Чому Верняєв впорався із "золотим прокляттям" Ріо, а Бондаренко - ні

Як гімнаст Олег Верняєв приніс Україні першу золоту нагороду Олімпіади-2016, а стрибун у висоту Богдан Бондаренко задовольнився бронзою

День чемпіонів світу

У 12-й день Олімпіади-2016 українські вболівальники мали всі підстави сподіватися, що наша команда нарешті здобуде у Ріо-де-Жанейро першу золоту нагороду. У своїх коронних дисциплінах змагалися два наших чемпіони світу – гімнаст Олег Верняєв та стрибун у висоту Богдан Бондаренко.

Верняєв в цьому олімпійському циклі був одним з кращих у світі у вправах на брусах. В 2014 році він здобув у цій дисципліні золото чемпіонату світу, в 2014 та 2015 роках ставав кращим на брусах на чемпіонаті Європи, а безпосередньо на Олімпіаді-2016 виграв на улюбленому снаряді кваліфікацію.

Проте були підстави за лідера збірної України й похвилюватися. Так він не зміг виграти на брусах два останніх великих передолімпійських турніри – чемпіонат світу-2015 та чемпіонат Європи-2016, де був вимушений задовольнитися сріблом.

Та й у Ріо Верняєва переслідували локальні невдачі. У багатоборстві золото вислизнуло у нього у останньому виді програми, через що українець залишився зі сріблом. Так, це була олімпійська медаль у найпрестижнішому виді програми, але неприємний осад від поразки японцеві Кохеї Утімурі все ж залишився. Не зміг втрутитися у боротьбу за медалі українець і у двох фіналах на окремих снарядах – вправах на коні та опорному стрибку.

Тріумф Верняєва

Момент істини настав для українця 16 серпня. Верняєв під час свого виступу на брусах помітно хвилювався, через що припустився кількох невеличких помилок, але з усіма основними елементами впорався, а завершив вправи бездоганним зіскоком.

За свій виступ він отримав 16,041 бала та випередив Деннелла Лейву зі США (15,900), який здобув срібло, та росіянина Давида Белявського, якому дісталася бронза (15,783), довівши, що рівних йому у світі на брусах зараз немає.

Також Верняєв виступав у фіналі на поперечці, де він не вважався фаворитом. Українець виконав свою вправу невдало та з сумою 13,366 фінішував на останньому - восьмому місці. Проте настрою Олегу Верняєву це зіпсувати вже не могло – він приніс Україні перше золото Олімпіади-2016.

Після змагань Олег Верняєв зізнався, що перед заключними стартами дуже хвилювався.

"Сьогодні дуже переживав. Зміг заснути тільки близько четвертої ранку. На розминці нічого не міг зробити, але все ж таки впорався з хвилюванням. Після багатоборства трохи засмутився, тому що розраховував на перше місце, мріяв про олімпійське золото, але не склалося. А зараз все добре", - підсумував Верняєв.

Очікування Бондаренка

Перемоги чекали у Ріо і від стрибуна у висоту Богдана Бондаренка. В 2013 році українець став перший у цьому столітті стрибуном, який подолав висоту 2,41 м. А ще через рік потворив європейський рекорд шведа Патріка Шьоберга, злетівши на 2,42 м.

Та й взагалі за усю історію цієї дисципліни вище українця стрибали лише два легкоатлети – один з його головних конкурентів Мутаз Есса Баршім з Катару долав 2,43 м, а легендарний кубинець Хав'єр Сотомайор у 1994 році зафіксував світовий рекорд на недосяжній для сучасного покоління спортсменів висоті – 2,45 м. Бондаренко штурмував це досягнення у 2013 році на тріумфальному для нього чемпіонаті світу, де він здобув золото, але рекорд встояв.

Щоправда, в минулі два роки Бондаренко не був беззаперечним лідером у своїй дисципліні через хронічну травму ступні. У 2015 році він залишився на чемпіонаті світу другим. Та у олімпійський сезон результати Бондаренка обнадіювали. У активі українця був стрибок на 2,37 м.

Підступна хвороба

Виступ у Ріо наш стрибун також розпочав впевнено, подолавши кваліфікаційний норматив – 2,29 м з першої спроби. Але у фіналі Бондаренко припустився тактичних помилок і не зміг продемонструвати свій максимум.

Українець взяв 2,25 м та 2,33 з першої спроби, але потім необачно пропустив спробу на 2,36 м, на яку вийшли його головні конкуренти. У підсумку канадець Дерек Друїн так катарець Мутаз Есса Баршім взяли 2,36 м з першої спроби та вийшли у лідери, а Бондаренко "загнав" себе на 2,38 м.

На цій висоті наш легкоатлет змарнував дві поспіль спроби і лише вирішальну третю - переніс на 2,40 м, спробувавши вирвати золото у Друїна, якому підкорилися й 2,38 м. Але подолати планку Бондаренко не зміг, фінішувавши з результатом 2,33 м лише третім.

Такий же результат показав інший українець – Андрій Проценко, який у підсумку став четвертим, оскільки поступався співвітчизнику за спробами. Срібло – у Брашіма.

Богдан Бондаренко пояснив свій невпевнений виступ перенесеною напередодні Олімпіади хворобою.

"На останньому заключному зборі у Бразилії, я сильно застудився, лікувався. У день кваліфікації лише завершив приймати антибіотики, але все одно почував себе не дуже. Хвороба значно вплинула на мене і мій результат, але Олімпійські ігри поводяться один раз на 4 роки, тому потрібно було боротись. Мені просто не вистачило сил", - сказав Бондаренко.

Поруч з п’єдесталом

16 серпня у фінальних змаганнях брали участь й інші українські спортсмени. У змаганнях байдарок-двійок на дистанції 500 м Анастасія Тодорова та Инни Грищун зупинилися за крок від нагороди та фінішували четвертими. Павло Алтухов у перегонах каное-одиночок на 1000 м задовольнився п’ятим місцем.

Зовсім трохи не вистачило для нагороди у змаганнях з синхронного плавання Лоліті Ананасовій та Ганні Волошиній у турнірі дуетів. Українки фінішували на п’ятій позиції.

У стрибках у воду з трампліна 3 м шосте місце посів Ілля Кваша, якому уже на третій поспіль Олімпіаді не вдається здобути нагороду у цьому виді програми. Тож залишається лише пошкодувати, що коронна дисципліна українця – стрибки с трампліна 1 м не входить до олімпійської програми. Нагадаємо, що у активі Кваші є одна олімпійська нагорода, яку він здобув у Пекіні-2008 у синхронних стрибках з трампліна 3 м разом з Олексієм Пригоровим.

Після 12 днів Олімпіади-2016 у активі збірної України стало сім нагород – одна золота, чотири срібні та дві бронзові.

Впевнено лідирує у медальному заліку збірна США, яка вже виграла 84 медалі – 28 золотих, 28 срібних, 28 – бронзових. Друга Велика Британія – 50 (19-19-12), третій Китай – 51 (17-15-19).

Медальний залік Олімпіади-2016
  команда золото срібло бронза загалом
1 США 28 28 28 84
2 Велика Британія 19 19 12 50
3 Китай 17 15 19 51
4 Росія 12 12 14 38
5 Німеччина 11 8 7 26
6 Італія 8 9 6 23
7 Нідерланди 8 3 3 14
8 Франція 7 11 11 29
9 Австралія 7 8 9 24
10 Японія 7 4 18 29
...33 Україна 1 4 2 7