Палаючий "гумконвой". Найбільша втрата Росії в Сирії

Сирійські повстанці збили російський вертоліт із п'ятьма військовими РФ на борту. Це найбільші втрати Росії в Сирії протягом одного дня

Російський транспортно-штурмовий вертоліт Мі-8АМТШ збили 1 серпня неподалік селища Тель-Султан, що на півночі сирійської провінції Ідліб, поблизу кордону з провінцією Алеппо. На борту було три члени екіпажу та двоє офіцерів так званого центру "примирення" ворогуючих сторін.

Прізвища перших трьох вже озвучені. Це капітан Роман Павлов, штурман Олег Шеламов та борттехнік Павло Шорохов. Прізвища офіцерів-"миротворців", які були пасажирами, не називаються. У той же час повстанці заявляють, що на місці падіння знайшли лише чотири тіла.

Пізніше з'явилися відеоролики, на яких видно, як невідомі чоловіки стрибають на тілах загиблих членів екіпажу Мі-8, фотографують трупи і тягають тіло одного з них за ноги по піску.

Облога

За місто Алеппо, столицю однойменної провінції, зараз тривають кровопролитні бої. З армією Асада воюють різноманітні загони опозиції та угрупування "Джебхат Фатх аш-Шам" (колишня "Джебхат ан-Нусра", яка називала себе сирійським філіалом "Аль-Каїди"). Останніх багато країн вважає терористами.

Військові, лояльні Башару Асаду, під прикриттям російської авіації, взяли Алеппо в облогу та намагаються стискати кільце. Оголошено про відкриття трьох гуманітарних коридорів, якими з міста можуть вийти мирні мешканці та повстанці, які готові скласти зброю.

У добрі наміри росіян і Асада мало хто вірить. Особливо тому, що незалежного контролю за коридорами якихось третіх сил (представників ООН, наприклад) немає.

Протягом останніх днів були повідомлення, що облогу вдалося прорвати.

Найчисельніша втрата

"До заяви Путіна про виведення "основної частини" російських військ із Сирії, за 5,5 місяців, загинули 5 військових. Після виведення, за 5 місяців — 14", — написав у своєму Twitter російський журналіст Євген Фельдман.

Він правий. Російська газета "Коммерсант" взялася порахувати всі офіційно визнані випадки загибелі російських військових з часу початку військової операції в Сирії. Загалом вони нарахували 18 загиблих військових. Ще сім смертей газета віднесла до категорії непідтверджених.

Що характерно, в більшості випадків російське Міноборони намагається зобразити факт загибелі як героїчну смерть. Так сталося і цього разу.

В офіційному повідомленні Міноборони РФ та заяві прес-секретаря президента Дмитра Пєскова згадувалося, що вертоліт збили, коли він повертався на авіабазу Хмеймім після доставки гуманітарної допомоги в Алеппо.

"Гуманітарка" по-російськи

З попередніх заяв Міноборони РФ, фото- та відеоматеріалів випливає, що сирійські та російські вертольоти раніше скидали на Алеппо продукти.

Зокрема, 31 липня повідомлялося, що вертоліт Мі-8 скинув у райони міста Алеппо, що "знаходяться під контролем військових формувань", 500 продуктових наборів. Населення цих районів, за різними даними, складає від 40 до 275 тисяч людей. У соцмережах їх вже охрестили "повітряним гумконвоєм".

За словами Пєскова, вертольотчики "загинули героічно", бо намагались відвести машину та мінімізувати жертви на землі.

Нарешті, стало відомо, що саме на збитому вертольоті у червні 2016 року з Алеппо вивезли сирійську дівчинку Сідру. Вона втратила обидві ноги, і її доправили в Москву на лікування. Про неї російське телебачення зняло кілька сльозливих сюжетів.


Усі ці заяви про гуманітарні місії виглядають як цинічне знущання. Однією рукою росіяни бомблять сирійців, іншою кидають їм сухі пайки та воду. Дуже схоже на те, як Росія показувала всьому світу біженців з Донбасу, на якому ж сама й запалила вогонь війни.


Щодо збитого вертольоту, то судячи з уламків, жодних ознак гуманітарної місії він не ніс. Зокрема, на ньому було встановлено комплекс індивідуального захисту на принципах радіоелектронної боротьби "Вітебськ", зазначає Conflict Intelligence Team. Цей комплекс призначений для протидії засобам ППО.

Росіяни офіційно воюють у Сирії з вересня минулого року. У березні Путін оголосив про виведення військ, але як казали експерти, то було звичайне інформаційне прикриття для проведення ротації.

Поки що загальні втрати росіян невеликі. Саме тому, вважає журналіст Орхан Джемаль, якого цитує "Эхо Москвы", немає суспільного запиту на закінчення військової кампанії.

Та навряд чи запит з'явиться після більш чисельних жертв. Приклад війни на українському Донбасі, де кількість загиблих росіян вже нараховує сотні, це ясно доводить. Так що "сестра Сирія" загубить життя ще не одного росіянина.