Закони війни. Чому бійців АТО хочуть відпустити з тюрем

13 жовтня, 2016 четвер
13:58

Cлідчі ізолятори та тюрми переповнені учасниками АТО. Більшість з них судять за дії, які містять ознаки кримінальних злочинів, але в умовах війни такими не є

Зміст

Правозахисні організації та активісти, які регулярно перевіряють умови утримування українських військових  в СІЗО, говорять, - лік давно пішов не на сотні, а на тисячі. Більшість з тих, кого заарештували, або навіть засудили, були затримані безпосередньо в зоні бойових дій. Іноді абсурдність ситуації перевершує всі очікування. Добровольців можуть ув’язнити за носіння зброї в прифронтових місцях.

Георгій Бігашвіллі приїхав в Україну з Грузії в квітні 2014. На війну. Влаштувався на службу в батальйон "Гарпун". А вже в липні 2014 року Георгія затримали в Слов’янську. Серед рюкзаків та спорядження виявили автоматний ріжок з тридцятьма набоями. Вирок суду – три роки умовно.

"Жорік" повернувся в АТО, брав участь в бойових операціях, отримав кілька державних нагород. Але в червні Георгія повторно затримали. Виявляється, згідно з процедурою умовного терміну, він мав відмічатися в Києві. Оболонський суд призначив добувати термін в виправній колонії. Завдяки зусиллям правозахисників та активістів Апеляційний суд Києва відпустив добровольця.

Для того щоб виправити таку несправедливу правову колізію, в липні Верховна Рада проголосувала "Закон про амністію у 2016 році". Вона стосувалась амністії незахищених верств населення, тяжкохворих та матерів малолітніх дітей, а також окремою статтею звільнялись від кримінальної відповідальності військовослужбовці.

"Звільнити від відбування покарання у виді позбавлення волі на певний строк та від інших покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, отримали статус учасника бойових дій", - йдеться в законопроекті.

Закон стосується лише засуджених, а не тих, по кому ще триває слідство.

"Ні" від президента

Незважаючи на численні зауваження з боку громадськості, добровольців та правозахисників законопроект влаштовував. Проте Петро Порошенко скористався своїм правом вето. Хоч і зробив це не в п’ятнадцятиденний термін, як зазначає регламент, а через місяць.

Представник президента в парламенті Артур Герасимов говорить, у президента є зауваження виключно до формулювання термінології.

Зокрема, на Банковій вважають, що в законі хибно використані терміни "особа, засуджена за злочин", "засуджений". Окрім того, президенту не до вподоби, що перелік злочинів, що не підпадають під амністію, визначений у двох окремих статтях – 2 та 9. Він вважає, що це може призвести до подвійного читання закону.

Проте це лише офіційні причини для ветування. Джерела в парламенті поінформували нас про те, що основною причиною для вето стала можливість амністії не тільки для військових, що вчинили злочин в зоні АТО з метою захисту територіальної цілісності держави, а й тих, хто, демобілізувавшись, скоїв його в мирних частинах держави.

Ще президенту не сподобалось, що в статті 6 законопроекту під амністію потрапляють і засуджені вперше за тяжкі злочини, якщо вони на день набрання чинності цим законом відбули не менше половини призначеного строку основного покарання.

Законопроект був двічі направлений на розгляд в комітет з АП. Проте в комітеті вважають, що президент оформив правки неналежним чином. Тож на засіданні комітету вирішили створити робочу групу. 

Головою робочої групи обрали голову підкомітету з питань діяльності Державної пенітенціарної служби та за сумісництвом екс-регіонала Юрія Мірошниченка. Це встигло викликати шквал обурення від прихильників ухвалення законопроекту.

Нові законодавчі ініціативи щодо амністії

Деякі народні депутати не вірять у те, що цей законопроект ще повернеться в сесійну залу. Зараз існує декілька ініціатив. Одна з них розроблялась нардепами Ігорем Лапіним та Єгором Соболєвим. Місяць тому зареєстрували доопрацьовану версію законопроекту "Про недопущення кримінальних переслідувань та покарання осіб, які брали безпосередню участь у бойових діях у районах антитерористичної операції".

Автор законопроекту Ігор Лапін говорить, що "це норма одноразової дії, як у випадку з амністією учасників Революції Гідності". Тобто закон буде застосовано лише раз, щоб звільнити добровольців, які зараз знаходяться за ґратами. 

Лапін пояснює - Україна воює з Росією, а військовий стан не введено навіть в Донецькій та Луганській областях.  Протягом останнього часу почастішали випадки кримінального переслідування учасників АТО за вчинені ними злочини у районах проведення антитерористичної операції.

В умовах же війни дії, які відповідно до Кримінального кодексу України мають ознаки злочинів, фактично є необхідними для збереження життя наших військових та захисту цивільного населення.

Тому пропонується звільнити від відповідальності:

- осіб, які вчинили дії, які можуть містити ознаки кримінальних правопорушень, за виключенням статтей Кримінального кодексу України, зазначених у статті 4 цього Закону, за умови, що вказані особи приймали безпосередню участь у бойових зіткненнях на території проведення антитерористичної операції.

Та закрити відповідні кримінальні провадження. Також в ініціативі пропонується амністувати підозрюваних, тих по кому ще тривають суди, та тих, кого вже засудили.

Під згадану вище 4-ту статтю законопроекту підпадають умисне вбивство при обтяжуючих обставинах, незаконне проведення дослідів над людиною, злочини проти статевої свободи та статевої недоторканності особи, підробка грошей, контрабанда, створення злочинної організації, терористичний акт, створення терористичної організації, фінансування тероризму та інші злочини.

Декриміналізувати зону АТО

Окрім того, подібний законопроект, який буде діяти постійно, готують нардепи Семен Семенченко,  Леонід Ємець та Єгор Соболєв. Він знаходиться на стадії розробки і ще не зареєстрований в залі.

Співавтор законопроекту Леонід Ємець також вважає необхідним ухвалити таку ініціативу в умовах відсутності військового стану в воюючій країні.

Законопроект за своєю ідеєю схожий на "Амністію добровольців". Найбільша відмінність полягає в тому, що в новій ініціативі під амністію підпадають лише ті військовослужбовці, які вчинили дію з ознаками кримінального злочину лише у зоні проведення АТО.

"Ми маємо діюче законодавство привести до об’єктивного стану речей в зоні АТО. До тих учасників АТО, які, беручи участь в бойових діях, вчинили через необхідність дію з ознаками кримінального злочину, мають застосовуватись специфічні норми", - пояснив Леонід Ємець.

Той, хто вчинив злочин поза зоною АТО, нестиме за це відповідальність. Так само, як і в законі "Про амністію добровольців", дія нового законопроекту не розповсюджуватиметься на осіб, що вчинили особливо тяжкі злочини та деякі види тяжких.


Під дію всіх законів про амністію добровольців однозначно не підпадуть 8 бійців батальйону "Торнадо", яких зараз звинувачують у створенні злочинного угрупування, перевищенні службових повноважень, мародерстві, злочинах статевого характеру, доведенні до самогубства та інших тяжких злочинах.


А от комбат Айдару Валентин Лихоліт (Батя), якого звинувачують у мародерстві, може претендувати на амністію. 

Проте цей закон не буде нормою прямої дії. По кожному окремому випадку проводитиметься судове засідання. Доброволець зможе вийти з-за гратів за рішенням суду. Його дія розповсюджуватиметься і на військовослужбовців ЗСУ, і на учасників добровольчих формувань.

Добровольці підтримують всі закони

Добровольці підтримують і вже існуючі ініціативи, і нові. Кажуть, ті, хто не підпаде під дію одного закону, зможуть вийти на волю завдяки іншому.

"Можливо хтось підпаде під дію нового закону. Є сенс зробити декілька ініціатив, що стосуються амністії, або зробити один закон, але з більш широкими формулюваннями. Але однозначно його треба ухвалювати, оскільки сьогодні існують переслідування учасників бойових дій", - вважає доброволець полку особливого призначення «Миротворець» Олександр Войтко.

Активісти та добровольці кажуть, що сьогодні існують непоодинокі випадки помсти місцевих сепаратистів в ОРДЛО. Вони пишуть заяви про вчинення неіснуючих злочинів. Просякнуті сепаратистами, луганські та донецькі прокуратури з задоволенням відкривають кримінальні справи проти добровольців та військових Збройних сил.

Бійця Гарпуна Дмитра Іващенка (зараз служить в "Миротворці") затримали у серпні цього року. Кримінальну справу відкрили за заявою, яку рік тому написала громадянка Щекатунова. Вона виявилась дружиною бойовика "ЛНР".

Іващенка звинувачували в її пограбуванні, а саме викраденні в неї магнітоли. Доброволець пояснював, що нічого не брав. Тоді перевіряли осіб, які підозрювались в причетності до псевдореспублік.  Перевірка була ініційована штабом АТО.

В результаті суд відпустив Дмитра на поруки народних депутатів Юрія Тимошенка та Дмитра Лінька. Проте провадження проти добровольця не закрили.

Тому активісти і вимагають ухвалення законів про амністію. Таке законодавство зможе вберегти від несправедливості тих, хто ризикуючи життям, захищає суверенітет України.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
23:56
вогонь, полум'я, пожежа
У росіян є просування на Курщині, Донеччині та Харківщині, - DeepState
23:13
Олександр Усик і Тайсон Фʼюрі
"Пояси знову будуть моїми": Фʼюрі зробив амбітну заяву перед боєм з Усиком
22:38
Роман Кабачій
До комуністичних Голодоморів українці від нестачі їжі масово не вмирали, лише від епідемій, - історик Кабачій
22:38
Віктор Циганков, Ла Ліга, Жирона
Циганков вперше з вересня зіграв у Ла Лізі та допоміг "Жироні" розгромити "Еспаньйол"
22:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Портников назвав умови, за яких війна може закінчитися у 2025 році
22:16
Генеральний секретар ЦК КПРС у 1982-1984 рр. Юрій Андропов
За Андропова агентура КДБ вишукувала, хто з України передає на Захід списки жертв та спогади про Голодомор: Служба зовнішньої розвідки оприлюднила документи
22:02
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Є нюанс, через який республіканці жодним чином не припинять підтримку України, - російський опозиційний експерт Морозов
21:59
Ерлінг Холанд і Філ Фоден, АПЛ, Манчестер Сіті
"Ман Сіті" програв свій 5-й матч поспіль, цього разу "Тоттенгему". Це найгірший відрізок у карʼєрі Гвардіоли
21:56
фейк, розсилка
У мережі шириться фейк про нібито виїзд співробітників низки посольств за межі України: в ЦПД спростували
21:35
Ексклюзив
Віталій Портников
Путін може вважати, що ескалація ситуації дасть йому кращі позиції в розмові з Трампом, - Портников про ядерну загрозу
21:29
Буджак на мапі України
Під час влаштованого Сталіним голодомору вимерло 50% гагаузів, а сьогодні вони вірять російській пропаганді й Україна занехаяла цей регіон, - історик Кабачій
21:26
Віктор Бондарєв
Російський сенатор анонсував повторний удар "Орешником"
21:24
Операції з золотом
Вірменські компанії допомагають РФ обходити західне ембарго на торгівлю золотом, – ЗМІ
21:05
Донбас, Донеччина, війна
Навколо Великої Новосілки на півдні Донеччини вкрай складно, ситуація продовжує погіршуватися, - DeepState
20:42
Роман Яремчук, збірна України, Євро-2024
У Греції встановили цінник на українця, якого забажали продати після вдалого матчу за збірну
20:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп не в змозі забезпечити ні одну з умов закінчення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
20:10
Оновлено
До кінця сьогоднішнього дня в Україні світло не вимикатимуть
20:03
OPINION
Хоронителі пам'яті совка
20:00
У Києві вночі сталася стрілянина в готелі: загинув 27-річний чоловік
19:58
Озброєні комуністичною символікою: у Греції невідомі напали на українців під час акції до роковин Голодомору
19:53
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Ворскла" здолала "ЛНЗ Черкаси", "Шахтар" розніс "Інгулець". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
19:48
У Броварах вибухнула граната у квартирі: постраждала жінка
19:37
Війна з Росією, ЗСУ
"Генерал, який не був в окопі, – не генерал": Зеленський про зміну підходів до управління в ЗСУ
19:29
Рабин Цві Коган
В Абу-Дабі зник безвісти рабин: до пошуків підключилась ізраїльська розвідка
19:29
Анашкін з Путіним
Генерала Анашкіна зняли з командування армією РФ на Сіверському напрямку: у ворога там немає просування
19:15
світло
Тільки з 14:00 до 18:00 й одна черга: графік відключень світла на 24 листопада
19:00
Грузія протести
Грузинська опозиція закликала громадян узяти вихідний на 25 листопада, аби прибути до Тбілісі й не допустити "Мрію" до парламенту
18:46
Інтерв’ю
Анатолій Храпчинський
У застосування Росією ядерної зброї я не вірю. Розмова Еспресо з авіаекспертом Храпчинським
18:25
Володимир Зеленський
Зеленський: у січні хочу почути нові пропозиції Трампа щодо плану завершення війни
18:05
OPINION
Як влада мала б боротися з telegram
17:51
Володимир Зеленський
Путін дав наказ витіснити ЗСУ з Курщини до інавгурації Трампа, – Зеленський
17:25
МВС створило електронну мапу понад 2000 випадків канібалізму під час Голодомору
17:23
Ексклюзив
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
Кремль буде позначати Трампу свої рамки щодо припинення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
17:20
Віктор Ющенко
Розвідка США розсекретила, що Віктора Ющенка у 2004 році отруїла Росія, - Bloomberg
17:03
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 125 боєзіткнень: росіяни завдали 110 обстрілів по Курщині
17:03
Жан-Ноель Барро
Немає ніяких "червоних ліній", коли йдеться про підтримку України, - очільник МЗС Франції Барро про можливість залучення до війни французьких військових
16:52
Заходи у США за участі Зеленського від 24.09. Володимир Зеленський
Український експорт продовольства забезпечує 400 млн людей у 100 країнах, - Зеленський
16:39
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Без гарантій безпеки для України жодні переговори не мають сенсу, - дипломат Брайза
16:34
Мати пекла коржики з перетертих бруньок, половина села не вижила: 100-річна жителька Черкащини розповіла про Голодомор
16:22
Огляд
Іван Калюжний (праворуч), Албанія - Україна
Волейболісти-втікачі та успіх України в Лізі націй: головні новини українського спорту за тиждень
Більше новин