Стрілянина в Мюнхені: Ультраправі чи ісламісти?

Невідомі відкрили вогонь по відвідувачах торговельного центру в Мюнхені, а потім ще й зчинили стрілянину на станції метро

Рівно за тиждень після жахливого теракту у французькій Ніцці трагедія повторилась в німецькому Мюнхені. Перший сигнал про стрілянину надійшов правоохоронцям близько 18:00 за місцевим часом (19:00 за київським часом). Невідомі зчинили стрілянину у фаст-фуді McDonalds, розташованому в торговельному центрі "Олімпія", а потім продовжили її надворі. Час для атаки вибраний дуже вдало: вечір п'ятниці, люди після роботи потягнулись до ресторанчиків та магазинів, на вулицях і в транспорті теж було людно.

Були повідомлення про стрілянину на двох сусідніх вулицях, які приблизно в 9 хвилинах ходу від шопінг-молу. Точно підтвердилось, що потім стрілянина повторилась в районі станції метро Штахусі (в районі площі Карлсплятц). Це одна з найбільших площ міста, транспортний хаб. Після стрілянини громадський транспорт зупинив роботу, а головний вокзал Мюнхена був евакуйований.

Що відомо про жертв

Згідно офіційному повідомленню поліції, загинуло 9 людей. Серед них — 15-річна дівчина. Точна кількість жертв на момент підготовки тексту ще була невідома. Ще не менше 16 людей поранені. З них троє в критичному стані.

Німецький телеканал RTL повідомив, що до лікарні потрапили діти, деякі з пораненнями, що становлять загрозу для життя. З'явилися також відеоролики, на яких видно загиблих у теракті:

Відомо, що на місці трагедії перебувало кілька громадян України. Про це повідомив у своєму Twitter генконсул України в Мюнхені Вадим Костюк. За його даними, наші громадяни перебувають під охороною поліції.

Також Костюк закликав українців, які знаходяться в Мюнхені, зберігати спокій, уникати паніки та без нагальної потреби не залишати дім.

Що відомо про нападників

Поліція заявила, спираючись на слова свідків, що шукає трьох стрільців, та жоден з них на момент публікації тексту не заарештований. Поки що немає жодних підтверджень, що вони були ісламістами. Вночі поліція з'ясувала, що тіло 10-ї жертви належало нападнику. За попередньою інформацією, він застрелився. Його труп знайшли приблизно за кілометр від місця стрілянини в торговому центрі. Це був 18-річний хлопець, який мав подвійне громадянство  Ірану та Німеччини.

До ЗМІ потрапила аматорська зйомка, на якій видно одного зі стрільців. Видно як чоловік у темних шортах та футболці виходить з дверей ресторану McDonalds та починає стріляти з пістолета, який він тримає обома руками. Чути 16 пострілів. На вигляд чоловік більше схожий на білого європейця, аніж на араба чи вихідця з Африки.

Версія про ультраправих

На іншому аматорському відеоролику, чути суперечку одного з нападників і чоловіка, який його знімає з балкону. Нападник вигукує фрази "а тепер я мав купити рушницю, щоб вас застрелити", "чортові турки" (в оригіналі грубіше), "я німець". Можна також розібрати його слова про те, що він виріс на соціальних виплатах та слова про ставлення. Не зрозуміло, що конкретно він мав на увазі — якусь зневагу чи брак медичного догляду (в оригіналі Behandlung, що може означати і медичне забезпечення, і людське ставлення).

Діалог на записі розібрати важко, бо інколи обидва чоловіки говорять одночасно. Втім, журналіст газети Bild Юліан Рьопке вважає, що фразу "чортові турки" кричав саме стрілець, а не свідки.

Через слова "я німець", які вигукує стрілець з рушницею людям, які його знімають, з'явилась теорія про те, що напад міг бути акцією ультра-правих радикалів. Адже 22 липня — це п'ята річниця жахливого теракту, вчиненого Андерсом Брейвіком, який убив 77 людей та поранив 319. Його вважають своїм кумиром ультра-праві Європи та США, нагадує агентство Reuters.

Ісламістська версія

Телеканал CNN посилаючись на свідка на ім'я Лоретта, повідомляє, що один із нападників вигукнув "Аллах акбар!" Щоправда, не зрозуміло, чи він дійсно був мусульманином, чи кричав так, бо стріляв, як він вважав, у мусульман.

Жінка розповіла, що її син знаходився у туалеті McDonalds разом із нападником. "Саме там він зарядив свою зброю. Я чула ніби сигнал тривоги та бум, бум, бум... І він убивав дітей. Діти всідалися поїсти. Вони не могли втекти". А потім вона почула "Аллах акбар". "Я знаю це, бо я мусульманка. Я чую це і я лише плачу", - розповіла жінка.

Британський експерт з безпеки Маргарет Гілмор, яку цитує телеканал Sky News, сказала, що Мюнхен в якості цілі теракту її не здивував. Німеччина, Франція та Велика Британія — країни, де є ісламські радикали, пояснила вона.

Є й інші символічні моменти. Торговельний центр, де сталася стрілянина, розташований поруч з Олімпійським стадіоном Мюнхена, де в 1972 році угрупування палестинських терористів "Чорний вересень" захопило в заручники та вбило 11 ізраїльських спортсменів, які приїхали на Олімпійські ігри.

Атака сталася за тиждень після теракту в Ніцці. Також тиждень тому 17-річний шукач притулку з Афганістану напав у потязі на півдні Німеччини на людей. Він важко поранив ножем і сокирою чотирьох пасажирів з Гонконгу. Поліція його застрелила.

Після цього випадку міністр внутрішніх справ Німеччини Томас де Мезьєр заявив, що країна є мішенню для міжнародного тероризму, і хоча панікувати не варто, але й розслаблятися теж, бо ситуація серйозна.

Фото: Reuters