"Я можу відламати одну ногу і мені за це нічого не буде". Хто такий Євген Жилін

Ким був вбитий сепаратист та антимайданівець Євген Жилін

Ввечері 19 вересня низка російських ЗМІ повідомила про вбивство в підмосковному ресторані "Ветерок" засновника і лідера терористичної проросійської організації "Оплот" Євгена Жиліна.

Сьогодні вранці в Слідчому комітеті РФ інформацію офіційно підтвердили. За словами російських слідчих, що основною версією причин убивства розглядає комерційна діяльність Жиліна. Представник обласного главку СКР Ольга Врадій повідомила "Інтерфаксу", що саме розбіжності в бізнесі є основною версією вбивства Жиліна.

Вона також повідомила, що вбивця був ретельно загримований. "У нього були накладні вуса, спортивні окуляри з антибліковими жовтими скельцями, панама", - сказала представник слідства. За словами охоронця Жиліна Андрія Козаря, кілер нагадував гостя з 70-х. "Трохи на (Михайла) Боярського схожий, актора такого", - розповів слідчим бодігард.

Міліцейський початок

Жилін народився 6 січня 1976 р. у Харкові. Закінчивши у 1997 році Харківський Університет внутрішніх справ, тривалий час працював в управлінні по боротьбі з організованою злочинністю ГУ МВС в Харківській області, а в 2005 р. був відряджений на службу в УСБУ.

За словами самого Жиліна, після Помаранчевої революції він був заарештований за підозрою в замаху на міського голову Геннадія Кернеса і провів у СІЗО кілька років. Вже в 2008 р. він був відновлений на службі, а через два роки пішов на пенсію.

Зазначимо, Жилін є колишнім спортсменом: у різні часи він займався боксом і важкою атлетикою. За інформацією з відкритих джерел, він неодноразово був фігурантом кримінальних справ, порушених за фактами застосування насильства, а також економічних злочинів.

На службі у "Руського міра"

Після завершення служби в силових структурах Жилін створив у Харкові напівтіньову бізнес-структур. До неї входило ряд конвертаційно-обнальних центрів, мережа супермаркетів та спортивно-бійцівський клуб "Оплот".

Згодом навколо клубу виросла однойменна громадська організація, в яку, зокрема, увійшли представники харківських спортивних клубів. Подейкують, що "спортсмени" щироко використовувалися під час "вирішення" численних бізнес-спорів.

Крім того, члени "Оплоту" проводили та охороняли безліч акцій проросійського характеру, які проводилися не тільки в Харкові, але також в Києві та інших містах України.

З початком Євромайдану Жилін зайняв вкрай жостку та агресивну позицію по відношенню до протестувальників. 

Крім тотального терору, який "оплотівці" здійснювали по відношенню до активістів у Харкові та області, "спортсмени" масово їхали до Києва і переслідували майданівців безпосередньо в українській столиці.

Сам ватажок "клубу" публічно хвалився, що особисто відрізав вухо у активіста Євромайдану. Та й взагалі, Жилін не обмежував себе у висловлюваннях, покликаних залякати протестувальників, посіяти страх та зневіру.

"Я хочу, щоб злочинці (так Жилін називав євромайданівців - ред.) зрозуміли – я можу відірвати їм ногу повністю і мені за це нічого не буде", - хизувався ватажок тітушок.

"Напевне, у Росії Жилін з його непростим характером нарвався на того, хто вирішив, що можна вбити самого Жиліна, і йому за це також "нічого не буде", - іронізує народний депутат України Антон Геращенко.

Крім того, Жилін закликав своїх подільників позбавляти протестувальників кінцівок та очей – "щоб вони запам’ятали навіки".

Варто зазначити, що міський голова Харкова Геннадій Кернес повністю підтримував "оплотівців". Більше того, натякав, що спроби євромайданівців штурмувати адміністративні будівлі в Харкові будуть придушені вкрай жорстко. "Це буде більш, ніж жорстко.. просто побачите, що буде", - заявляв Кернес в інтерв’ю Hromadske.tv.

Після перемоги Революції Гідності, "оплотівці" навесні 2014 року кілька разів штурмували та захоплювали Харківську ОДА. Крім того, вони брали участь у штурмах і захоплення мерії Донецька і Донецької ОДА.

Сам Жилін 21 лютого 2014 року втік з України, проте нього було порушено кілька кримінальних справ. Так, з квітня 2014 р. Жилін та "Оплот" підозрюються в підпалюванні автомобілів, викрадені людей під час Євромайдану.

Зокрема, Жилін входив до складу групи осіб, що викрали Ігоря Луценко та закатованого до смерті Юрія Вербицького. 10 липня 2015 р. Генпрокуратура повідомила Жиліну про підозру у нападі на активістів Майдану.

Крім того, управлінням СБУ в Харківській області проводилося досудове розслідування за фактом фінансування Жиліним тероризму. За даними слідства, через рахунки підконтрольних Жиліну компаній загалом пройшло більше мільярда гривень.

28 січня поточного року Печерський районний суд столиці заочно заарештував Жиліна за підозрою в незаконному викрадення людини групою осіб, яке супроводжувалося заподіянням потерпілому фізичних страждань. Він був оголошений в міжнародний розшук.

Що стосується самого "Оплоту" (керівником донецького осередку якого був нинішній ватажок сепаратистів Олександр Захарченко), то більша частина його активних членів протягом весни-літа 2014 року перебралася на Донбас, де утворило окреме незаконне збройне формування.

Саме бойовики "Оплоту" стали на певному етапі головною опорою Захарченка у міжусобній боротьбу за владу в стані сепаратистів.