live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Тести для обраних: Що відомо про Лікарчука та підробку ЗНО

Як керівництво Центру оцінювання якості освіти підробляло результати ЗНО для дітей високопосадовців

Сьогодні Генпрокуратура направила до суду обвинувальний акт стосовно колишнього директора Українського центру оцінювання якості освіти Ігоря Лікарчука, двох його заступників та ще чотирьох осіб.

Їх звинувачують у несанкціонованій зміні результатів ЗНО, привласненні та легалізації коштів дербюджету на суму у 4 млн гривень (2014-2015рр.) та коштів Американських рад з міжнародної освіти, а також відмиванні грошей, отриманих незаконним шляхом.

Прокуратура наголосила, що такі дії надали незаконні переваги переважно дітям високопоставлених чиновників, правоохоронців, освітян, нардепів та їх помічників, та “обмежили можливість отримання освіти талановитою молоддю, яка мала на це законне право”.

Еспресо.TV розібралося, в чому суть злочинної схеми і як довго, на думку прокуратури, вона працювала.

ЗНО: як все починалося

Систему зовнішнього незалежного оцінювання почали впроваджувати ще у 2004 році. Тоді Кабмін затвердив план на випробування такої системи. У 2005 році президент Ющенко доручив здійснити перехід на ЗНО, наступного року почав працювати Український центр оцінювання якості освіти (УЦОЯО). До 2007 року тестування проводилося вибірково і не з усіх предметів.

Власне, перехід на нову схему здійснювався з метою подолання корупції, яка процвітала на внутрішніх вступних іспитах при ВНЗ.

З 2008 року сертифікат ЗНО є обов'язковим для вступу в університети - відтоді лише завдяки йому можливе зарахування до вишу.

І ложка дьогтю

Для вирахування результатів тестування абітурієнтів УЦОЯО розробив програмне забезпечення, яке захищає всі етапи проведення тестування від зовнішнього втручання.

При цьому, ГПУ стверджує, що ще з 2008 року керівництво центру оцінювання якості освіти утворило злочинну організацію з метою власного збагачення. Вона і займалася тим, що завищувала бали ЗНО деяким абітурієнтам шляхом втручання в комп'ютерну систему.

"Так, у 2014-2015 роках слідством встановлено завищення результатів ЗНО понад 200 осіб, а всього з 2008 року - близько 2000", - кажуть в ГПУ і додають, що більшість працівників центру до корупційних дій не причетні: все вчинялося саме керівництвом.

У відомстві також додають, що в УЦОЯО публічно заявляли про неможливість вручання в результати оцінювання, а самі при цьому навмисно не забезпечили створення комплексної системи захисту інформації передбачену законодавством.

Окрім того у прокуратурі уточнили, що фальсифікацій у 2016 році вдалося уникнути. Це підтвердила сьогодні і міністр освіти Лілія Гриневич.

"Генеральною прокуратурою України забезпечується поновлення прав потерпілих, за наслідками чого вже відраховано 26 студентів, що подали недостовірні дані про результати ЗНО та відповідні документи направлено до вищих навчальних закладів ще стосовно 174 осіб", - додали у ГПУ.

При цьому, в окреме провадження виділено питання про відповідальність осіб, які подали неправдиві сертифікати.

Самому Ігорю Лікарчуку як запобіжний захід суд обрав домашній арешт строком на один місяць ще на початку липня.

Як працювала схема

Генпрокуратура оприлюднила на прикладі кількох абітурієнтів наскільки були “скореговані” реальні відповіді у бланку. Так, в оригіналі сертифікату одного з абітурієнтів ЗНО з історії України вказано 137 балів, а подав до ВНЗ він сертифікат з оцінкою вже у 170 балів.

На прикладі бланку роботи іншого показано, як виправлені оцінки за творчу частину ЗНО з української мови: з восьми складових підвищені бали по чотирьох пунктах.

Таким чином, обом випав шанс навчатися на бюджеті у рейтингових столичних вишах.


 

новини партнерів

10 серпня, 2020 понеділок

9 серпня, 2020 неділя

10 серпня, 2020 понеділок

9 серпня, 2020 неділя

Відео

Введіть слово, щоб почати