Чому вам не нададуть першу допомогу у громадських місцях

На що можемо розраховувати, коли у нас щось заболить посеред вулиці, в кафе чи у транспорті, і хто має надати нам першу допомогу?

Нещодавно всю країну вразила історія із жінкою у військовій формі, яка їхала у потягу. Їй стало зле, і провідниця вагону висадила її, хвору, непритомну на найближчій станції.

Єдине, на що спромоглися, – викликати "швидку". Це вже потім були коментарі і "Укрзалізниці", і медиків. Однак на ситуацію, у якій може опинитися кожен з нас, це вже б не вплинуло, адже тут важлива саме перша допомога. Тим паче, що погіршитися здоров’я може у будь-кого з нас, у будь-який момент і, як завжди, у найнезручнішому місці.

Хто має надавати нам першу допомогу, яку і чому? Три найпоширеніші міфи, які й досі вводять нас в оману.

Міф 1.

Всі працівники закладів, де ми перебуваємо, мають надати першу допомогу при потребі. Більшість із нас насправді вважають, що так і має бути, адже їх мали б цьому навчити. Та й хто ж ще має надавати допомогу своїм клієнтам?

Насправді, це не так. Державний санітарний лікар Києва Олег Рубан стверджує: «По-перше, відповідно до чинного законодавства, медичну допомогу може надати лише кваліфікований медичний працівник. По-друге, якщо це не робітники, а відвідувачі, дійсно, надавати медичну допомогу не може працівник немедичного персоналу, а надає допомогу виключно медичний працівник. Людині лише викликають "невідкладну допомогу", і вже медики надають медичну допомогу».

Тобто персонал закладу, де нам стало зле, може лише, у кращому випадку, викликати "швидку". Але допомагати вам, коли ви поперхнулися чи у вас запаморочилася голова, ніхто не буде.

Міф 2.

Працівники закладів, де ми перебуваємо, мають надати вам ліки з аптечки, якщо вам стало погано.

Якщо вам стало зле у кав’ярні, транспорті чи на вокзалі, то не сподівайтеся, що офіціант чи водій принесе вам ліки.

Ведуча програми «PRO здоров’я» Ірина Коваль на власному досвіді довела, що офіціанти у кафе неохоче надають ліки з аптечки, якщо ви до них звертаєтеся. Окрім того, більшість з них, навпаки, відмовляють у цьому, мотивуючи це, мовляв, у вас може бути алергія на ліки. А якщо вам стане ще гірше? Вони ж будуть за це відповідати.

Це підтверджує і Олег Рубан: «Існують типові аптечки, які повинні зберігатися на кожному суб’єктові господарювання для медичної допомоги. Є аварійні аптечки, які зберігаються в закладах у лікувально-профілактичних заходах. Але медична допомога надається лише кваліфікованим медичним персоналом. Працівники кафе чи інших закладів мають право відмовити вам у наданні аптечки, але ви можете попросити, щоб вони викликали негайну медичну допомогу. Тому що відповідальність за своє здоров’я несе ви самі».

Міф 3.

Ви можете самі скористатися аптечкою та ліками, які є у громадських місцях, якщо вам стало погано.

Насправді у більшості випадків працівники цих закладів відмовляють надавати вам аптечку у самостійне користування. Мотивують це тим, що вона – лише для працівників.

Державний санітарний лікар Києва частково підтвердив це: «У них обов’язково має бути аптечка для надання медичної невідкладної допомоги, перш за все, працівникам суб’єкта господарювання», Однак, за словами Рубана, працівники можуть запропонувати будь-які ліки, які у них є, але приймати рішення ви маєте самостійно.

Закони України щодо таких ситуацій взагалі не продумані. Тоді, як в Правилах користування готелями та надання готельних послуг в Україні, пункті 5.4, чітко прописано: «Адміністрація готелю повинна забезпечити громадянам надання таких безплатних послуг: як виклик невідкладної допомоги та користування медичною аптечкою. Є ще закон «Про перелік лікарських засобів, які повинні бути у медичних аптечках першої медичної допомоги для пасажирських транспортних засобів з кількістю пасажирів понад 9 осіб». Там сказано, що ви маєте законне право скористатися:

 Набором для обробки ран і зупинки кровотеч: бинтом, пластиром, джгутами,

 Антисептиками

 Антибіотиками загальної дії

 Нітрогліцерином

 Антигістамінними (протиалергічними) препаратами

 Спазмолітиками

 Нашатирним спиртом

 Активованим вугіллям

Тобто ці препарати мають бути, як мінімум, обов'язково в аптечках транспорту, і ви маєте право скористатися цими засобами.

 

Анна Данько-Сліпцова