Чому компанія одного з друзів Януковича судиться з "Укрзалізницею"

Страхова компанія Антона Пригодського "Нафтагазстрах" протягом 7 років співпраці з "Укрзалізницею" збільшила свої прибутки у майже 100 разів

По двох роках після втечі Януковича з України компанія все ще отримує мільйонні прибутки з державних підприємств та шукає шляхів збереження існуючих непрозорих схем.

Нещодавно Господарський суд міста Києва розпочав слухання справи за позовом страхової компанії "Нафтагазстрах" до ПАТ "Укрзалізниця". Позивач просить суд визнати недійсними результати конкурсу на відбір Страховика, що надаватиме послуги добровільного медичного страхування залізничникам.

Найкращою за цими результатами було визнано компанію СК "Інтер-Поліс". Програш у конкурсі і втрата ринку добровільного медичного страхування, за прогнозами експертів, можуть стати для компанії "Нафтагазстрах" летальними.

Карколомний ріст та драматичний спад СК "Нафтагазстрах" могли би ілюструвати більшість історій бізнесу, успіх яких завдячував близьким стосункам їхніх власників з Віктором Януковичем. За інформацією сайту "Наші гроші", власниками компанії є люди, наближені до екс-нардепа від Партії регіонів Антона Пригодського, якого українські ЗМІ називали другом Віктора Януковича.

Як пише "Економічна правда", Пригодський більше відомий як давній товариш із полювання та гольфу Януковича та "сірий кардинал". Сам він в інтерв’ю розповідав про "дружбу сім’ями" з Віктором Януковичем та називав себе людиною, яка може без будь-яких посередників звернутися до Віктора Федоровича.

У 2014 році, після втечі Януковича, Пригодський заявив, що останніми роками не був близький із екс-президентом. СК "Нафтагазстрах" була створена в 1995 році і аж до 2007 року це була невеличка компанія, яка за обсягом бізнесу навіть не входила до ТОР-100 страховиків України.

В 2007 році, після призначення Віктора Януковича прем’єр-міністром України, СК "Нафтагазстрах" без жодного відкритого тендеру отримала весь обсяг добровільного медичного страхування (ДМС) працівників "Укрзалізниці". Це вивело компанію на суттєво новий рівень прибутків, адже таке страхування залізничників склало, за оцінками експертів, близько 90% портфеля "Нафтагазстраху".

Вже за рік СК "Нафтагазстрах" змогла увійти до "п'ятірки" компаній-лідерів у цьому страховому сегменті. Цікаво, що укладення угоди між СК "Нафтагазстрах" та "Укрзалізниця" в 2007 році "співпало" із перебуванням на посту заступника генерального директора "Укрзалізниці" Анатолія Чубинського.

Мабуть, лише дивним збігом обставин можна пояснити, що керівника СК "Нафтагазстрах" також звали Анатолієм Чубинським. Добровільне медичне страхування стало основним і чи не єдиним видом страхування СК "Нафтагазстрах", а основним її партнером була і залишається "Укрзалізниця", яка щорічно перераховувала компанії немалі гроші.

Фінансовим показникам "Нафтагазстраху" могли позаздрити всі страховики України, а динаміка росту прибутків більше нагадувала показники успішного стартапу кремнієвої долини. За даними фінансового звіту СК "Нафтагазстрах", в 2007 році валовий прибуток компанії становив 1,3 млн. грн., а вже в 2014 році – виріс у 97,7 разів, сягнувши 131,6 млн. грн.

Схоже, що один із найскладніших для України років став найбільш прибутковим для "Нафтагазстраху". Монопольне страхування залізничників давало керівникам компанії впевненість та натхнення.  В 2013 році генеральний директор СК "Нафтагазстрах" Анатолій Чубинський навіть видав тритомник власних афоризмів "Великі думки в маленькому форматі". Збірка складається із трьох книг - "Іронія гумору", "Філософія гумору" і "Володарі слова і діла".

Влітку 2014 нове керівництво "Укрзалізниці" заявило про намір зміни страхових партнерів. І справді, дивно було б, якби в державних компаніях навіть після зміни влади і далі продовжували працювати старі "донецькі" схеми.

"Думаю, в зв'язку з цим "Нафтагазстрах" буде згортати свою діяльність. Адже ДМС у цієї компанії займає більше 90% портфеля і левову частку бізнесу гравцеві забезпечував один партнер - "Укрзалізниця", - коментувала тоді цю подію гендиректор асоціації "Страховий бізнес" Людмила Білошицька.

Проте "Укрзалізниці" протягом тривалого часу не вдавалося провести конкурс на відбір Страховика: процес його підготовки затягувався та гальмувався, і це грало на руку "Нафтагазстраху", договори якого продовжували діяти. Завдяки цьому компанія і спромоглася отримати рекордні прибутки в 2014 році, незважаючи на наміри нового керівництва "Укрзалізниці".

Нарешті, у квітні 2016 року Кабмін призначив генеральним директором ВАТ "Укрзалізниця" поляка Войцеха Бальчуна. Нова команда провела прозорий конкурс, на якому пропозиція від СК "Нафтагазстрах" програла конкурентам. Для компанії Пригодського це означає припинення контракту із "Укрзалізницею" та всіма її підрозділами.

Залізничники оберуть кращі програми страхування, а відтак - фінансовий крах. Навіть угода на 19 млн. гривень, яку вже в липні 2016 року "Нафтагазстрах" уклав із ще однією державною компанією - ПАТ "Укртрансгаз" - застрахувавши її працівників до січня 2018 року, не може порівнятись з 342 млн. гривень страхових премій компанії в зірковому для неї 2014 році.

Тож не дивно, що нині компанія "Нафтагазстрах" кидає виклик новій команді Бальчуна, адже тривала судова тяганина – це в теперішніх обставинах чи не єдиний можливий спосіб продовжити контракти страхування українських залізничників.

На сьогодні, незважаючи на програний конкурс, компанія поплічника Януковича продовжує отримувати кошти з українських державних підприємств. Більше того – через суд намагається відтягнути час, який забезпечує їй щомісячні мільйонні прибутки.