Нові листи від Суркова: "Креативні" ідеї розхитування України


фото: Kommersant.ru
Кіберактивісти опублікували нову порцію електронного листування помічників "сірого кардинала" Кремля, який відповідає за розхитування ситуації в Україні

Новий масив даних листування помічників Владислава Суркова хакери виклали у відкритий доступ 3 листопада. Там є дані про сценарії розхитування ситуації в Харкові, дані про контрабанду палива на непідконтрольних законній владі територіях сходу України, плани щодо піару Олександра Захарченка та інші цікаві речі.

Достовірність листів уже підтвердила спільнота InformNapalm. Радник міністра МВС Зорян Шкіряк стверджує, що автентичність переписки Суркова підтверджена МВС, СБУ та низкою міжнародних фахових експертних організацій.

Другий злив

Нові дані отримані хакерами Кіберальянсу з поштової скриньки "pochta_mg@mail.ru" - неофіційної адреси приймальні Суркова. Це 336 вхідних та 87 вихідних листів, написаних з 2013 по 2016 роки.

Скринька зареєстрована на ім'я Іван Іванов, проте її оператором була жінка - радниця Суркова Марія Михайлівна Виноградова. Це вдалося встановити доволі просто - завдяки аналізу листів. І більшість дописувачів звертається саме до Марії.

Втім, один із авторів адресує свої дописи Євгенії. Це, швидче за все, Євгенія Кудрявцева - співробітниця апарату помічника президента. Обидві жінки досі працюють у приймальні Суркова.

Попередній, перший злив, містив близько двох тисяч листів, отриманих з офіційної поштової скриньки приймальні Суркова "prm_surkova.gov.ru". Їхню правдивість підтвердила, з-поміж інших, міжнародна група дослідників Вellingcat.

Дестабілізація Харкова

Вагома частина листування стосується планів з дестабілізації політичної обстановки в Харкові у квітні 2015 року. У матеріалах містяться пропозиції сепаратистів по створенню проросійської організації "Громадська ініціатива", до роботи якої планувалося залучити "усі провідні громадські сруктури регіону".

Зокрема, сепаратисти мали намір співпрацювати з "Громадським союзом України", "Спілкою промисловців та підприємців", "Радою ветеранів" та "Українським вибором" Медведчука.

Як випливає з листів, вже у червні ситуація в Харкові змінилася та заклик "Харків, вставай!" стає неактуальним. Сепаратисти жалілися Суркову, що "розгойдати" ситуацію не виходить через "каральні операції" СБУ, байдужість місцевих жителів і недовіру до "провідних блогерів антимайдану".

Піар Захарченка

З листування можна дізнатися також зворотну сторону планів сформувати пристойний імідж самопроголошеному лідеру так званої "ДНР" Олександру Захарченку. Автор дописів - російський політтехнолог Олександр Казаков, якого вважають креатурою Суркова. Його приставили помічником з ідеологічної роботи до Захарченка.

Свою діяльність у "ДНР" Казаков називає роботою на "території". Як писала свого часу Газета.Ru, саме з ним пов'язують створення книги про Захарченка, яку написав російський письменник та родич Суркова Захар Прилєпін. В обговоренні Казаков пропонує назвати її "Два Захара". Втім, у червні вона була опублікована під іншою назвою "Всё, что должно разрешиться… Хроника идущей войны". Базується цей "твір" на інтерв'ю із Захарченком.

Казаков також скаржиться Суркову на невдачі із реєстрацією акаунту Захарченка в Фейсбуці. Мовляв, надсилали адміністрації навіть його фотографію з паспортом в руках, але акаунт тричі заблокували.

Ще в одному листі Казаков жаліється на своє скрутне матеріальне становище - мовляв, знаходиться в "неоплачуваній відпустці", не розуміє її причин та хотів би якоїсь визначеності щодо свого майбутнього. "Мені ж сім'ю годувати", - бідкається він.

У цьому ж листі Казаков пише, що в нього "лишилося багато незакінчених справ на "території" і поточних проектів, по яким "треба ухвалювати якісь рішення".

Розкол України на частини

Представник "ДНР" на переговорах контактної групи в Мінську Денис Пушилін надсилав Суркову своєрідні листівки. На одній з них, надісланій 12 січня 2016 року, Україна розділена на Новоросію, Малоросію та Галичину.

Також у поштовій скриньці знайшовся лист зі списками народних депутатів України, які на думку радників Суркова готові підтримати щось співзвучне федералізації.

Ці висновки вони роблять з результатів голосувань за, як це вони називають "регіональних автономістських проектів", а на ділі - створення окремих економічних зон (у Дніпрі, Запоріжжі, Одесі, Харкові тощо). В запропонованому списку є депутати майже всіх фракцій.

Взагалі, як видно з вмісту скриньки, Суркову надсилали на розгляд багато різних законопроектів українських депутатів та результати голосувань - щодо змін до Конституції України, про Нацгвардію та інше.

Контрабанда палива

Серед листів також є докази того, що Сурков наглядав за ринком паливно-мастильних матеріалів на непідконтрольних Україні територіях. Під його контролем було створено дочірню компанію, яка закуповувала паливо за біржовими цінами в РФ та переправляла його залізницею на склади під Мар'янку.

Судячи зі схеми, постачання палива кредитує Російський національний комерційний банк, який працює в Криму та перебуває під санкціями.

Записки "російського репортера" і Гужва

Кілька листів у ящику написані головним редактором журналу "Російський репортер" Віталієм Лейбіним. Він описує ситуацію з газетою "Вести" та її колишнім шеф-редактором і власником Ігорем Гужвою, скаржиться на "понти" керівників проросійських терористів на сході України.

Цей журналіст серед іншого відомий тим, що підтримував "ДНР" і "ЛНР", які називав "форпостом "русского мира" та серцем Росії, а державу Україна пропонував "перезаснувати".

Лейбін свого часу допомагав Гужві заснувати та почати видавати журнал "Репортер", який входить до холдингу "Вести Масс-медиа" (власне, журнал видавався по ліцензії "Русского репортера"). В листах Суркову він називає Ігоря "цінним кадром" та "старим другом" і пропонує надати йому прихистов в Росії, якщо Гужву пререслідуватимуть і він буде змушений виїхати в РФ. На що отримав відповідь - нехай приїжджає, прихистимо.

В одному з листів Лейбін згадує, що Гужва задумав "сколотити коаліцію" із залишків вільних ЗМІ та просить допомогти контактами з "європейськими друзями".

В іншому листі Лейбін надсилає на погодження текст статті для журналу. Окремо він наводить один із абзаців, де йдеться про завищені ціни на бензин, мародерство, торгівлю вугіллям, посадки "на подвал", конфлікт Захарченка з командиром батальону "Восток".

"І непогано було б взагалі нашим командирам на місці прямо сказати, щоб вони припинили там зображати з себе важливих людей та недоолігархів, ходити з десятками охоронців та їздити на дорогих машинах. Хоч би вже не демонстрували вже свої провінційні понти".

Фільм "Ватник" та фестиваль "Брат"

Окрім книг про Захарченка Суркову пропонували ще й зняти художній фільм про росіян, які добровільно допомагають проросійським терористам. Фільм пропонують назвати "Волонтери", але Сурков чи його помічники пропонують більш "креативну" ідею - "Ватник". Та наполягають на тому, щоб головний герой в минулому був не бандитом, а учасником російського опозиційного руху (як їх називають в РФ "белоленточником").

Як пише Російська служба BBC, Юрій Биков, ім'я якого стоїть у сценарії, підтвердив, що починав працювати над сценарієм, але, за його словами, зараз його допрацьовують інші сценаристи.

Також у листуванні є кошторис фестивалю "Брат" (він мав потягнути приблизно на 36 млн рублів, тобто майже на півмільйона доларів). Планувалося, що в ньому візьмуть участь Чічеріна, колишній учасник гурту "Агата Кристи" Вадим Самойлов, "Смысловые Галлюцинации", В'ячеслав Бутусов, "Маша и медведи" та якісь загадкові "американці".

Цей фестиваль так і не відбувся. Проте в листуванні згадується інший - з участю гурту "Земляне" та інших - який пройшов у лютому 2016 року. Суркову пропонують добірку матеріалів російських та українських ЗМІ, які написали про цю подію.

новини партнерів

24 лютого, 2021 середа

Відео

Введіть слово, щоб почати