзі будівництва.

Часто незаконна забудова починалося на особливо цінних землях, які підлягають охороні. Вона проходила взагалі без дозвільних документів, без належного оформлення прав на користування земельними ділянками та з порушеннями багатьох будівельних норм.

Пізніше деякі з нелегально побудованих комплексів вводились в експлуатацію на підставі підроблених рішень судів та незаконної реєстрації в Держреєстрі нерухомого майна. 

Жителі навколишніх будинків намагалися всіма доступними методами чинити спротив такого роду будівництвам. Вони об'єднувалися в групи, зносили паркани, писали скарги місцевій владі. Все це супроводжувалось скандалами та бійками з організованими Войцеховським "тітушками".

Наразі у кримінальному провадженні накладено арешт на самовільні будівництва і захоплені земельні ділянки, а також на майно Войцеховського на суму понад 200 млн грн. 

Триває розслідування фактів самовільного захоплення ще 40 земельних ділянок в Києві і самовільного будівництва на них. В КМДА говорять, що жертвами афери стали до 12 тисяч людей.

До незаконних забудов Войцеховського відносять ЖК "Мозаїка", "Белла Віста", "Совські ставки", "Затишний", "Східна брама", "Науковий", "Нова хвиля", "Сосновий бор", "Флагман", "Стародарницький", "Тихорецкий", "MegaCity", "Перлина Троєщини" та інші.

Під захистом "силовиків"

Виходячи з того, що піраміда проіснувала більше 10 років, виникає логічне питання, чому правоохоронці раніше не займалися схемами Войцеховського.

Вже після зміни влади в Україні в 2014 році Генпрокуратура порушила кримінальну справу стосовно екс-генпрокурора Віктора Пшонки та його сина, народного депутата Артема Пшонки. 

Їх звинувачують в тому, що вони прикривали від правоохоронних органів незаконні будівництва "Укогруп". 

Заступник голови КМДА Павло Рябікін в своєму інтерв’ю на "Ліга.Бізнес" розповів, що аферу Войцеховського покривав заступник колишнього генпрокурока. 

"Якщо говорити про забудовника "Укогруп", за минулої влади їх "кришував" заступник генерального прокурора, це всім відоме прізвище, ця людина лобіювала і захищала їх інтереси. Зараз, судячи з нинішньої ситуації, вони, мабуть, знаходяться в пошуку нового даху", - говорить Рябікін. 

Крім того, журналісти писали про теплі стосунки Войцеховського з екс-прем’єр-міністром Миколою Азаровим.

Вже в 2015 році правоохоронці почали накладати арешт та зупиняти будівництво житлових комплексів від "Укогруп".

Схеми Войцеховського називають будівельною аферою розміром в шість "Еліта-Центрів". Питання обманутих інвесторів та недобудованих комплексів наразі так і залишається відкритим.