Відроджуючи українські спецслужби: ким був Андрій Таранов

Вчора поблизу Гаванського мосту на Подолі трагічно обірвалося життя заступника голови Адміністрації президента України Андрія Таранова. До свого п’ятдесятиріччя Андрій Іванович не дожив рівно три місяці

Деталі біографії

Характерна деталь, Таранов народився 1966 року далеко за межами України: в місті Чита тодішньої РСФСР. Проте вся подальша біографія військового була нерозривно пов’язана з Україною.

Так, у 1988 році Андрій Таранов закінчив Київське вище загальновійськове командне училище ім. М. В. Фрунзе, а в 1996 році - Академію Збройних сил України за спеціальністю "військове управління у міжнародних відносинах". Проте його освіта на цьому не завершилася: у 2004 році Таранов закінчив Українську академію зовнішньої торгівлі.

Військову кар'єру Андрій Таранов розпочав у 1984 р., 18-річним юнаком потрапивши до лав радянської армії. Встиг побувати в "Афгані". А з 1993 по 1994 рік проходив службу у складі українського контингенту військ ООН на території колишньої Югославії.

У 2005 році він вийшов на пенсію, але вже в 2006 вступив на посаду керівника відділу безпеки ТОВ "Ренесанс Капітал Україна" в Києві. А через два роки отримав підвищення і став головою департаменту безпеки у цій же фірмі. На цій посаді він пропрацював два роки, після чого з вересня 2012 р. по серпень 2013 р. перебував на пенсії.

У серпні 2013 року Андрій Таранов став гендиректором з адміністративної роботи аеропорту "Бориспіль". На цій посаді Таранов пропрацював рік, після чого на півроку пішов на пенсію.

На таємній службі у Вітчизни

З листопада 2014 року Таранов протягом двох місяців обіймав посаду першого заступника начальника департаменту СБУ. А вже наприкінці грудня того ж року отримав посаду заступника керівника Адміністрації Президента України з силових питань.

Ключовим завданням нового куратора силовиків стало відродження (а де-факто – створення з нуля) української контррозвідки, вичищення величезної кількості ворожої агентури у вітчизняних спецслужбах. 

Видання Ліга наводить приклад операції, в якій Таранов особисто приймав участь. Так, наприкінці 2014 року було попереджено теракт під будівлею НБУ.

"Перед завербованою жінкою стояло завдання вбити максимальну кількість українських громадян. Її куратори з Москви цікавилися, де більше скупчення людей. Вона відповідала: "Біля лівого крила". Їй дали команду залишити  сумку з вибухівкою і залишити місце вибуху", - розказав Таранов в інтерв'ю виданню.

Контррозвідка затримала жінку в одному з парків у центрі Києва. Спецслужби встановили, що її куратором був співробітник російського ГРУ с позивним "Костянтин".

"Того дня Таранов з пістолетом особисто підійшов до жінки, сів поруч і дав зрозуміти, що сьогодні українці вмирати не будуть", - пише видання, осилаючись на власні джерела. Жінку затримали без опору, теракту вдалося запобігти.
Источник

На Банковій Таранов був зв'язуючою ланкою між Верховним головнокомандувачем та силовиками. Координування роботи військових, спеціальних служб, організація спецоперацій, створення Сил спеціальних операцій і розвиток Високомобільних десантних військ – далеко не повний перелік сфер його відповідальності.

"І це лише те, про що можна сказати, - заявив президент України Петро Порошенко, віддаючи належне загиблому, - на жаль, більша частина досягнень генерала Таранова залишається під грифом секретності, як того вимагають національні інтереси. Україна втратила одного з найкращих своїх захисників, якого нам дуже не вистачатиме. Мир душі твоїй, Андрію!" - написав глава держави.

Посадовці, волонтери, активісти надзвичайно високо оцінюють особисті моральні та ділові якості загиблого, його вклад в становлення вітчизняних силових структур.

"Неодноразово ми обговорювали плани тих чи інших спеціальних заходів, пов"язаних з підвищенням обороноздатності країни. Ніколи я не чув від Андрія "нема часу", "я зайнятий", "це не моє питання", - написав колишній волонтер і голова Луганської ВЦА, а нині – заступник міністра з питань окупованих територій Георгій Тука.

За словами відомого волонтера і інструктора, колишнього військовослужбовця Армії оборони Ізраїлю Цві Аріелі, якого Таранов попросив тренувати спецпризначенців МВС, заступник голови АП міг прийти на допомогу, щоб зламати опір військової бюрократії на низовому рівні. "Це велика втрата для країни (як би ми не ставилися до влади)", - наголошує активіст.

"Це була Людина. Розумна. Сильна. Грішна, звичайно, як і всі ми. Але при цьому – масштабно діюча і системно мислюча. Людина вчинків. Держава втратила дуже багато", - відзначив відомий воєнний експерт Юрій Бутусов.

"Я взагалі поки не уявляю, хто тепер може його замінити. Він працював у різних силових структурах протягом своєї кар'єри, він у цьому питанні був досить унікальний своєю універсальністю знань, і як тепер, чесно, не уявляю. Він два роки працював без відпусток, і останнім часом знаходив якісь дні, хоч трохи відпочити, і ось повинен був з відпустки завтра вийти на роботу", - сказав в коментарі телеканалу 112 Україна радник президента України Юрій Бірюков.

"На його плечах була більша частина геть невидимого боку війни", - написав у Facebook головний військовий прокурор України Анатолій Матіос.

Один з високопосадових чиновників з Адміністрації президента України розповів Еспресо.TV: "Це була справді чесна і порядна людина. Один з небагатьох, з ким було справді цікаво і невимушено спілкуватися. Величезна втрата".