Донбас-Алеппо. Як Росія бомбами майже випросила ще одні санкції

Західні дипломати активно обговорюють введення нових санкцій проти Росії - цього разу через варварську бійню в Сирії

Західні дипломати та медіа прогнозують, що Росію чекають свіжі санкції - за вбивство мирного населення в сирійському місті Алеппо та загальне погіршення ситуації в пошматованій війною країні. Останніми краплями стали бомбардування лікарень та блокування росіянами спроби французів створити безпольотну зону над Сирією.

"Розмови про санкції - це вже санкція"

"Те, що тема обговорюється, це вже абсолютно точно. Мова йде про технічні моменти - коли та як вводити санкції, в якому обсязі, хто має бути об'єктом", - розповів сайту Еспресо.TV політолог Володимир Фесенко.

Російські можновладці вже занервували - тему відкоментували і спікер Ради Федерації Валентина Матвієнко, і голова російського МЗС Сергій Лавров і сам Володимир Путін. Нічого нового - все ті ж самі слова про "здоровий глузд", "не маєте права" і "не піддамося шантажу".

Нервують, бо Білий Дім уже, напевно, підготував список, але не поспішає, бо планує вистрілити по Росії синхронно з європейцями. А ті, як відомо, довго запрягають.

Обговорення питання в колі лідерів країн Євросоюзу призначено на понеділок, 17 жовтня, пише з посиланням на свої дипломатичні джерела газета The Wall Street JournalПеред цим, зазначає видання, держсекретар США Джон Керрі збирається зустрітися з керівником російського МЗС Сергієм Лавровим. Потім він летить у Лондон для переговорів з європейськими колегами.

Вочевидь, Керрі не планує переконувати росіян підписати нове перемир'я. Скоріш за все, зустріч з Лавровим потрібна, щоб особисто пересвідчитись: у Кремлі остаточно схибнулись. І поділитись враженнями від побаченого з європейцями.


"У Європі зацікавлені, щоб війна в Сирії закінчилась, бо це джерело неконтрольованої міграції. У Росії навпаки, зацікавлені, щоб неконтрольована міграція та загроза тероризму в Європі була, оскільки це дає електоральні очки політичним партнерам Кремля в Євросоюзі", - розповів сайту Еспресо політолог Сергій Таран.


Конкретні прізвища тих громадян РФ, кого включать до санкційного списку, поки що не озвучені навіть на рівні версій. Газета Financial Times пише, що Велика Британія, Франція та Німеччина мають на прикметі 12 росіян та 20 сирійців.

Такі ж цифри називає інформаційне агентство Reuters. Французькі та британські дипломати, пише воно, планують включити в список тих росіян, хто продає режиму Асада зброю та безпосередньо залучених до проведення авіаударів по цивільним.

За даними агентства, санкції 17 жовтня введуть лише проти сирійців з оточення Башара Асада. Щодо росіян питання віддадуть на розсуд політичним лідерам ЄС, які збираються на саміт у Брюсселі 20-21 жовтня.


"Вже самі розмови про санкції - це вже санкція. Вони є сигналом для бізнесу і це проблема", - говорить Сергій Таран.


А ще бомбардування в Сирії стали черговим кроком для Путіна та його оточення на шляху в Гаагу. У світових ЗМІ вже проскакують попередження, що за військові злочини Кремлю та його союзнику Башару Асаду доведеться відповідати, хай і не сьогодні. Зокрема, газета The Washington Post писала 9 жовтня, що закладається юридична база для того, щоб винні були покарані.

Плюс для України

Та навіть якщо у найближчі дні "сирійський пакет" не ухвалять, Москва вже точно не отримає послаблення санкцій, введених за окупацію Криму, збитий "Боїнг" та війну на Донбасі. І для Росії цей факт набагато болючіший, аніж розмови про санкції через Сирію, відзначає Сергій Таран.

Як пише Reuters, сирійська тема послаблює аргументи Італії, Угорщини та інших країн, які останнім часом посилили тиск задля послаблення санкцій, повернення до спільного бізнесу з Росією.

Агентство цитує одразу трьох різних дипломатів, які говорять, що на тлі бомбардувань в Алеппо неможливо підтримати послаблення санкцій за дії в Україні. Один із них, наприклад, сказав таке: "Перспектива зняття санкцій з Росії через Україну звелась до нуля після Алеппо".

Лобісти санкцій - Париж і Лондон

Розмови про санкції лунають вже не перший день. Минулого тижня світові агенції облетіла новина про те, що у Берліні виношують плани щодо нових санкцій.

Меркель обурено говорила, що немає жодних виправдань для бомбардування лікарень і Росія має вплинути на Башара Асада. І хоча слова "санкції" канцлер не вживала, але які ще засоби впливу на росіян мають в своєму арсеналі ЄС?

Спікер німецького МЗС минулого тижня заявив, що хоча формальної пропозиції щодо санкцій не було, але інтерес до теми значно виріс за останні дні.

Тим часом ЗМІ розвідали, що головними лобістами "сирійського пакету" стали Франція та Велика Британія. "Ми маємо підсилити тиск на режим Асада шляхом санкцій, а також на росіян шляхом санкцій", - прямо заявив днями міністр закордонних справ Великої Британії Борис Джонсон.

Коливання в ЄС

Але одностайності щодо введення нових санкцій в Євросоюзі може не бути. "Навряд чи на це погодяться союзники Москви - Угорщина, Греція та Кіпр", - пише Reuters.


"Скоріш за все в Європі будуть вирішувати по країнам, а не так, як це було з Україною. Будуть вирішувати питання в двосторонньому порядку. І тут може бути проблема: зокрема, в Німеччині свої зауваження вже висловили представники ряду земельних урядів", - пояснив Володимир Фесенко.


Він нагадав, що окремі керівники регіонального рівня і раніше виступали проти санкцій, а тепер від них хочуть нових. "Це якраз той випадок, коли політика вступає у протиріччя з економікою", - говорить політолог.

Зрозуміло, що санкції потрібні. Та якщо бути щирим, вони точно не зупинять варварські бомбардування в Сирії. Хоча й допоможуть покарати Путіна і його прибічників.