Топ-10 книжок, на які варто звернути увагу на Форумі видавців

Ігор Бондар-Терещенко
7 вересня, 2016 середа
18:22

До Львівського Форуму всі видавці готуються цілий рік, обов’язково плануючи до нього випуск якихось суто ексклюзивних речей

Але вже зараз можна дізнатися і про те, яке чтиво віднедавна з’явилося в книгарнях, і про те, що ж чекатиме нас лише на цьому святі української книжки 15-18 вересня.

Леонід Кононович. Чигиринський сотник. – Х.: Фабула, 2016


Донедавна автор цього роману вважався батьком кримінального жанру в сучасній українській літературі, в чийому творчому доробку значилися перші в Україні бойовики з «національною» підкладкою.

В який спосіб вже нині вшанувати Леоніда Кононовича – батька кримінального жанру в сучасній українській літературі який нині видав свого «Чигиринського сотника» (Х.: Фабула)? Український Толкін? Вітчизняний Ден Браун і Перес-Реверте в одному жанровому флаконі? У будь-якому разі, в його новому романі тішить око щира козацька автентичність, а такої яскравої оповіді ще пошукати в сучасній українській літературі.

В неукраїнській історії письменства, можливо, щось подібне знайдеться, але хіба що за часів трубадурів зі скальдами і лицарями Круглого столу, де геральдика стилю поєднується із бойовою динамікою історичної саги.

Натомість сьогодні, як знати, всі полюють за сюжетом, і мало хто дбає про орнаментальність, жанрово-стилістичну канву, відповідну поетику героїчної оповіді, де не лише вибухи гармат і мушкетів, але й мудра сповідь історії достоту в усьому, що згадується зокрема в романі Кононовича.

Зброя, вбрання, традиції і ритуали, коли герої «в кожухах, вивернутих догори вовною, у шапках пелехатих, і під кожним бахмат добрячий», і «тільки зблизька знати було, що то щирі запорожці, бо в шаблі, ратиська й огневу стрільбу озброєні».

Володимир Лис. Діва Млинища. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2016

 


Грандіозний заспів до цього роману, присвячений Наполеону, спроможний захопити і водночас здивувати – до чого тут Україна? Але автор-професіонал  знаходить в історії велетнів шпарину, з якої виростає сюжет його чергового захопливого роману.

Граф Кочубей, панове – варто з’явитися йому в оточенні імператора Олександра Першого, як оповідь завертає у потрібний бік. А там вже, як свідчить автор, справ рук, чи пак крил, вітрил і керма самого Провидіння. «Втручається тітка метафізика, - зауважує він. - Стежте далі за тим, що вона витворятиме. Автор щосили сперечатиметься з нею, хоча й розуміє, що це марно».

І таким чином, починаючи з таємного імператорського указу цілих вісім років не брати до царського війська рекрутів з волинських сіл, історія цього таємничого періоду продовжується, паралельно відбуваючись у трьох місцях і з трьома персонажами.

Наполеоном Бонапартом, який думав про свою Жозефіну, князя Адам Чарторийського, який, засинаючи, думав у Санкт-Петербурзі про Польщу, і за полісько-горянського селянина Панаса Терещука, що так само у напівсні мріяв про свою Парасю.

Чи варто казати, що небавом усі три сюжетні колії-марева зійдуться у цілком реальну дорогу до подальшої історії України? «Через двадцять шість років саме він, князь Адам, рід якого походив з Волинської землі, очолить уряд повсталої Польщі. Йому таємно допомагатиме граф Драницький, котрому належали Загоряни. Ця допомога згодом відіб’ється і на долі родини Терещуків».

А що луна з цього «відбою» докотиться аж від XVII століття аж до новітніх часів, проминувши трагічний період 1940-х і випірнувши у нашому сьогоденні – то вже можете не сумніватися. У такий спосіб історична драма перетворюється на справжній детектив, таємнича козацька мапа французького українця – на справжні скрижалі козацького роду, ну загадкова Діва Млинища – на «колективний витвір сільської уяви».

Книжка заборон і таємниць. - Х.: Віват, 2016

Видання цієї несподіваної антології цілком на часі. Хоча б через те, що треба ж колись не тільки дорослим читачам потрафляти «еротичним», «детективним» та іншим ретро-крамом нашого книжкового сьогодення, а й тим, хто завтра сам стане заповнювати ці сумнівні лакуни свого національного майбуття.

«Вони стояли нерухомо, мовчали та пильно дивились один одному в очі. У їхніх іще хлоп’ячих обличчях читалася майбутня суворість», - дізнаємося ми про їхні обличчя, образи, наміри та звичаї зі збірки, в якій взяли участь такі знакові автори, як І.Роздобудько, Л.Денисенко, Д.Корній, О.Михед, Н.Щерба, Л. Вороніна та інші.

Тож чим, крім гри в «Зомбі проти рослин» переймаються в молодших класах? А які проблеми у старшокласників з друзями, а тим паче з недругами, або взагалі з ворогами? Що робити, коли на боці цих самих ворогів не лише влада, директор і геть вся школа, а навіть близькі, а гранати ти як на зло забув у другій школі, тій, звідки тебе вигнали? Кажете, там розберуться?

На жаль, не завжди, і тому серед провідних тутешніх сюжетів – бойовий гопак і суцільне протистояння Системі, що починається змалечку. І неважливо, що патріотичним вихованням це навряд чи назвуть – так само як прозу, зібрану в цій книжці. Оскільки вона – наче захоплююче пригодницьке, детективне чтиво супроти заданого за шкільною програмою – про те, що насправді відбувається за лаштунками «правильного» життя, нехай навіть сюжети складаються не в класі, а надворі.

За школою зазвичай, яка так повільно стає українською, все більше нагадуючи радянську рутину. А якщо стається диво, і виборюється правда у цих оповіданнях, то мораль у загалу одна. «Сусід, дядько Петро, казав: «То все «бандерівці» наробили! – дізнаємося зокрема з історії Роздобудько. - Скоро і до нас доберуться, всіх поріжуть». - За що? - якось спитала я. Він знизав плечима і невизначено мугикнув: - Ну, ми ж схід, а то - захід. Знайдуть за що. З них станеться».

Остап Дроздов. №1. Роман-вибух. Л.: Видавництво Анетти Антоненко, 2016

 

Самого себе герой цього роману змальовує так: «20-річний хлопець, закомплексований, заточений на конфлікт із оточенням, повернутий у філософські розмірковування про умовність правил». Загалом такий собі одинак з кандидатською, сама тема якої поставила всіх на вуха - «Журналістика як інструмент Апокаліпсису».

Думаєте, в його оточенні це було сприйнято за критику Системи? Аж ніяк – диплом з відзнакою. Просто іноді для того, щоб знешкодити інакомислячого, можна не виносити його за дужки, а навпаки – впустити в дипломований і преміальний колгосп, де його вже колектив обламає. Точніше, колективні блага.

Або дати висловитися, щоби було куди бити, як бувало не раз з автором цих рядків, коли видання спочатку замовляє матеріал про «незалежне» покоління, потім (на своїх же шпальтах) дозволяє його цькувати коментаторам.

А так, звісно, у романі маємо злободенні рефлексії про все на світі, як це зазвичай буває у памфлетах із притчами вкупі.

Про неправильне виховання дітей у школі, про неправильного приятеля, який кинув вести щоденник і спокушає розмовами про релігію, нарешті, про неправильного дідуся, який у радянському війську дивився, як «однополчани ґвалтували жінок по всьому маршруту фронту» у той час, як його родина вдома таємно допомагала воякам УПА. А також про правильну бабусю, яка отримала 8 років таборів за антирадянські листівки там, де нікого не треба було переконувати у нелюдськості радянського режиму.


Марія Козиренко. Жуйка. – Л.: Кальварія, 2016


У цій повісті є, звичайно, й історія кохання, і тема творчості, і навіть гротескно-фантасмагоричні алюзії на «федеративні» наслідки сьогоднішньої політики - від Києва до Харкова, і далі - скрізь.

«Коли Марц купував квитки з Кишинау до Хака (з пересадкою в Кейситі), по вокзальному гучномовцю якраз передавали класику - «The Road to Hell», якою уже кілька років саркастично проводжали потяги до міст у східній частині Крайну».

Але головне, що в книжці молодої харківської письменниці, написаній задовго до нинішніх соціально-політичних катаклізмів, передбачене фактично все. Від війни на Донбасі до сумних наслідків революції високих технологій.

Природно, «фантастична» форма оповіді дозволяє дещо перебільшувати досягнення злого генія і без того неповноцінних «божевільних професорів» нашого часу всіх рангів і мастей, але, в принципі, соціальні прогнози і висновки в повісті «Жуйка» Марії Козиренко цілком правдиві, закономірні й невтішні.

Волею долі вуличний музикант, який живе в суспільстві майбутнього, де не залишилося не тільки справжньої музики, але й живих інструментів, зустрічається з винахідником, що влаштував світові таке «веселе» життя.

І ось вже цікаво, що ж може статися, якщо в цьому самому житті невдалий переклад кількох сторінок Достоєвського, помилково «переміщених» до мусульманського світу, раптом виявиться – чи минеться? - на столі східного владики.

І невже це може бути сприйнято, як ультиматум західного світу? І його наслідки призведуть до неминучого хаосу, війні, таємничого зникнення людей і того положення застиглої 3D-нірвани, в якому виявляються головні герої цієї захоплюючої книжки? Кожному, напевно, варто окремо уточнити для себе такі речі, прочитавши «Жуйку».


Богдан Волошин. Політ золотої мушки. - Л.: Видавництво Старого Лева, 2016 

 

 

Пригадуєте, як у старому радянському фільмі «Зелений фургон» змішалися в купу коні-люди, а також ідеї-фантазії на тлі революції, одеської спеки і гімназійної дружби – і все заради любові до футболу? Пізніше ще точно такий же «Гарпастум» у Олексія Германа був, але мова не про нього, а то так ми й до «Духless» Сергія Мінаєва добалакаємося.

Тим не менш, футбол у цій веселій книжці Бодана Волошина люблять, бігають за м'ячем, що закотився кілометрів за шістдесят - в болото, звідки заодно вивуджують трактор, то взагалі в історію села.

По-перше, азарт героїв можна зрозуміти, адже приз у грі – шифер на сарай тренеру проти ящика мила - судді, по-друге, згадана історія розтягнулася на цілих три держави, між якими наша точка збірки народної сатири і гумору приліпилася.

Справа в тому, що славні Бурачковичі – це вигаданий автором топос австро-угорського зразка, в якому помі іншим мешкають такі непересічні постаті, як-от мера містечка Роман Задупський, секретарка маґістрату Текла Мілєрової, митець трагічної долі Влодко Фарнеґа і грабар Мерлюня.

І славна ця фантасмагорична місцевина втопленими у болотах танками, бродячими псами і версією завклубу щодо заснування села українськими переселенцями-динозаврами, вигнаними з тундри «москальским льодовиком».

Як бачимо, така собі міфічна Йокнапатофа в стилі Фолкнера і славне Макондо в дусі Маркеса. І нехай живуть тут люди казками, легендами та буряками з городу, але кіно, літо і заодно свою безтурботну Батьківщину все одно люблять.


Кирил Кобрін. Одинадцять празьких трупів. – Х.: Фабула, 2016

 

Одинадцять детективних оповідок про емігрантське життя-буття російського інтелектуала – загалом чудове екзотичне чтиво.

«Дев'ять десятих чергового випуску своєї «Подорожі на край тарілки» Жан присвятив захопленню витонченими стравами у «Саварен», - повідомляють нам вже в першій оповідці про героя, ресторанного критика, не згадуючи, що так називається книжка самого автора (написана, щоправда, у співавторстві).

Якщо точніше, то колекція есеїв на історико-культурну, ще й кулінарну тему. У самих «Одинадцяти празьких трупах» все не менш «культурно», і «культових» тем, подій та імен вистачає – від великих кінорежисерів Фасбіндера, Годара, Антоніоні та Трюфо до згадок про мистецтво і літературу. Це там, де не розтлумачують «Казимирову чорнуху» (випадок із спаплюженням Бренером музейної картини Малевича) і «бразильського шахрая» (письменника Пауло Коельо).

Загалом, як знати, їдучи у далекі краї, ми беремо із собою самих себе. Здається, у випадку з героєм цієї «європейської» прози маємо те саме. Американцям тут зась, росіянам – тим паче, бразильці – шахраї, азіати – шахіди.

 Чи не промовляє тут імперський комплекс зневаги до менш «титульних» націй? Мабуть, ні, не хочеться вірити – хіба що про радянську минувшину в крові можна говорити, стежачи за пригодами героя «Одинадцяти празьких трупів» в тилу «європейського» підсвідомого.


Галина Ів. Японські історії. - К.: KM-БУКС, 2016

 

Історія нашої дружби з японською культурою за новітніх часи розпочиналася нелегко. На щастя для неї, проминувши період остракізму в СРСР після горезвісної «перемоги над японським мілітаризмом» у 1945-му, вже за бровасто-махрових 1970-х мода на політику в літературі і мистецтві перекинулася на американську агресію.

Остудивши гарячі ура-патріотичні голови майстерною риторикою з арсеналу холодної війни. Словом, погляди звернулися на Америку, ну а страхітливий образ «японського городового» перекочував у фривольно-фольклорну метафору, і в Країну Рад завітало, нарешті, Сонце японської культури.

Спочатку це були невинні переклади класичних «Записок у головах» Сей-Сьонагон, пролетарських віршів Ісікави Такубоку і витончених шедеврів Мацуо Басьо в серії «Перлини світової лірики». Трохи пізніше було видано трагічні твори Акутагави Рюноске, лише за теперішніх часів в повній мірі перекладених в Україні, а також романи Кендзабуро Ое і Кобо Абе, що вийшли в популярній серії «Майстри сучасної прози». З цього, власне, все й почалося.

Ну, а продовжиться все це – одночасно з «Роком Японії», оголошеним у нас в наступному сезоні дружби і миру з усім світом – у збірці оповідань «Японські історії» Галини Ів, ситуації в яких не почерпнуті, як це частенько буває, з путівників, гідів чи Інтернету, а взяті з самого життя.

Іноді навіть з самого її побутового нутра, як, наприклад, в оповіданні про листування двох подруг, рознесених по різні, так би мовити, сегменти культури. «В Японії до домашніх тварин взагалі особливе ставлення, - повідомляє та що в Японії, порівнюючи «їх звичаї» зі звичками українського обивателя.

- Почнемо з того, що якесь миршаве котеня чи поганенький песик коштують від семисот доларів. А з вигляду – не кращі за наших бродячих. Я коли розказувала мамі, то вона жартома пропонувала на дачі нічийних котів відловити і зробити бізнес!»


Олександр Роднянський. Виходить продюсер. - К. : Брайт Стар Паблішинг, 2016

«Колись ми були країною рад (і порад), нині ми – країна підозр, і це є однією з причин, котрі унеможливлюють успішність бізнесу», - починає свою розповідь автор цієї корисної, зауважмо, книжки.

Адже вона про те, як заробляють на ідеях в професії кінопродюсера, показуючи, чим відрізняється підхід до бізнесу-на-ідеях у різних країнах і як за допомогою сучасних медіаресурсів можна змінити світ.

Утім, про Україну найцікавіше, бо, виявляється, ми багато чого не знали, споживаючи бойовики на «1+1», і не відаючи, як тут опинився ковбой Мальборо вкупі з Харлеєм Девідсоном, чи не першим зарубіжним фільмом на світанку незалежності. Адже як тоді було? Звісно, почалися круті 90-ті, коли нічого нікому не було треба, крім – як це пізніше назвали? – первісного накопичення капіталу.

Натомість автор книжки взявся не за кольт, як у фільмі «Людина в бульвару капуцинів», а за «ручку кіно». Точніше, за те, з чого ручка кінокамери від давніх часів крутилася – тобто не лише завдяки  режисеру-оператору чи актору-сценаристу, але насамперед продюсеру.

Оскільки коли Країна Рад, яка все вирішувала не лише в кіно, і яка сама була великим продюсером, сценаристом і режисером, розвалилася, то дати раду з кіно – тим паче національному – не стало кому.

Отже, від популярного серіалу «День народження Буржуя» у кінці 90-х, до решти кінотеатрального прокату в Україні, а згодом і в Росії (про цей досвід у книзі оповідається чимало) аж до останніх фільмів «Сталінград» та «Левіафан» - ось який творчий шлях вільно буде пройти разом з історією, країною і заодно автором цієї оповіді. 

Ася Казанцева. В Інтернеті хтось помиляється! – Х.: Віват, 2016

Питання, підняті в цій захоплюючій книжці, нарешті перекладеної для української читача, не завжди можна винести зі спокійним серцем, Болівар, як відомо, взагалі не виносить більше двох, а тут такі! «ВІЛ не призводить до СНІДУ?» «М'ясо шкідливо для здоров'я?» «Хто вбив Бембі?» До речі, про те, хто кого може винести двічі.

Холівар - від англ. holy war, священна війна, - це гаряча і безглузда дискусія в Інтернеті, в якій, як правило, всі залишаються при своїй думці, і саме вони заповнюють розділи цієї книжки. Медичні холівари, наукові, і холівари про життя.

Наприклад, «чи пропаганда зробить вашого сина геєм?» Погодьтеся, це буле набагато сильніше, як сказав поет, і «Фауста», і, додамо, фаустпатрона з Ільфа з Петровим - про те, що «чи ви єврей, і коли у продажу з'явиться рослинна олія».

До речі, щодо хімії. Наприклад, авторка пише, що популярний при лікуванні грипу оцилококцинум - це всоте, ба навіть у двохсоте розведена маячня, коли на одну частку вихідного розчину припадає 10 часток води. Або, скажімо, такий гомеопатичний препарат, як «Анти-Е», який застосовується для лікування алкоголізму і похмілля.

Насправді ж він, виявляється, «містить суміш спиртового розчину, тисячу разів розведеного водою у співвідношенні 1 до 99, нормального спирту і води». Навіть збовтувати, друзі, не треба – все одно не допоможе.

Читайте також:
Київ
-2°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 37.07
  Купівля 37.07
  Продаж 37.66
 • EUR
  Купівля 40.16
  Продаж 41.13
 • Актуальне
 • Важливе
2023, вiвторок
28 листопада
20:45
Live
Данило Сікан (праворуч), Шахтар - Антверпен
"Шахтар" - "Антверпен" 1:0: онлайн-трансляція матчу Ліги чемпіонів
20:40
ЄС готує заходи з придушення здатності РФ виробляти ракети та БПЛА, - Кулеба
20:00
OPINION
Ольга Духнич
Спокуса "фашизмом"
19:56
Ігор Коломойський, суд
Апеляційна палата ВАКС закрила всі провадження у справі НАБУ щодо Коломойського, – Центр протидії корупції
19:38
ЗСУ, мобільні вогневі групи ППО
ППО збила розвідувальний БПЛА "Мерлін-ВР". Ситуація на фронті - зведення Генштабу
19:06
сирена
Росіяни запустили "шахеди", кілька груп БПЛА зафіксували над Дніпропетровщиною
19:04
Оновлено
Україна планує повернути населеним пунктам у Криму історичні назви кримськотатарською мовою. Реакція окупантів
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 643-го дня війни: у Маріуполі партизани ліквідовують окупантів, а в окупованому Токмаку прогриміли вибухи
18:51
ХАМАС напав на Ізраїль
Ізраїль звинуватив ХАМАС у порушенні перемир'я: кількох військових ЦАХАЛ поранено
18:47
прапор України
Прикордонники підняли прапор України на кордоні з РФ у Харківській області
18:39
Система Катюша
Спецпрограма "Катюша" та списки неблагонадійних. Українські хакери показали, як влаштована машина військової пропаганди в РФ
18:24
Андрій Єрмак
"Зелений кардинал": видання Politico включило Єрмака в п'ятірку найвпливовіших людей Європи
18:06
OPINION
Володимир Горбач
Як у Зеленського взялися рятувати президента від Залужного
17:59
Ексклюзив
РЕБ в Севастополі
Defense Express: росіяни настільки потужно прикрили бухту Севастополя РЕБом, що засліпили супутники з космосу
17:59
Карло Анчелотті, Андрій Лунін, Реал
"Лунін не повинен думати, що завтрашня гра буде для нього останньою": Анчелотті змінив риторику стосовно українця
17:51
Росія ДНР ЛНР окуповані території
Дві області РФ заявили про утворення співдружності "Донбас" із терористичними "ЛНР" і "ДНР"
17:33
Окупанти вдарили по Сумщині: є загиблі й поранені, від отриманих травм померла дитина
17:17
Ексклюзив
Маріуполь
Навіть природа каже окупантам "Геть з Маріуполя!": депутат міськради про наслідки негоди в місті
17:12
фейкові новини, fake news
Група анонімних телеграм-каналів розгорнула кампанію фейків проти ІМІ та "Детектор медіа", - заява
17:07
Єгор Ярмолюк, Брентфорд, АПЛ
Український футболіст у 19 років встановив історичне досягнення в АПЛ
17:00
на фото Володимир Зеленський
Зеленський підписав закон про держбюджет-2024: основні положення
16:48
Фінляндія, кордон
Фінляндія закриває кордон з Росією на 2 тижні через зростання кількості мігрантів
16:47
Українські вчені відкрили новий вид п'явок, предки яких мігрували з Антарктики в Арктику і назад
16:43
естонія Латвія Литва ОБСЄ Росія Сергій Лавров
Естонія, Латвія і Литва слідом за Кулебою відмовилися від участі в засіданні ОБСЄ за участю Лаврова
16:43
Ексклюзив
Карта бойових дій напрямок Вербового 17 листопада
На Мелітопольському напрямку ворог влаштовує пастки ЗСУ, - боєць "Легіону Свободи"
16:30
"Шахтар" U-19
"Шахтар" впевнено обіграв "Антверпен" у юнацькій Лізі УЄФА
16:22
Кремінь Тарас
Законопроєкт про права нацменшин погіршить функціонування української мови в деяких сферах, – Кремінь
16:20
хакер
За підтримки Європолу в Україні ліквідували злочинну мережу кібервимагачів: постраждали люди в 71 країні
16:06
OPINION
Олексій Голобуцький
Партнери схиляють Київ до переговорів з РФ, дбаючи про "вигідну позицію"
15:56
Єврокомісія погодила санкції щодо алмазів з РФ, - AFP
15:55
відключення електроенергії
За температури -8 і нижче можливі вимкнення світла в пікові години, – Центр досліджень енергетики
15:53
Ілюстративне фото
Росіяни обстріляли підприємство у Торецьку: поранено 4 жінок
15:51
Ексклюзив
Окупанти, кримінал, росіяни
Біля Бахмута ворог використовує свої підрозділи як приманку, - 26-та артбригада ЗСУ
15:50
Ексклюзив
наслідки російського обстрілу, місто Берислав (Херсонщина)
Деякі населені пункти на Херсонщині знищені вщент, - голова облради Самойленко
15:31
Генерал-лейтенант Сергій Кобилаш
Ракетний удар по багатоповерхівці в Умані 28 квітня: СБУ повідомила про підозру російському генералу
15:29
Прапор Словаччини
Словацькі автоперевізники погрожують заблокувати головний КПП на кордоні з Україною
15:26
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:09
Роберта Мецола
Мецола підтвердила готовність Європарламенту почати перемовини про вступ України до ЄС
14:57
OPINION
Ірина Федорів
Новорічна історія про секрети реформи держслужби
14:54
Бракує рятувальників та енергетиків: росіяни на ТОТ не можуть упоратись із наслідками негоди
Більше новин