Шлях "бойового недороса"

Коротка, огидна та повчальна історія життя російського терориста Мотороли, розпіареного кремлівськими пропагандистами до рівня медіа-героя

Минув без двох днів місяць із дня вбивства у ресторані "Ветерок" лідера "Оплоту" Євгена Жиліна як російські терористи втратили ще одну фігуру. Не знакову, але символічну. Арсена Павлова із позивним Моторола підірвали в багатоквартирному будинку.

Як і хто вбив - озвучені версії

Дистанційно керований вибуховий пристрій спрацював у ліфті (за іншою версією - в під'їзді), терорист опинився в епіцентрі та загинув. Як стверджує журналіст російської "Комсомольської правди" Олександр Коц, разом із Моторолою загинув його охоронець.

Дехто спочатку заявляв, нібито 33-річного Павлова підірвали разом із дружиною та двома дітьми, але це виявилось неправдою. Його Олена, донька і син неушкоджені - на момент вибуху вони всі були в квартирі.

Стиль вдалого замаху свідчить, що Моторолу давно "пасли", знали кількість охорони та маршрут, і точно розрахували час, коли він опиниться в замкненому просторі. Один із керівників так званої "ДНР" Денис Пушилін оперативно з'явився в ефірі телеканалу "Россия 24" та заявив, що Павлова вбила українська ДРГ (диверсійно-розвідувальна група). Це у них єдина причина всіх вибухів, убивств та негараздів.

Пушилін звично заявив, що загибель Мотороли може "обумовити деяке загострення" ситуації на Донбасі, мовляв, "Україна провокує". Це означає, що бойовики знайшли собі нову "відмазку" для обстрілу українських військових і порушення мінських угод.

Загибель Мотороли швидко підтвердили й українські силовики із СБУ та МВС. Прес-секретар МВС Артем Шевченко припустив, що терориста "зачистили" свої ж.


Трохи розширив цю версію волонтер Роман Доник. Він повідомив, що дозвіл на ліквідацію Павлова дав Кремль, і невдовзі після повернення з "відрядження по зачистці" Луганська.


"Моторолу завалили люди Абхаза (Ахра Авідзба) командира п'ятнашки (15-та інтернаціональна бригада). З літа хотів вальнути Моторолу за те, що його дружина нахуліганила в Абхазії та назвала абхазів ч@рножо..ми козо@бами", - написав Доник на своїй сторінці у Facebook. За його даними, гроші на спецоперацію виділив Ставрос Багателія, якого Захарченко призначив "смотрящим" за "віджатою" мережею АТБ.

Соціальний ліфт "ДНР"

Біографія терориста Мотороли - зразок того, звідки взялися на українському сході відморожені добровольці з паспортами РФ. Натхненна Кремлем та створена ними недореспубліка перетворилась для них на такий собі соціальний ліфт.

Ті, хто ще вчора перебував на соціальному дні знайшли місце з доступом до складових вбогого щастя: "пушки", баби, бухло та жратва, "віджаті" круті тачки та квартири, самопальні медальки й паради.

Про те, звідки взявся Моторола відомостей багато, але й протиріч у них вистачає. Це й не дивно, враховуючи, що більшість даних - це його власні оповідки журналістам. І не факт, що завжди на тверезу голову.

Як стверджував друг терориста письменник Захар Прилєпін у паспорті Павлов був записаний саме як Арсен, а не Арсеній. Походить із Комі АРСР - чи то з Ухти, чи то з Соногорська. У 15 років залишився без батьків, служив у армії, в морській піхоті. Взяв участь у Другій чеченській війні, вже під самий її кінець. У армії був зв'язківцем, звідки й взялось прізвисько-позивний Моторола.

За словами самого ж Мотороли, він працював у рятувальній службі, екструдерщиком (формувальник деталей шляхом витискання), мармурником і гранітником (скоріш за все, у якійсь ритуальній конторі).

Популярна версія (хоча й не підтверджена остаточно) що до приїзду в Україну Арсен Павлов працював на автомийці в Ростові-на-Дону. Подейкували, що до нашої країни він втік, бо вдома йому загрожував строк за угон автомобіля в нетверезому стані.

Шлях "бойового недороса"

Сам Павлов говорив, мовляв, "сів на поїзд та приїхав", бо тут росіяни. Після перемоги Революції Гідності Моторола засвітився у березні 2014 року в Харкові. У мережі є популярне відео проросійського мітингу, на якому він зображує "мирного жителя".

Напередодні запису відео Павлов спробував сили у протистоянні на вулиці Римарській, де "оплотівці" намагалися взяти штурмом штаб-квартиру "Правого сектору".

Швидко зметикувавши, що у Харкові діла не буде, Моторола швиденько перебрався у Слов'янськ. Ось там уже, нарешті, він дорвався до справжнього життя з "калашем" і швидко перетворився на ватажка власної банди, яку гучно назвали батальйоном "Спарта". Він світився у знакових точках війни - в боях все за той же Слов'янськ, Іловайськ, ДАП (Донецький аеропорт), Савур-Могилу.

Хоча особливими військовими звершеннями Моторола похвалитися не міг, зате він швидко опанував секрет успіху - побільше галасу в ефірі. Він знімав власні бойові дії на камеру GoPro, які охоче брали в ефір різноманітні "лайфньюси".

Дуже швидко бойовий новорос перетворився на улюбленого персонажа пропагандистів. Глядачам показували "простого російського мужика", який не зміг стерпіти "знущань бандерівців" над російськомовним населенням та приїхав його захищати. І життя одразу пішло в гору - з'явилася квартира, машина, молода дружина, "почет и уважуха".

Це гарно працювало як агітка для таких же як Моторола мешканців соціального дна. Якщо такому, як він - автомийнику з Ростова - усміхнулася фортуна, то чому не спробувати й собі? Так що на рахунку терориста не лише десятки життів українських військових, але й російських "відпускників", які повелись на його казки про солодке життя в окупованому Донецьку.

Відморожений убивця

Показати Моторолу людині, яка в житті не дивилася російські ЗМІ - напевно, першою реакцією буде сміх із відтінком огиди. Створений російською пропагандою "герой" вигляд мав плюгавий, його руда борідка та намагання грати м'язами виглядали недолуго.

От лише не завжди цей персонаж смішний, бо в руках він мав справжню зброю, а в голові - порожнечу. Цей виродок особисто побив, познущався та застрелив на допиті українського бійця Ігоря Брановицького - кіборга-кулеметника 81-ї десантно-штурмової бригади, якого взяли в полону в ДАПі.

Моторола зізнався у вбивстві сам - у розмові з журналістом газети Kyiv Post. На записі розмови терорист похвалився, що особисто стратив 15 полонених.

Замахи на Моторолу

Взагалі Моторола вже мав не один шанс загинути. Його поранили в боях за ДАП у листопаді 2014 року. Він довго ходив із рукою на перев'язці.

Ще одне серйозне поранення він отримав уже влітку 2016 року - залишився фактично без ока. Були чутки, нібито отримав його на навчаннях із російськими військовими. За іншими даними, в око терористу поцілив майор-спецназівець із позивним Кеня - той самий, який днями викликав на рівний бій Гіві.

Також було не менше двох повідомлень про замахи на Моторолу, але не факт, що вони справді мали місце. У червні в Донецьку підірвався автомобіль поблизу лікарні, куди Моторола нібито мав приїхати для планового лікування ока. У серпні 2015 року були повідомлення про вибух біля будинку в Донецьку, де жив терорист. Тоді, як стверджували сепаратисти, загинув перехожий, який підняв торбину з вибухівкою.

Як і у випадку з керівником недореспубліки Захарченко, це може бути не стільки замах, скільки намагання підтримувати страх у місцевих мешканцях перед міфічними "українськими ДРГ". Аби не думали про більш нагальні проблеми - відсутність роботи, їжі та інших елементарних благ людського життя.

Двоєженець

На початку свого перебування в Україні Павлов розповідав російським журналістам, що покинув у Росії сім'ю - дружину з маленьким сином. Але скоро згадки про першу дружину випарувалися, бо в Мотороли з'явилась нова пасія - молодша за нього на 10 років уродженка села Семенівка, що під Слов'янськом, Олена Колєнкіна.

Їхнє весілля дуже збудило російські ЗМІ. Потім вони ще навідувалися в квартиру до молодожонів, їхній "скромний побут" описував Захар Прилєпін.

Подружжя засвітилося на фотографіях в Криму, де Моторола лікував руку. А потім - в Абхазії, де Колєнкіна, як уже згадувалося, нажила собі ворогів.

Вона тоді писала на своїй сторінці "Вконтакте", що не всі абхази гідні називатися людьми, що вони ліниві, а у самопроголошеній республіці "неймовірний срач", хоча після війни минуло 23 роки.

У відповідь вона отримала не лише прокльони, але й погрози. Звідси й з'явилася версія про те, що Моторолі помстилися гарячі абхазці, яких чимало воює на боці "ДНР".

Швидше за все, їм "підказали" в ФСБ. Популярна також версія, що Кремль підчищає одіозні фігури, готуючись замінювати їх кадровими військовими та нав'язувати Україні окуповані території "згідно з мінськими угодами".

Гіві приготуватися

Захарченко в своєму виступі з нагоди загибелі Павлова заявив, що це оголошення війни і тепер, мовляв, Україно, готуйся. Це до слова щодо провокацій і загострення, про які торочив Пушилін.

Спочатку зачистки йшли здебільшого в "ЛНР" - вбиті уже Олександр Беднов ("Бэтмен"), Олексій Мозговий, Павло Дрьомов ("Сопля"), Геннадій Циплаков ("прем'єр" недореспубліки). Потім у ресторан "Ветерок" завітав і не вийшов звідти Жилін,а тепер от і Моторолі не пощастило з ліфтом.

Подейкують, що наступні - це командир батальйону "Сомалі" Михайло Толстих (Гіві) та командир батальйону "Восток" Олександр Ходаковський. Так само натякають не кататися в ліфтах і не ходити по ресторанам Захарченко й Плотницькому.

А головна мораль життя та смерті Мотороли полягає в тому, що ніхто з таких як він не вмирає своєю смертю. Після недовго життя як сир у маслі неодмінно приходить розплата.