Топ-7 олімпійців, які проміняли Україну на гроші

На Олімпіаді-2016 багато українських спортсменів можуть принести нагороди Росії та Азербайджану

Інна Осипенко-Радомська, веслування на байдарках та каное

Інна Осипенко Радомська є однією з найтитулованіших українських спортсменок. Свою першу олімпійську нагороду вона здобула ще у 2004 році у Афінах у складі байдраки-четвірки.

Але найбільших успіхів Осипенко-Радомська досягнула на байдарці-одиночці. В 2008 році у Пекіні байдарочниця принесла Україні золоту медаль на дистанції 500 метрів. А з Олімпіади-2012 славетна веслувальниця привезла два срібла – на дистанціях 200 та 500 метрів.

У 2014 році Осипенко-Радомська заявила, що має намір змінити громадянство, або завершити кар’єру через те, що в збірній України їй не можуть створити належних умов для тренувань. У підсумку спортсменка, якій 33 роки, змінила громадянство на азербайджанське.

"Не дивлячись на патріотизм до своєї країни, вирішила виступати за збірну Азербайджану. З'явилися такі моменти, які змусили мій патріотизм відійти в сторону. Потрібно було думати про майбутнє своє і своєї родини. Я люблю Україну, однак нинішня ситуація змусила щось змінювати у своєму житті. Дуже хочу поборотися за медаль в Ріо-де-Жанейро", - пояснила свій вчинок Осипенко-Радомська.

Микола Куксенков, спортивна гімнастика

На Олімпіаді-2012 Микола Куксенков був одним з лідерів збірної України. У найпрестижнішому виді програми – багатоборстві – він зупинився за крок від нагороди та посів четверте місце. Не вдалося гімнасту здобути медаль і у командній першості, де українців відверто засудили, подарувавши бронзу Японії та залишивши нашу збірну четвертою.

А вже восени 2012 року бронзовий призер чемпіонату Європи-2011 у багатоборстві заявив, що має намір виступати за Росію, через погане фінансування спортивної гімнастики в Україні. Пізніше Куксенков підкреслив, що зрадником себе не вважає.

"Ці люди так говорять, оскільки навіть близько не уявляють, що таке спортивна гімнастика в Україні. Я оперувався за свої гроші - у держави їх не було. У нас елементарно не виділяли кошти на збори. Коли ти віддаєш все, в першу чергу здоров'я, а тебе в гріш не ставлять - це нестерпно", - сказав Куксенков.

У складі збірної Росії Куксенков вже двічі став чемпіоном Європи та виграв Європейські ігри у командній першості. Також він здобув три золота на Універсіаді-2013 – у багатоборстві, на коні та у командних змаганнях.

Участь Куксенкова у Олімпіаді-2016 опинилася під питанням, через те що його допінг-тест дав позитивний результат на вміст мельдонію. Проте російське антидопінгове агентство гімнаста виправдало і він навіть був обраний капітаном збірної Росії.

Як відомо, у Ріо усіх росіян додатково перевірятимуть на допінг, тому є вірогідність, що Олімпіада може завершитися для 27 річного Куксенкова так і не розпочавшись.

Олег Степко, спортивна гімнастика

Очікувалося, що після переїзду Куксенкова до Росії одним з лідерів збірної України стане Олег Степко. Цей гімнаст гучно заявив про себе ще у 2010 році на Юнацьких олімпійських іграх, де виграв золото на брусах та коні та отримав срібло у абсолютній першості та вільних вправах. Тож для талановитого гімнаста, попри його 18-річний вік знайшлося місце й у складі національної команди на Олімпіаді-2012.

Степко аванси виправдав та у 2013 році став чемпіоном Європи на брусах, а на Універсіаді фінішував другим у командній першості та третім на коні.

А вже 2014 року стало відомо, що Олег Степко вирішив прийняти азербайджанське громадянство. За словами гімнаста, причиною такого кроку також стало погане фінансування.

"Самі розумієте, яке зараз фінансування спорту у нас в країні. А в Баку до нас спортсменів добре ставлення, є зали, належні умови, є все, щоб розвиватися. Чому я повинен гробити свій талант в старому залі в Україні, якщо тут є нове обладнання", - запитує Степко, разом з яким за Азербайджан виступає ще один українець –Петро Пахнюк.

Обидва гімнасти допомогли Азербайджану виграти бронзу Європейських ігор-2015, що відбувалися в Баку, у командній першості. В особистих змаганнях Степко виграв чотири нагороди – золото на брусах, срібло у багатоборстві та на коні та бронзу в опорному стрибку.

Марія Стадник, боротьба

За Азербайджан у Ріо-д-Жанейро виступатиме й борчиня Марія Стадник, яка змінила громадянство ще 2007 року. Причиною такого кроку стало те, що у збірній України спортсменці не знайшлося місця, оскільки першим номером у команді була олімпійська чемпіонка 2004 року Ірина Мерлені.

"В Україні склалися такі обставини, що мене не пускали в збірну. Спортивне життя коротке, тому мені треба було зробити вибір. Або користуватися моментом, поки я молода і сповнена сил, або поховати свій талант. Ось я і вибрала Азербайджан", - пригадує Стадник.

У підсумку Стадник поїхала на Олімпіаду-2008 у складі збірної Азербайджану та опинилася на третій сходинці п’єдесталу разом з Мерлені. З Олімпіади-2008 у Пекіні борчиня повернулася зі сріблом, а загалом принесла своїй новій збірній чимало нагород – вона є чемпіонкою світу-2009,Європейських ігор-2015 та п’ятиразовою чемпіонкою Європи.

Валентин Дем’яненко, веслування на байдарках та каное

З 2007 року виступає за Азербайджан і каноїст Валентин Дем’яненко. Він залишив Україну у статусі чемпіона світу на "одиночці" на дистанції 200 метрів. Азербайджанці перехопили веслувальника спеціальні під Олімпіаду-2008, але через зміну громадянства Дем’яненко потрапити до Пекіну не зміг. Без нагороди він залишився й у Лондоні, де через травму на зміг пробитися навіть до півфіналу.

Втім Валентин Дем’яненко і без олімпійських нагород приніс азербайджанцям безліч перемог. У своєму коронному виді програми він тричі ставав чемпіоном світу та чотири рази вигравав європейську першість.

Дем’яненко не єдиний українець, який виступає за Азербайджан у веслуванні на каное. Цю країну також представляють Максим Прокопенко та Сергій Безуглий, які разом з Дем’яненком у 2011 році виграли срібло чемпіонату світу на четвірці. Але на Олімпіаду-2016 вони, на відміну від титулованого співвітчизника, не потрапили. Що стосується Дем’яненка, то він зізнався, що їде до Ріо за золотом.

Максим Оберемко, вітрильний спорт

Віндсерфінгіст Максим Оберемко, який виступає у класі RS:X на Іграх не здобув жодної медалі, проте є автором унікального досягнення. Він став єдиним спортсменом, який виступав за Україну на усіх Олімпіадах, починаючи з Атланти-1996 та закінчуючи Лондоном-2012.

Свої головні перемоги Оберемко здобув на інших престижних турнірах – на чемпіонаті Європи-2004 він виграв бронзу, а в 2006 році став чемпіоном світу.

Після російської анексії Криму Оберемко який мешкає у Євпаторії, разом зі своєю дружиною – відомою вітрильницею Ольгою Маслівець, вирішив залишитися на півострові та прийняти російське громадянство.

До речі Маслівець, на відміну від свого чоловіка, до складу збірної Росії на Олімпіаду-2016 не потрапила. А сам Оберемко зіткнувся з фінансовими проблемами.

"З кінця грудня 2015 рік все фінансування нам перекрили. І якби не старший тренер класу, то на чемпіонат світу в Ізраїлі ми б не потрапили. Тільки завдяки зусиллям тренера нам оплатили квитки на переліт і десятиденний збір", - зізнався Оберемко.

Ростислав Пєвцов, триатлон

Під прапором Азербайджану поїде на Олімпіаду-2016 триатлоніст Ростислав Пєвцов. Він змінив громадянство у 2013 році і за його словами, якби не надійшла пропозиція з Азербайджану, то б завершив кар’єру.

"Мені набридло випрошувати по копієчці на кожен старт і готуватися в основному за свій рахунок. Зізнатися, я вже не бачив особливої перспективи в триатлоні. І якби не пропозиція Азербайджану, то напевно закінчив би свою спортивну кар'єру", - розповідає Пєвцов.

Своїй новій збірній він вже почав приносити перемоги. Минулого року екс-українець здобув бронзу Європейських ігор у Баку, а у червні 2016-го виграв для азербайджанців першу в їхній історії нагороду чемпіонату Європи, посівши друге місце.

Тренує Пєвцова колишній головний тренер збірної України Сергій Яценко, який у 2007 році переїхав до Росії, прихопивши із собою чотирьох провідних українських триатлоністів. Цікаво, що у цього фахівця зараз тренується й Юлія Єлістратова, яка виступатиме у Ріо за Україну.

Також слід додати, що деякі спортсмени, які раніше виступали за Україну, а потім змінили громадянство, на Олімпіаді не виступлять. Метальниця списа Віра Ребрик та метальник молота Олексій Сокриський не поїдуть до Бразилії через дискваліфікацію збірної Росії з легкої атлетики. Стрибун в воду Олександр Бондар "пролетів" повз Ріо, оскільки ще не минуло два роки після того, як він змінив громадянство на російське. А олімпійський чемпіон Лондона-2012 Артур Айвазян не потрапив до складу збірної Росії.