Чому Орбан хоче розколоти ЄС біженцями

Референдум з питання квот на біженців, який би дозволив угорському парламенту діяти всупереч волі Євросоюзу, провалився. Але лідер країни Віктор Орбан пообіцяв виконати "волю народу"

Нам вже пора звикати до думки, що референдуми в країнах ЄС не несуть нічого доброго проекту єдиної Європи. Вони працюють на розрив зв'язків та закладають підвалини для розвалу Євросоюзу.

Про що питали угорців та як вони відповіли

На референдумі, який відбувся у неділю, 2 жовтня, в Угорщині, йшлося не лише про питання квот на біженців, а про дозвіл владі країни не виконувати певні рішення органів управління ЄС.

І хоча за офіційними даними референдум не відбувся, прем'єр-міністр Віктор Орбан обіцяє все одно ініціювати зміни до конституції. Нагадаємо, він один із тих лідерів, які хочуть повернутися до дружніх стосунків ЄС з Росією та наполягає на перегляді санкцій.

Питання, яке виносилось на референдум, виглядало так: "Чи хочете ви, щоб ЄС мав можливість вимагати обов'язкового розселення негромадян Угорщини в Угорщині навіть без згоди Національної Асамблеї?"

Національна Асамблея — це назва парламенту в Угорщині, їхня так би мовити, Верховна Рада. Чинний прем'єр країни Віктор Орбан та його партія "Фідес" має над ним повний контроль.


Після підрахунку 99% голосів стало відомо, що на вибори з'явилось 39,8% виборців. Згідно з Конституцією країни, для того, щоб референдум було визнано таким, що відбувся, потрібна явка 50%.


Остаточні результати будуть оголошені, орієнтовно, за кілька днів, але вже все всім зрозуміло. Референдум провалився, незважаючи на масовану рекламну кампанію, на яку уряд витратив чималенькі гроші. Майже вся країна була обвішана бігбордами, з яких угорців питали, чи хочуть вони зростання рівня злочинності, насилля над жінками та ризику терактів.

Урядовий бігборд щодо референдуму. На ньому написано "Ми не маємо брати на себе ризик, голосуйте ні". Фото: Reuters

Невтішні цифри для Брюсселю

Зрозуміло, своїми заявами про те, що все одно виконає волю народу, Віктор Орбан намагається зберігати гарну міну. Але цифри, насправді, не дуже втішні. Так, питання, винесене на референдум маніпулятивне, агітаційна кампанія була спрямована лише на вигідний уряду варіант, більшість угорців проігнорувала заклики влади.

Але ті виборці, які дійшли до дільниць, були одностайні. З них 98,3% проголосували "ні", тобто проти права Брюсселя одноосібно вирішувати питання щодо розподілення квот на мігрантів.

Це означає, що проти квот на мігрантів проголосували 3,3 млн людей з-поміж 8 млн угорських виборців. Це на мільйон більше, ніж голосувало в 2014 році за партію влади "Фідес", яку представляє Орбан. І це більше, ніж голосувало в 2003 році за вступ до ЄС, звітує про результати угорське онлайн видання Origo.

Жінки в традиційних угорських костюмах голосують. Фото: Reuters

"Брюсель чи Будапешт, ось у чому було питання, і народ сказав Будапешт. Я запропоную зміни в Конституцію, які мають віддзеркалити волю народу. Ми змусимо Брюссель зрозуміти, що він не може ігнорувати волю угорського народу",- заявив Орбан своїм прихильникам.

Раніше він також заявляв, що угорці зобов'язані чинити опір невдалим "ліберальним методам брюссельської еліти".

Провокативне питання біженців

Предметом референдуму були так звані квоти на розподілення мігрантів. Це рішення було запропоноване Єврокомісією та згодом ухвалено як один із методів подолання кризи, яку викликало різке збільшення кількості біженців у ЄС цього року.

Зокрема, на цьому наполягали такі країни, як Італія, на територію яких біженці прибувають першими. Проти квот виступили країни Східної Європи — Польща, Чехія, Словаччина, Угорщина.


Остання згідно з розписаними квотами мала надати притулок 1 294 біженцям, але не розмістила жодного, пише EurActiv. Орбан, таким чином, має намір створити прецедент непокори волі Брюсселя. Що, звісно, загрожує підривом не лише авторитету керівних органів ЄС, але й взагалі єдності союзу.


Вона і без цього вже зазнала істотних ударів. І, що важливо, завдавати їх євроскептикам допомагає інструмент, покликаний захищати демократію — всенародний референдум.

Плебісцит в Нідерландах щодо угоди про асоціацію з Україною насправді був щодо довіри голландців Євросоюзу.

Велика Британія спробувала за допомогою референдуму шантажувати ЄС і в результаті позбавилась членства. Витівка Орбана здатна спричинити ланцюгову реакцію.

"Презентуючи себе як голос європейських мас, Орбан закликає до культурного повстання всередині ЄС, звеличуючи аспект необмеженості лідерства його правителів - прокляттю уявних цінностей ЄС. Він протистоїть спробам розділити відповідальність за біженців поміж країнами Євросоюзу. Референдум був спробою зміцнити підтримку такому баченню, і Орбан сподівався, що висока явка призведе до подібних голосувань по всьому континенту", - пише The Guardian.

Урядовий агітаційний біг-борд. Напис означає: "А ви знали? Паризьскі теракти скоїли мігранти". Фото: euractiv.com

Такі побоювання мають всі підстави. Ось, наприклад, прем'єр-міністр Словачини Роберт Фіцо, країна якого зараз кермує Радою ЄС, заявив днями, що ідея квот на мігрантів зазнала поразки. 

Звісно, після результатів угорського референдуму Фіцо та інші однодумці Орбана притримають коней. Нащо ризикувати так само зганьбитися в очах Брюсселю?

Є також думка, що Орбан граючи на страхах угорців перед біженцями з Близького Сходу намагається врятувати свій рейтинг.

"Багато дослідницьких організацій довели, що коли міграція на порядку денному, популярність "Фідес" зростає. Коли на порядку денному інші пункти — освіта, охорона здоров'я, економіка, популярність "Фідес" падає. Тож налаштування порядку денного — найважливіше, і в цьому відношенні референдум вже досяг багатьох речей", — цитує EUObserver директора науково-дослідницького Інституту Republikon Чабу Тота.

Питання, хто переможе — бюрократи з Брюсселя чи авторитарні бунтарі та євроскептики лишилось відкритим. Проблема в тому, що перемога тієї чи іншої сторони може виявитись пірровою.