Мерський тандем. Як "царі" на Київщині зазіхнули на 900 га лісу

Як мери Бучі та Ірпеня роздавали гектари лісу для незаконних забудов

Сьогодні стало відомо про ще один корупційний скандал. Як виявилося, мери Ірпеня і Бучі, що під Києвом, причетні до розкрадання 900 гектарів лісу. 

За інформацією нардепа від БПП Валерія Карпунцова, ГПУ з 6-ої ранку проводила обшук у мера Бучі Анатолія Федорука, а от високопосадовцю з сусіднього Ірпеня (Володимиру Карплюку) вдалося залишити країну напередодні: стався витік оперативної інформації.

У самій же прокуратурі інформацію про витік не підтверджують, але прес-секретар Генпрокурора Лариса Сарган підтверила, що Карплюк втік вночі з країни.

Цікаво також, що корупціонери перебувать у близьких стосунках - вони куми.

Лісовий переділ

Як розповіли в ГПУ, вартість розкрадених земель оцінюється в сотні мільйонів гривень. Зокрема, протягом 2006-2012 років Бучанська міськрада незаконно передала земельні ділянки лісогосподарського призначення низці осіб, у тому числі підставних.

Цікаво, що частину земель площею понад 14 га передали у власність колишньому першому заступнику голови Верховної Ради Ігорю Калєтніку.

Крім цього ГПУ розслідує факт незаконного вилучення ще 65 га земель Національного аграрного університету.

Силовики обшукали приміщеннях Бучанської та Ірпінської міськрад, приміщення підприємств, які виготовляли технічну документацію по виведенню земель, а також житло Федорука і Карплюка.

В ході обшуків знайшли документи, які відкрили суть схеми. Спочатку землі незаконно виводилися з держвласноті, потім надавалися фізичним особам, які через незначний час передавали їх близьким до корупціонерів особам. Останні вже через свої компанії здійснювали забудови.

При цьому в ГПУ запевнили, що мешканцям цих забудов хвилюватися не варто, бо “їхні майнові права обмежені не будуть”.

Крім цього у будинку мера Бучі Федорука вилучили коштовності, гроші та документи, що свідчать про корупцію.

Маєток мера Бучі

Цікаво, що ще в грудні 2015 року Верховний суд визнав неправомірним вилучення цих земель, але Бучанська місьрада повторно виділила третім особам близько 7 га земельних ділянок.

Міським головами Бучі та Ірпеня загрожує до 6 років позбавлення волі через перевищення повноважень. Проте, якщо буде встановлено, що їхня дільність завдала шкоди державі в особливо великих розмірах, - загрожуватиме до 12 років.

Цар Бучі

Анатолій Федорук

Мер Бучі Анатолій Федорук створив у місті виробничий холдинг із родичів, земляків і бізнес-партнерів. Як писав INSIDER, Федорук та його оточення у місті мають монополію майже на все.


Сам він виділяє землю своєму двоюрідному брату, дядько поставляє будматеріали, дружина мера будує, колишній заступник продає нерухомість, земляки дають юридичне прикриття.


При цьому його “правління” в місті - вже династія. Федорук став мером у той час, коли його дядько Василь Яцюк був директором найбільшого підприємства в місті “Меліоратор” і мав чималий вплив. Це сталося у 1998 році - відтоді Федорук незмінний мер Бучі, до речі, екс-”регіонал”.

Знайомство

Володимир Карплюк

З мером сусіднього міста Федорук познайомився в 2010 році. Володимир Карплюк тоді був місцевим бізнесменом.

За підтримки Федорука та Петра Мельника (скандального ректора-втікача податкової академії) Карплюк балотувався на пост мера Ірпеня, але програв. Тоді він став заступником мера Бучі.

У квітні 2011-го партнери створили будівельне підприємство "Будрегіонінвест”, яке порівну належало їхнім дружинам і почали дерибан землі. Все робилося через потрібні рішення міськради, котра перевищувала свої повноваження. Як розповіли в ГПУ, розпорядником цієї землі міг бути лише Кабмін.

При цьому варто зазначити, що Буча офіційно стала містом у середині 2000-них, а до цього була передмістям з єдиною з Ірпінем системою інженерних сіток, одинією пожежною частиною і міліцейським відділком.

За мерства Федорука місто стало більш розвинутим - з парками, дитячими садками, дорогами і житловими комплексами, збудованими мером.

Цар Ірпеня

Мером сусіднього міста Карплюк став у 2014 році, але ім'я його стало відомо на рік раніше - коли він задекларував 67 квартир. Через рік їх стало вже 23.

Розслідування журналістів програми “Схеми” вказує на те, що при продажу він не сплатив левову частку податків. За документами у нього купували житло втричі дешевше, а решту, судячи з усього, доплачували готівкою поза документацією. Таким чином, податків з продажу він сплатив майже вчетверо менше.

Нерухомість Карплюк розпродав під час передвиборчої кампанії, а інформацію про майже 70 квартир не приховував: мовляв, нехай люди знають, що балотується чесна людина, в якої є доходи.

Як історія з лісом набула розголосу

І знову повертаємо в Бучу. Влітку минулого року там жорстоко побили активіста, який захищав ліс. Невідомі вломилися до нього додому посеред ночі.

Напад стався саме на наступний день після того, як він відвіз листа до прокуратури з вимогою відкрити кримінальне провадження проти посадових осіб Бучанської ради, які дерибанили зелені зони.

 


На той момент це був вже четвертий інцидент з побиттям активістів в місті. Самі захисники лісу стверджували, серед нападників вони впізнавали представників забудовників - Карплюка і Федорука.


Після акцій протестів в Ірпіні Карплюк почав виправдальну медіа-кампанію і навіть звернувся до президента Порошенка з проханням про особисту зустріч, доки його не відсторонили і “у нього є час”.

Через півроку тоді ще нардеп Віктор Чумак звернувся з заявою від імені членів Антикорупційної платформи БПП. Там ішлося про зловживання владою Приірпіння щодо розкрадання угідь Біличанського лісу, який має бути недоторканим через свій статус рекреаційної зони.

Незважаючи на те, що прокуратура накладала на земельні ділянки арешт, на них тривала вирубка дерев. Чумак вказав тоді на мерів-кумів.

“За наявною у нас інформацією, розкрадання лісу в Приірпінні очолюють екс-регіонал мер Бучі Анатолій Федорук, та його кум та колишній заступник і нинішній мер Ірпеня Володимир Карплюк. За наявними даними кримінального провадження, Федорук причетний до незаконного виведення землі під скандальне Бучанське Межигір'я. А Карплюк досі має ділянку в самому Біличанському лісі”, - написав він.

Очевидно, що за такою схемою міським головам вдалося захопити аж 900 гектарів лісу - приблизно 7% від загальної площі Бучі та Ірпіня в 13 700 гектарів.