Олімпіада-2016. Чи варто чекати дива від українських боксерів у Ріо

Все, що потрібно знати про олімпійський турнір з боксу в Ріо-2016

Еспресо продовжує серію публікацій, присвячених Олімпіаді-2016, яка 5 серпня стартує у Ріо-де-Жанейро.

Коли бокс з'явився в олімпійській програмі

Бокс увійшов до олімпійської програми у 1904 року, дебютувавши на третіх у історії літніх Іграх у американському Сент-Луїсі. Не було боксерського турніру лише у 1912 року у Стокгольмі.

У 2012 році вперше відбувся олімпійський жіночий турнір. А у Ріо-де-Жанейро дозволили виступати професіоналам, яким раніше було заборонено змагатися з любителями.

У Бразилії боксери розіграють 13 комплектів нагород – 10 у чоловіків та три серед жінок.

Хто є найтитулованішими боксерами в історії

Звання найтитулованішого боксера у історії ділять між собою три легендарні бійці – кубинці Теофіло Стівенсон, Фелікс Савон та угорець Ласло Папп.

Стівенсон виграв у надважкій категорії золото у Мюнхені-1972, Монреалі-1976 та Москві-1980. Савон був найсильнішим у категорії до 91 кг на Іграх у Барселоні-1992, Атланті-1996 та Сіднеї-2000.

Теофіло Стівенсон (справа) та Фідель Кастро

Що стосується Паппа, то він став олімпійським чемпіоном у двох категорія – у Лондоні-1948 у вазі до 74 кг, а у Хельсінка-1952 та Мельбурні-1956 – до 71 кг. На відміну від кубинських триразових володарів золота він виступав і на професійному рингу, проте був вимушений його залишити, через запроваджену угорською комуністичною владою заборону, і не зміг здобути серед профі жодного титулу.

Скільки олімпійських нагород здобули українці

Цілком здатен був повторити успіх славетних боксерів з Куби та Угорщини українець Василь Ломаченко, який у 2008 році у Пекіні виграв золото у вазі до 57 кг, а за чотири роки у Лондоні повторив успіх у категорії до60 кг. Однак після цього перейшов у професіонали та відмовився від поїздки у Ріо, навіть після дозволу виступати там профі.

Василь Ломаченко

Окрім Ломаченка олімпійськими чемпіонами ставали ще два українця – Олександр Усик, який здобув золото у категорії до 91 кг у Лондоні у 2012 році та Володимир Кличко, що переміг у надважкій вазі у Атланті у 1996 році.

Володимир Кличко

Олімпіада чотирирічної давнини взагалі стала найуспішнішою у історії збірної України. Окрім Ломаченка та Усика, нагороди здобули ще троє українців. Берінчик став срібним призером у категорії до 64 кг, бронзові медалі виграли Олександр Гвоздик (до 81 кг) та Тарас Шелестюк (до 69 кг).

У 2008 році у Пекіні бронза дісталася суперважковаговику В'ячеславу Глазкову. У 2000 році у Сіднеї на рахунку українців було п'ять нагород – срібло виграли Андрій Котельник (до 60 кг) та Сергій Доценко (до 67), бронзу здобули Володимир Сидоренко (до 51 кг), Сергій Данильченко (до 54 кг) та Андрій Федчук (до 81 кг).

Таким чином лише з Афін у 2014 році українці повернулися з порожніми руками.

З чим підходить збірна України до Олімпіади

У Ріо-де-Жанейро досягнень подібних лондонським, чи сіднейським українським вболівальникам чекати не варто. У збірній України після Олімпіади-2012 розпочалася зміна поколінь, яка не завершилася досі. Окрім Усика та Ломаченка професійну кар'єру почали Олександр Гвоздик та чемпіон світу-2011 Тарас Шелестюк (до 69 кг).

Олександр Гвоздик, Денис Берінчик та Олександр Усик (зліва - направо)

Спершу були надії, що зміна поколінь пройде відносно безболісно, оскільки у команді все ще залишалися інший володар світового "золота"-2011  – Євген Хитров (до 75 кг) та віце-чемпіон тієї першості Денис Берінчик. Поруч з ними ще й прогресувала молодь- Павло Іщенко (до 60 кг) у 2013 виграв чемпіонат Європи, а Богдан Шелестюк (до 69 кг) здобув континентальну бронзою.

Але жоден з них у збірній України до кінця олімпійського циклу не залишився – Хитров, Берінчик та Іщенко перейшли у професіонали, Богдан Шелестюк взагалі взяв паузу у кар'єрі та допомагає своєму старшому братові – Тарасові у якості тренера.

Тому залучати до національної збірної довелося необстріляну на високому рівні молодь. Результат такого радикального оновлення складу виявився досить прогнозованим – на ліцензійному до Ріо чемпіонаті світу збірна України не здобула жодної путівки до Бразилії.

Ще й за новою системою відбору ліцензії на Олімпіаду отримували лише фіналісти світової першості. Але українські боксери до вирішальних поєдинків не дісталися, задовільнившись двома бронзовими нагородами – Геворга Манукяна (до 91 кг) та Дмитра Замотаєва (до 49 кг).

Геворг Манукян

Не зважаючи на це, шанси все ж таки поїхати до Ріо у представників національної збірної залишалися непогані – попереду було ще два ліцензійні турніри у 2016 році – у квітні у Туреччині та червні – у Азербайджані.

Окрім того, паралельним шляхом до Ріо рухалися інші наші боксери, які виступали у напівпрофесійних проектах Міжнародної федерації аматорського боксу (AIBA), які було запущено цього олімпійського циклу – AIBA Pro Boxing та Всесвітньої серії боксу (WSB), де гучно про себе заявили "Українські отамани".

Проте відбіркові змагання завершилися для збірної України провалом – з Туреччини наші боксери повернулися з порожніми руками, а на турнірі у Азербайджані, навіть за відсутності найсильніших бійців, які вже гарантували собі місце у Бразилії, українці спромоглася лише на одну путівку, яку здобув бронзовий медаліст чемпіонату світу-2013 Микола Буценко.

Від повної ганьби Україну врятували боксери задіяні у напівпрофесійних проектах, які останніми роками були у національній команді зовсім не на перших ролях. Митрофанов отримав путівку до Ріо завдяки успіхам у AIBA Pro Boxing, де він бився за чемпіонський титул у категорії до 75 кг.

Дмитро Митрофанов

А у липні на ліцензійному турнірі для представників AIBA Pro Boxing та WSB у Венесуелі перепустки на Ігри здобули Володимир Матвійчук (до 64 кг) та Денис Солоненко (до 81 кг). Якщо 33-річний ветеран команди Матвійчук та Митрофанов раніше досягали помітних успіхів та вигравали бронзу европейської першості у 2011 році, то поява на Іграх Солоненка стала повною несподіванкою.

Володимир Матвійчук

Тому чи готові українці у Ріо-де-Жанейро протистояти кращим боксерам світу – велике питання, адже останнім часом на великі турніри у складі збірної України регулярно їздив лише Буценко, який поки виглядає чи не єдиним реальним нашим претендентом на олімпійські нагороди.

Тетяна Коб

Також варто додати, що Україна буде представлена у Ріо й у жіночому турнірі, де у категорії до 51 кг виступить Тетяна Коб. Вона здобула путівку до Бразилії на ліцензійному турнірі. Проте в минулому українка має вагомі досягнення – у 2010 році вона вигравала бронзу чемпіонату світу, а у 2009-му ставала чемпіонкою Європи.