Квартира та 6000 євро. Як заманюють біженців до ситої Європи

Розкішні авто, високооплачувана робота, великі квартири. Яке життя ЗМІ та контрабандисти обіцяють шукачам притулку у Німеччині

"Deutschlandfunk" (Німецьке Радіо) підготувало розслідування "Біженці в Німеччині охоплені брехливими обіцянками". Еспресо.TV публікує частину цього матеріалу.

Молодий чоловік у бейсболці зі смартфоном у руці розповів в інтернет-ролику про своє життя в Німеччині.

"Тут не просто добре, це фантастика. Тут їжа, питво, гроші. Про мене подбали, тут зручно і є все, що вам потрібно", - розхвалює він.

Цей хлопець біженець з Іраку, він втік до Німеччини минулого року. В іншому ролику його підтримує марокканець, який розповідає про те, що отримує просто так щомісяця 600 євро і квартиру від держави. В короткому фільмі він стоїть перед будівлею вокзалу і описує німецький рай. Цей фільм переглянули 430 тисяч людей.

В іншому аматорському фільмі, голос на тлі міста задоволено розповідає:

"Я розповідаю про мій досвід, тому що я жив у Німеччині впродовж 14 років. Якщо у вас є посвідка на проживання, то тут ви отримаєте все. Тут влада несе всі витрати. Ви можете купити квартиру і меблі. Ви легко знайдете роботу, тому що тут багато, багато робочих місць".

Ці відео в інтернеті переглядають мільйони разів. Вони поширюються через Youtube, Facebook і Whatsapp. Виникає питання: хто їх створює? І чи можливо, що біженці насправді вірять цим описам?

Так, каже Лама, дослідниця із Лівану, яка вчилася в Лейпцизі впродовж п'яти років. Для того, щоб фінансувати свої дослідження, вона працює перекладачем, допомагаючи біженцям у їхніх перших кроках у Німеччині. Упродовж декількох місяців вони вивчали, з якими очікуваннями біженці прибувають до республіки.

"Більшість людей думають, що їм дадуть 6000 євро відразу по прибуттю. Швидко отримають квартиру в будинку з великим спортивним залом і басейном. Вони вірять, що тут багато гарної роботи з хорошою зарплатою", - розповідає вона.

Це поширена помилка, що кожен біженець отримує 6000 євро по прибуттю. Часто мігранти запитували в дослідників, коли вони нарешті підуть із ними до влади, щоб отримати обіцяні гроші.


Шикарні автомобілі, хороші робочі місця, великі будинки - мабуть, образ Німеччини також привертає увагу людей, які не тікали із зон військових дій.


"Одного разу я зустріла молодого чоловіка, вихідця з Лівану. Там він мав роботу і заробив достатньо грошей. Однак він чув від інших, що є шанс на краще життя в Німеччині, тому він залишив все і переїхав. Тепер хлопець розчарований тим, що не одразу отримав квартиру і не знайшов нормальну роботу. Незабаром його депортують", - розповідає дослідник.

Приблизно така ж історія була з сирійським лікарем з України. Там він мав хорошу роботу, але теж вирішив почати нове життя в Німеччині. Тепер ховається, щоб його не виявили і не депортували назад до Сирії.

Цю проблему визнало Агентство у справах біженців ООН. Тут цілий відділ тепер працює над проблемою перебільшеного позитивного іміджу Європи в інтернеті та систематично аналізує соціальні мережі і ЗМІ на предмет чуток і помилкових повідомлень.

Керівник цього відділу Меліта Сунжіч, який наразі базується у Відні, підтверджує, що Європа в очах біженців - точно така ж мрія, як і Америка в ХІХ сторіччі.

"Ми бачимо це в різних соціальних ЗМІ, які дивляться сирійці, афганці, а також люди в різних африканських країнах. Вони розповідають, що, якщо ви прийшли в Європу, то ви тут негайно отримаєте роботу, житло, соціальну допомогу, отримаєте можливість вчитися, здобудите безпеку", - говорить вона.

На привабливий образ Німеччини вплинуло не тільки приватне відео в Інтернеті. Є також великі телеканали, такі як "Аль-Джазіра", "Аль-Арабія" або арабська служба "Russia Today", які поширювали неправдиві новини про життя в Німеччині.

Наприклад, "Аль-Арабія" та арабська служба "Russia Today" розповідали, що Німеччина платить кожному біженцю по 670 євро на місяць.

Спотворений образ Європи і Німеччини посилюється саме через ці відео. На одному з таких роликів сирієць Адам Кадоруа ходить перед розкішним автомобілем і створює враження, що в Німеччині кожному біженцю дають такий автомобіль.

"Вони дали мені "Ауді", хоча я хотів "Мерседес". Але вони не дали мені "Мерседес", а дали "Ауді" 2010 року", - говорить він і закликає всіх приїжджати в Німеччину.

В Адама Кадоруа сотні тисяч підписників у Facebook. Його відео в арабському світі збирають мільйони переглядів.

За словами Меліти Сунжіч, основними джерелами чуток є контрабандисти і торговці людьми - вони найбільше зацікавлені у великих потоках біженців, так як це серйозний бізнес.

Другим джерелом інформації є біженці, які вже приїхали до Європи. Це люди, які фотографуються або знімають відео красивого життя і відправляють їх рідні або розміщують в Facebook, значно прикрашаючи ситуацію.