“Суддя дволітрової категорії”. Що відомо про викриття на хабарі судді Чауса

Якими рішеннями відомий суддя Микола Чаус та в чому його звинувачують

Ввечері 9 серпня у Національному антикорупційному бюро повідомили про чергове гучне викриття. Цього разу об’єктом уваги детективів НАБУ став скандально відомий суддя Дніпровського суду Микола Чаус. Його викрили під час отримання хабара розміром $150 тисяч.

Еспресо.TV вирішило розповісти про найцікавіші моменти у трудовій біографії судді Чауса та труднощі із притягненням його до відповідальності.

Недолюстрований Чаус

Прізвище судді Чауса широко відомим громадськості стало ще в часи Революції Гідності. Він був одним із тих, хто виносив неправомірні рішення щодо активістів Автомайдану.

Серед десятків таких випадків траплялися і відверто комічні, хоча, якщо згадати, чим тоді закінчувалися подібні справи, то стає не до сміху. До прикладу, адвокат “автомайданівців” Роман Маселко стверджує, що суддя Чаус позбавив одного із його підзахисних водійських прав за поїздку до Межигір’я, хоча він туди навіть не їздив.

У жовтні 2015 року дисциплінарна секція Вищої ради юстиції (ВРЮ) рекомендувала звільнити 5 суддів, які виносили рішення проти учасників масових акцій протестів в Україні в період з 21 листопада 2013 по 11 квітня 2014 року, за порушення присяги. Серед них був і Микола Чаус.

Маселко тоді ж наполягав, що звільненням тут не обійтися.

"Дії мають бути розслідувані як кримінальний злочин за 375-ю статтею Кримінального кодексу, яка передбачає від 5 до 8 років позбавлення волі за винесення завідомо неправосудного рішення", - пояснював він.

Поки ВРЮ зволікала із рішенням, суддя встиг вчергове відмітитися участю у резонансній справі. Саме він виносив ухвалу про арешт Геннадія Корбана - правої руки олігарха Ігоря Коломойського та на той момент лідера партії “УКРОП”.

Вже 18 лютого цього року ВРЮ вирішила не вносити на розгляд Верховної Ради подання про звільнення Чауса. Водночас Рада юстиції звернулася до правоохоронних органів щодо додаткових перевірок у його справі.

І хоч суддя Чаус у цій ситуації опинився, так би мовити, “на гачку”, очевидно, це його не зупинило. Результатів перевірок він дочекатися не встиг, адже вже 9 серпня детективи НАБУ викрили його на хабарі у $150 тисяч.

Цікаво, що свої корупційні статки Чаус зберігав, як то кажуть, “дідівським способом” - у скляній банці.

У соцмережах розгорілися суперечки щодо об'єму "банки Чауса", проте у НАБУ Еспресо.TV розповіли, що насправді було дві ємності: одна об'ємом у два літри, інша - нестандартного розміру, близько 1,8 л.

Затримати не можна відпустити

Антикорупційний прокурор Назар Холодницький поділився подробицями викриття на своїй сторінці у Facebook та зазначив, що за старою законодавчою системою Чаус не може бути затриманий та взятий під варту, адже він має суддівський імунітет.

“Оскільки Верховна Рада України зараз знаходиться на канікулах, тому не зможе оперативно розглянути відповідне подання про надання згоди на його затримання та взяття під варту, як це було з одеським суддею Бураном”, - розповів Холодницький.

Злочин, у вчиненні якого підозрюють Чауса, підпадає під частину 4 статті 368 ККУ («Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою»), яка передбачає позбавлення волі на строк від 8 до 12 років з конфіскацією майна.

Водночас, цікаво відмітити, що у самій “спецоперації” антикорупційний прокурор участі не брав. Як повідомив його заступник Володимир Кривенко, Холодницький наразі перебуває у закордонному відрядження, проте вже о 20:00 повернеться до України та підпише підозру, яку завтра вручать судді Чаусу.

Кривенко також додав, що хабар суддя отримав за прийняття позитивного рішення у кримінальній справі, пов'язаній з незаконним обігом наркотичних засобів, від підозрюваної особи і його близьких родичів.

За його словами, після завершення обшуку о 2-й ночі Чаус заявив, що сьогодні збирається виходити на роботу, “надалі вершити правосуддя”.

Станом на першу годину дня, як повідомили Еспресо.TV у Дніпровському суді столиці, на роботу Чаус не з’явився, проте на нього чекають. Згодом стало відомо, що він пішов у відпустку до 1 вересня. Заяву на підписання Чаус передав через свого помічника.

“Ручний суддя Грановського”

Народний депутат Сергій Лещенко у своєму Facebook назвав Чауса “ручним суддею Грановського”, якого в свою чергу він вважає “смотрящим” у Порошенка та Кононенка за прокураторою та судами.

“Саме Чаус зняв з міжнародного розшуку Юру Єнакієвського, який проінвестував в це рішення багато валіз “зелені”. Затримання Чауса - це рукавичка, яку НАБУ кидає в обличчя прогнилій корумпованій верхівці. Тому тримаємо кулаки - але і чекаємо, коли в НАБУ з новими обшуками нагряне Луценко”, - написав Лещенко.

Генеральний прокурор Юрій Луценко в свою чергу на брифінгу 10 серпня привітав НАБУ із викриттям факту хабарництва судді Чауса.

"Хочу привітати колег з НАБУ з успішною операцією щодо затримання судді-хабарника ... одіозного судді Чауса", - сказав генпрокурор.

Прогнозувати, чи можливе позачергове засідання парламенту для розгляду цього питання, Луценко відмовився.

Начальник люстраційного департаменту Міністерства юстиції Тетяна Козаченко не виключає, що поки проходять усі процедури для затримання Чауса, він може втекти з України.

“У нас Верховна Рада у відпустці, Конституційний суд - у відпустці, Вища рада юстиції -  у відпустці. Тобто частина державних органів не здійснює свої повноваження апріорі. І якщо можна затримати суддю не у зв’язку із його професійною діяльністю, а в зв’язку з тим, що він зробив інший тяжкий злочин - це неможливо зробити зараз", - сказала Козаченко.