Коли участь - уже перемога. Все про збірну біженців на Олімпіаді-2016

На Олімпіаді-2016 вперше у історії виступить збірна біженців, сформована з 10 спортсменів, для яких уже тільки участь у Іграх стала найбільшою перемогою у житті

На Олімпіаді-2016 вперше у історії виступить збірна біженців. Її Міжнародний олімпійський комітет вирішив створити з огляду на складну ситуацію з мігрантами у світі.

За даними Міжнародної організації з міграції, лише з початку 2016 року до країн Європи прибуло 230 тисяч біженців із Сирії, Афганістану, Іраку та країн Африки. Загалом, за даними Організації Об'єднаних Націй, станом на кінець 2015 рік у світі налічувалося 63,5 млн мігрантів.

З ініціативою допустити до Олімпіади збірну біженців у жовтні минулого року на сесії ООН виступив президент МОК Томас Бах.

Спочатку МОК відібрав 43 кандидатів до збірної біженців. Головною умовою потрапляння до цієї команди були високі спортивні результати та власне статус біженця. Напередодні Олімпіади МОК затвердив список з 10 спортсменів, які виступлять у Ріо.

До нього увійшли п'ять легкоатлетів з Південного Судану - Йєш Пур Біель (біг на 800 м), Поуло Амотун Локоро (1500 м), Джеймс Ньянг Чінджік (400 м), Анжеліна Нада Лохаліт (1500 м) та Роуз Нафік Локоньєн (800 м), двоє дзюдоїстів з Демократичної Республіки Конго - Полоп Місенга та Йоланда Букаса Мабіка, сирійські плавці Юсра Мардіні та Рамі Аніс, а також ефіопський марафонець Йонас Кіндій.

МОК створив для збірної біженців усі необхідні умови для підготовки до змагань. Зі спортсменами працювали професійні тренери та лікарі, атлетів забезпечили необхідним інвентарем та формою.

Під час параду на церемонії відкриття збірна біженців з'явиться у чаші стадіону "Маракана" під олімпійським прапором передостанньою – перед збірною Бразилії, яка на правах господарки завершуватиме ходу.

Якщо зважувати шанси спортсменів-біженців на нагороди у Ріо, слід констатувати, що на п'єдесталі пошани навряд чи хтось з них опиниться. Але ці люди пройшли настільки важкий життєвий шлях, що вже сама їхня участь у Олімпіаді – це величезна перемога.

18-річна плавчиня Юсра Мардіні втекла із Сирії разом зі своєю сестрою Сарою минулого року, після того як бомбардуванням було знищено її будинок. Спочатку дівчата опинилися у таборі для біженців у Лівії, а потім з Туреччини на переповненому моторному човні відправилися Егейським морем до Греції.

Коли у човна зламався двигун, Юсра разом с Сарою та ще двома біженцями, які вміли плавати, стрибнули у холодну воду і чотири години штовхали човен до берега острову Лесбос.

"Мені було однаково, я могла загинути тоді у воді, але і в своїй країні я теж ледве не померла", - пригадує Юсра Мардіні, яка згодом перебралася до Німеччини і потрапила у Берліні до рук професійних тренерів.

Юсра Мардіні

28-річна конголезька дзюдоїстка Йоланда Букаса Мабіка залишилася у Бразилії у 2013 році після чемпіонату світу. Вона розпочала займатися спортом на батьківщині і пригадує, що за погані виступи тамтешні тренери почасти саджали її у клітку.

От і під час світової першості у Бразилії тренер забрав у дівчини паспорт та замкнув її у готельному номері, з якого вона втекла та попросила притулку. Зараз Мабіка тренується у школі бронзового призера Олімпіади бразильця Флавіо Канто.

Йоланда Букаса Мабіка

21-річна Анджеліна Надаї Лоаліс була вимушена тікати з Південного Судану до табору для біженців у Кенії, після того як її селище було зруйновано через міжетнічний збройний конфлікт, і вже три роки не бачила своїх батьків сестер та батьків.

За допомогою участі у Іграх вона мріє їх знайти та врятувати від війни. І такі історії можна розповідати про кожного з десяти членів збірної біженців.

Анджеліна Надаї Лоаліс 

Йоланда Букаса Мабіка сподівається, що своїм виступом на Олімпіаді команда біженців стане прикладом для всіх мігрантів світу. "Я хочу донести до них, що не можна втрачати надію, потрібно продовжувати вірити", - каже Мабіка.

Кожен з десяти спортсменів-біженців, напевне, розуміє, що не привезе у Ріо нагород. Але повагу усього світу ці атлети вже заслужили. Тому можна не сумніватися, що на церемонії відкриття та змаганнях глядачі їх зустрічатимуть аплодисментами та стоячи.