live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Ізраїль та ОУН. Коли російська пропаганда виявилась сильнішою за історію

Висловлювання президента Ізраїлю Реувена Рівліна щодо ОУН повторили численні міфи радянської пропаганди, яка завжди дотримувалася принципу "Поділяй та володарюй"

Сьогодні, 28 вересня, закінчився візит президента держави Ізраїль Реувена Рівліна до України. Закінчився передчасно, причиною чого стала смерть попередника Рівліна, одного з батьків-засновників єврейської держави, лауреата Нобелівської премії миру Шимона Переса.

Головну мету свого візиту – взяти участь у вшануванні пам’яті жертв Бабиного Яру - президент Ізраїлю виконати так і не встиг. Учора він провів переговори у форматі "віч-на-віч" з українським колегою Петром Порошенком. А ввечері прийняв участь у парламентських слуханнях на тему "75-ті роковини трагедії Бабиного Яру: уроки історії та сучасність".

Виступаючи перед українськими законотворцями, ізраїльський гість наголосив на довгій історії взаємовідносин українського та єврейського народів. Зокрема, нагадав, що Україна - батьківщина хасидизму та сіонізму.

Торкнувшись питань Голокосту, Реувен Рівлін заявив, що забуття історії єврейської трагедії - це співучасть у злочині. І додав, що уроки історії мають бути добре засвоєні, особливо для виховання дітей.

За словами президента Ізраїлю, українців було багато праведників, які ризикуючи життям, рятували євреїв. Але також звинуватив багатьох українців, а особливо бійців ОУН, у вбивствах та переслідуваннях євреїв.

Саме остання сентенція і викликала найбільш неоднозначні оцінки і бурхливі обговорювання в Україні.

Так, українці та євреї мають довгу і багато в чому непросту історію взаємостосунків. Чого лиш варте повстання Богдана Хмельницького, коли по відношенню до євреїв було вчинено справжній геноцид. Але звинувачення щодо масової участі представників ОУН у Голокості навряд чи можна вважати вивіреними і коректними.

По-перше, "медовий місяць" нацистського режиму і українських націоналістів тривав дуже недовго. Репресії німців проти бандерівського крила організації почалися відразу ж після проголошення Проводом ОУН Акту відмовлення Української держави 30 червня 1941 року.

Мельниківці співпрацювали з нацистами трохи довше, але на момент початку масових розстрілів у Бабиному Яру нацисти почали переслідувати і їх.

Зокрема, саме в Бабиному Яру було розстріляно 611 українських націоналістів, серед яких – член проводу мельниківського крила ОУН, поетеса Олена Теліга.

Звичайно, серед українців, як і серед представників будь-якого іншого народу, були колаборанти, мерзотники і садисти. Були вони і серед тих, хто допомагав нацистам у масових розстрілах у Бабиному Яру. Як, зрештою, були там і росіяни, і багато інших мешканців окупованої території.

Але щодо ОУН як інституції правда полягає в тому, що українські націоналісти в той час уже вели активну збройну боротьбу з нацистами. Безперечно, окремі члени Організації українських націоналістів сприяли нацистам.

Але окремі також переховували євреїв, ризикуючи життям. Яскравий приклад - Олена Вітер, монахиня і член ОУН, яка першою з українців отримала звання Праведника народів світу.

На жаль, висловлювання шанованого президента дружньої нам країни повторюють численні міфи радянської пропаганди, яка завжди дотримувалася принципу "Поділяй та володарюй".

І об’єктивно ллють воду на млин країни, яка в минулому активно підтримувала спроби "скинути Ізраїль в море", як мінімум тричі – під час Суєцької кризи, Шестиденної війни та Війни судного дня – погрожувала втрутитися у війну на боці ворогів єврейської держави.

А сьогодні активно підтримує відверто антисемітський режим Башара Асада в Сирії та поставляє ракети С-400 до Ірану.

новини партнерів

4 червня, 2020 четвер

3 червня, 2020 середа

4 червня, 2020 четвер

3 червня, 2020 середа

Відео

Введіть слово, щоб почати