Як розпізнати інсульт у перехожого і Чому це можу бути я

Якщо ви думаєте, що інсульт – це хвороба стареньких – значить ви також в полоні міфів і несподівано інсульт може підкрастися і до вас

А ви знаєте, як його розпізнати? Адже допомога у перші години врятує життя.

Тож, про міфи, які існують навколо інсульту, фактори ризику та, головне, можливості одужання програмі "PRO здоров’я з Іриною Коваль" на Еспресо розповіла Марина Гуляєва, виконавчий директор Української Асоціації боротьби з інсультом.

Інсульт - це досить складна хвороба, яка є ускладненням серцево-судинних захворювань. Він виникає, коли приплив крові до мозку раптово перекривається. Нервові клітини мозку починають відмирати і мозок перестає функціонувати належним чином.

Міф 1

Інсульти вражають стареньких

Статистичні дані по нашій країні дуже вражають, тому що інсульти помолоділи. Щорічно  в Україні трапляється 100 тис. випадків первинних інсультів. Третина з них – це люди до 45 років. На жаль, 50% цих пацієнтів помирає. Більшість з тих, хто виживає -   залишаються залежними інвалідами.

Що таке залежний інвалід? Це людина, яка потребує постійного нагляду і яка не приймає участь у соціальному житті. Щоб забезпечити постійний нагляд, хтось із родини мусить кинути роботу або витрачати кошти на те, щоб людина була доглянута.

Міф 2

Інсульт можна лікувати  вдома

Згідно із світовими клінічними рекомендаціями, інсульт – це стан, який потребує невідкладної допомоги. Такий, як і інфаркт. Однак, при інфаркті больові відчуття дуже сильні. Людина звертається до лікаря, тому що болить нестерпно. Інсульт же протікає не так гостро. На нього часто й не звертають уваги, бо він не так швидко розвивається, як інфаркт. Однак, варто знати первинні ознаки інсульту, аби діагностувати його у себе, або у тих, хто поруч. Про це – далі.

Міф 3

Після інсульту  обов’язково буде параліч і недієздатність. Він невиліковний

Насправді, чому так важливо знати перші ознаки інсульту? Тому що зараз вже і в Україні є методи лікування, які дозволяють в перші 3 години інсульту, надати таку медичну допомогу, після якої гарантовано людина не стане інвалідом.  Це -  тромболітичне лікування. Коли  вводяться спеціалізовані ліки і тромб розчиняється.  

Тому  час - це мозок. Це дивіз, всіх інсультологів світу. Цей метод можна застосувати не всім, а лише при ішемічному інсульті, у пацієнтів, у яких немає протипоказань. Але це - шанс, і його треба використати.

У Києві програма "Здоров’я киян" дозволяє в клініках робити ці процедури безкоштовно. Така програма існує по всій країні. Наприклад, Вінницький обласний інсультний центр на даний час вже виконав 67 тромболізисів.

У нас, в лікарнях присутній цей препарат, його закупляє КМДА. Тому пацієнти, які звертаються по інсультну допомогу, мають знати, що повинні зробити з ними в лікарні. Обов’язково повинна бути зроблена комп’ютерна томографія, або магнітно-резонансна . У такий спосіб ми визначаємо, який це інсульт. У разі виявлення ішемічного інсульту, треба запитати чи  може бути зроблений тромболізис.

Міф 4.  

Після інсульту людина приречена тільки лежати і не вставати

Світові рекомендації, які регламентовані МОЗ, передбачають, що пацієнт, який переніс інсульт, повинен бути мобілізований в перші 48 годин після хвороби, якщо немає протипоказів. Тобто це -  початок реабілітації . Ніякі 2-3 тижні лежати, щось там чекати не потрібно. Потрібно рухатись.

Міф 5.

Інсульт мене не вразить

Насправді, це може статися з кожним без перебільшення, але є  певні фактори ризику, які прискорюють процес розгортання інсульту.

  1. Артеріальна гіпертензія

Найбільш розповсюджений фактор ризику інсульту. Простіше кажучи – високий тиск (понад 140/90). За даними Інституту кардіології ім. Стражеска, кількість людей, які мають серцево-судинні захворювання в Україні  – понад 20 млн. Це половина країни. З цієї кількості десь 12 млн  - це хворі з артеріальною гіпертензією. І це лише ті, у яких поставлений діагноз.

Але не це найстрашніше. Не так небезпечна артеріальна гіпертензія, як її неконтрольованість. Призначення лікарських засобів, які контролюють артеріальний тиск, попереджує як інфаркт, так і інсульт. Але люди чомусь вважають, що ліки, які їм призначають, варто приймати у короткий термін. Поприймали, стало краще і пішли.

  1. Неконтрольований цукровий діабет

Люди після 40 років хоча б раз на рік мають робити контроль цукру в крові. Тому що діабет другого типу, який розвивається у людей старшого віку – це теж дуже складне захворювання. На його тлі часто розвивається інсульт і протікає дуже складно.

     3. Паління

Тютюн впливає на стінку судин, вона потовщується, стає ригідною. Тому помолоділі інсульти -  це те покоління, яке почало палити в ранньому віці.

Інсульти трапляються і у чоловіків, і у жінок. Зараз є тенденція до того, що у чоловіків вони стали більш ранніми.

І насамкінець, щоб запобігти інсульту в перші хвилини – треба знати, як він виглядає.

Існують 4 правила, які допоможуть вам розпізнати інсульт і врятувати життя. Американці називають їх правилами FAST, що вкотре нагадує нам, головне при інсульті - це швидке реагування.

F (face - обличчя) - попросіть людину посміхнутися, якщо це інсульт, то вона не зможе цього зробити або усмішка буде неприродно перекошеною.

A (arms - руки) - попросіть підняти вгору обидві руки, якщо це інсульт, людина зможе зробити це лише частково або не зможе зовсім

S (speech - мова) - попросіть повторити за вами просте речення, при інсульті мова стає плутаною і невиразною

T (time тайм - час) - при наявності одного або більше симптомів негайно викликайте швидку допомогу.

 

Анна Данько-Сліпцова