Фальшстарт е-декларування. Як боротьба з корупцією перетворилась на фікцію

Як проблеми із впровадженням електронного декларування в рамках боротьби із корупцією можуть позбавити Україну безвізового режиму та фінансової допомоги західних партнерів

Електронне декларування доходів, витрат та майна чиновників знову стало темою гучного скандалу. Експерти стверджують, що нововведення обіцяє стати значною проблемою для українських політиків. Проте, як би можновладці не намагалися "з’їхати" із цієї теми, день Х все одно настав, адже е-декларування було однією із "безвізових" вимог Європейського Союзу в рамках боротьби із корупцією.

Ініціатива "з-під палки"

Ще на початку року парламент проголосував за відповідний закон, проте в ньому було передбачена норма за якою кримінальна відповідальність за неправдиву інформацію в деклараціях вводилася лише з 2017-го року.

Тоді українські активісти-антикорупціонери забили на сполох, звернувши на цей факт увагу європейських партнерів. Представник ЄС в Україні Ян Томбінський закликав владу поставити крапку у цьому питання.

Результатом стало голосування за правки до закону ініційовані особисто президентом Петром Порошенком. Згідно із ними кримінальна відповідальність за неправдиві декларації (щоправда у пом’якшеному вигляді) настає після їх подання. Чиновники мають надати інформацію впродовж 60 днів з моменту запуску відповідної електронної системи.

Верховна Рада президентські правки таки підтримала, здавалося би ніщо не стоїть на заваді старту важливої антикорупційної норми.

Проте на минулих вихідних навколо цього питання розгорнулася ціла епопея. Україна зобов’язалася запустити проект о 00:00 15 серпня. Ціна питання: черговий транш від МВФ у розмірі $1 млрд, $600 млн допомоги від Євросоюзу, фінансування від Світового банку та інших міжнародних інституцій і вищезгаданий безвізовий режим.

Сертифікований зрив

У п’ятницю 12 серпня Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації (ДССЗЗІ) відмовилася сертифікувати комплекс збирання та обробки електронних декларацій.

"Програмне забезпечення, що досліджувалося в рамках державної експертизи, виконане (розроблене) частково, що не дозволяє говорити про забезпечення надійного захисту інформації в системі електронного декларування", - заявили у відомстві.

На практиці це означає, що сьогодні вночі система таки запустилася, проте у тестовому режимі. Відповідно кримінальна відповідальність для тих, хто вкаже у своїй декларації неправдиві відомості, таки не настане.

Система е-декларування запрацювала у рамках початку роботи Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). Окрім відсутності сертифікату від ДССЗЗІ у новоствореного антикорупційного інструменту виникла ще одна проблема.

Керівник ТОВ "Міранда", яке створювало програмне забезпечення для системи е-декларування, Юрій Новіков заявив, що НАЗК не надало розробникам свій електронно-цифровий штамп. Відповідно наразі система підписує дані тестовим штампом, який не має юридичної сили.

Голова правління Transparency International Андрій Марусов в свою чергу стверджує, що навіть якщо вдасться дотиснути ДССЗЗІ в питанні сертифікації, у системи е-декларування можуть "раптово виникнути" нові труднощі.

"У організаторів зриву е-декларування є другий інструмент - відмова хостити систему на серверах держпідприємства "Українські спеціальні системи" (підпорядковується Держкомзв’язку). Мовляв, спека, акумулятори "сіли". Я впевнений - взимку у них би дроти "обледеніли", - написав він.

Термінові висновки

За результатами скандалу Transparency International уже видала заяву із вимогою відставки голів НАЗК та Держспецзв’язку.

"Сьогодні е-декларування запрацювало без комплексної системи захисту інформації. ТІ Україна вважає, що відповідальні за це голова Держспецзв’язку Леонід Євдоченко та голова НАЗК Наталія Корчак, які своїми діями перетворили один з провідних інструментів антикорупційної реформи на фікцію, мають бути відправлені у відставку", - йдеться у заяві.

Голова парламентського комітету з питань запобігання і протидії корупції Єгор Соболєв сказав, що не подаватиме декларацію, "допоки система є нелегітимною", а також ініціював засідання комітету.

"Ми скликаємо терміново, нехай канікули, комітет з запобігання корупції у четвер. Він буде відкритим. Об 11 годині. Ми будемо вимагати від НАЗК, від Держспецзв'язку, який визнає надійність чи ненадійність системи, щоб вони до четверга все виправили", - заявив Соболєв.

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що рішення для початку повноцінної роботи системи електронного декларування мають бути прийняті у найкоротші терміни, і доручив провести службову перевірку щодо осіб причетних до зриву запуску системи.

Віце-прем'єр-міністр із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе назвала запуск системи Е-декларування в такому вигляді "дозволом на безкарне приховування доходів"

У ЄС уже недвозначно натякнули, що такий "запуск" антикорупційного проекту не вважатиметься за повне виконання взятих Україною зобов’язань.

"Представництво ЄС: сертифікат технічної безпеки для електронних декларацій є ключовою умовою!" - написав у Twitter керівник групи підтримки України Єврокомісії Петер Вагнер.