Операція "Вихор". 60 років тому Захід не врятував Угорщину від СРСР

Юрій Корогодський
4 листопада, 2016 п'ятниця
13:05

Чому країни НАТО не підтримали боротьбу угорців проти Кремля

60 років тому, 4 листопада 1956 року радянські війська розпочали операцію "Вихор", результатом якої стало придушення угорської антикомуністичної революції.

Угорські повстанці розраховували на підтримку з боку країн НАТО, однак Захід обмежився політичною, дипломатичною та інформаційною підтримкою. У 1956 році цього було замало. Потрібна була збройна допомога, проте до неї справа не дійшла.

Неконтрольована Угорщина

Після 1945 року Угорщина потрапила до радянської зони впливу, однак комуністична влада була слабкою в цій країні. Відчуваючи свою слабкість, режим вдавався до масових репресій. Угорський комуністичний лідер Матьяш Ракоші копіював дії Йосипа Сталіна, чим викликав ненависть в суспільстві.

Після смерті Сталіна у 1953 році в Угорщині почали розраховувати на пом’якшення режиму. Західні спецслужби теж пильно придивлялись до ситуації у Будапешті, але вони хотіли, щоб самі угорці зуміли повалити комуністичний режим. Захід тоді не був готовий до збройного протистояння з Радянським Союзом. Таке протистояння могло призвести до ядерної війни з непередбачуваними наслідками для обох сторін.

У Європі поступово формувались дві зони впливу: західна і радянська. Захід не дуже радів такій ситуації, але мало що міг зробити. Втім, у столицях країн, окупованих радянськими військами, про це не завжди знали і сподівались, що революційний виступ отримає потужну зовнішню підтримку.

Восени 1956 року в Угорщині склалась революційна ситуація. Каталізатором цього якраз стала критика правління Сталіна, яка лунала від його наступника Микити Хрущова. Вона викликала ланцюгову реакцію опозиційних виступів у країнах Центральної Європи.

22 жовтня 1956 року угорські студенти сформулювали 16 протестних вимог до влади. 23 жовтня вимоги були оприлюднені на демонстрації, яка швидко охопила центр угорської столиці. Йшлося про проведення вільних виборів, створення нового уряду і виведення радянських військ з Угорщини.

Влада тим часом не збиралась йти на поступки. Того ж дня маніфестанти штурмували Будинок радіо, який охороняли підрозділи угорської держбезпеки. Ввечері 23 жовтня у Будапешті з'явилися перші убиті і поранені. В Угорщині почалась антирадянська революція.

Операції "Компас" та "Вихор"

В ніч на 24 жовтня до Будапешту було введено близько 6 тисяч радянських військових. Угруповання мало 290 танків, 120 бронетранспортерів, 156 гармат. Радянські військові одразу приступили до "наведення ладу". У Будапешті почалась операція під кодовою назвою "Компас".

61 людина була вбита і майже 300 осіб було поранено у перший день боїв в угорській столиці.

24 жовтня на пост голови ради міністрів був призначений представник поміркованих комуністів Імре Надь. Через кілька днів він стане лідером угорської революції. Однак спочатку радянські представники очікували від Надя різких кроків саме щодо повстанців.

28 жовтня, після п’яти днів боїв Надь оголосив про припинення вогню і про початок переговорів з Кремлем про виведення радянських військ з Угорщини.

До 30 жовтня радянські війська були виведені з Будапешта у місця своєї постійної дислокації. Радянське керівництво розуміло, що не має суттєвої підтримки у різних прошарках угорського суспільства і тому одночасно з військовими діями намагалось знайти політичне рішення конфлікту. Вони сподівались, що лояльна до Кремля частина угорських комуністів зможе втримати контроль над країною. Однак це були марні сподівання.

Коли революціонери у Будапешті побачили відступ радянських військ, вони вирішили, що вже перемогли. Прийшов час для більш радикальних кроків.

30 жовтня угорський уряд прийняв рішення про відновлення в Угорщині багатопартійної системи і про створення коаліційного уряду, куди крім комуністів було включено представників угорських націоналістичних партій. Було оголошено про проведення вільних виборів.

1 листопада угорський уряд оголосив про вихід з Варшавського договору, військово-політичного блоку, який був створений Радянським Союзом на противагу НАТО. Також Угорщина звернулася до ООН з проханням про допомогу в захисті свого нейтралітету.


У Москві були шоковані швидкістю угорської революції. У Кремлі зрозуміли, що втрата Угорщини може призвести до аналогічних подій у інших країнах Центральної та Східної Європи, які входили до радянської сфери впливу.


Тому було вирішено створити "революційний робітничо-селянський уряд" на чолі з угорським комуністом Яношем Кадаром і провести військову операцію з метою повалення уряду Надя. План операції, що отримала назву "Вихор", був розроблений під керівництвом міністра оборони СРСР Георгія Жукова.

Рано вранці 4 листопада почався штурм Будапешта радянськими військовими частинами. Основні бої розгорнулись у робочих передмістях угорської столиці, де місцеві ради зуміли очолити організований опір окупантам.

Проти 50 тисяч повстанців було кинуто радянське військове угруповання загальною чисельністю 31 550 осіб, яке підтримували угорські робочі дружини (25 тисяч) і працівники органів держбезпеки (1,5 тис. осіб).

До 10 листопада збройний опір було придушено. Робочі ради і студентські групи врешті-решт звернулися до радянського командування з пропозицією про припинення вогню.

Чому Захід не підтримав Угорщину

Після придушення антирадянського опору в Угорщині почалися масові репресії. Лідер революціонерів Надь і міністр оборони Угорщини Пал Малетер були засуджені до страти. Всього було страчено, за окремими оцінками істориків, близько 350 людей.

Близько 26 тисяч повстанців було піддано судовому переслідуванню, з них 13 тисяч було засуджено до різних термінів тюремного ув'язнення.

Після поразки революції країну залишило майже 200 тисяч людей, що становило 5% від загальної чисельності населення країни. В Австрії для угорських біженців довелося створити два великі табори.

Захід так і не втрутився в цю ситуацію, бо був наляканий радянськими погрозами, які лунали з різних приводів. Еспресо.TV вже писало, що у листопаді 1956 року Радянський Союз погрожував застосувати ракетно-ядерний удар проти Великої Британії та Франції через їхню війну проти радянського союзника Єгипту.

Як потім стало відомо, у СРСР тоді лише розроблялись ракети-носії ядерної зброї, які могли б вдарити по Британії чи Франції. Але британська та французька розвідка про це не знали і повірили словам радянського лідера Микити Хрущова.

Порівняно з Єгиптом, Угорщина важила для Кремля ще більше, бо знаходилась практично на передовій протистояння з НАТО. Тому угорські повстанці могли розраховувати лише на власні сили, а в тій ситуації радянська армія мало значно більші можливості.

Зараз, коли триває гібридне протистояння з Росією, українцям слід пам’ятати про досвід невдалого угорського повстання 1956 року. Західна підтримка може бути відчутною в моральному сенсі, але все одно у вирішальну мить боротьби треба сподіватись лише на самих себе.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.28
    Продаж 43.04
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
14:05
OPINION
Богдан Данилишин
Дев'ять тисяч українців взяли кредити на придбання житла за програмою єОселя
13:53
Оновлено
Вовчанськ обстріл
Росія зранку вдарила авіабомбою по 9-поверхівці у Вовчанську: зруйновано цілий під'їзд, є загиблий
13:32
Михайло Подоляк
"Прийдуть з погрозами і танками": Подоляк про запрошення Росії на річницю висадки у Нормандії
13:24
фейк
Росіяни намагаються використати інцидент з розстрілом патрульних для підриву довіри до поліції та ЗСУ в Україні
13:21
співачка та володарка Греммі Мандіса
Американська співачка та володарка Греммі Мандіса померла у віці 47 років
13:20
Ексклюзив
Об’єднати ветеранів та їхні родини: Жолоб про роботу Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій
13:14
Інтерсіті
Укрзалізниця в тестовому режимі повертає швидкісний потяг Київ - Одеса
13:14
Завдяки протестам українців у Нью-Йорку скасували участь артистів балету російського Маріїнського театру в гала-концерті
13:05
Буданов обговорив з митрополитом Епіфанієм розвиток капеланського служіння
12:53
Оновлено
чоловік, який підпалив себе під час суду над Трампом
У Нью-Йорку чоловік, який підпалив себе під час суду над Трампом, помер у лікарні
12:46
активісти пофарбували Гранд-канал у Венеції
Кліматичні активісти пофарбували Гранд-канал у Венеції в зелений і червоний кольори
12:42
Ексклюзив
переговори України з Росією
Вже проходили таке: політолог Мусієнко оцінив заяви Лаврова про переговори
12:41
цвітіння сакур у Львові, погода
Де 21 квітня можливі дощі, а де - сонячна погода: прогноз від Наталки Діденко
12:41
ВАКС
Справа "Роттердам+": ВАКС звільнив від відповідальності двох фігурантів через закінчення терміну давності
12:33
Оновлено
Вбивство поліцейського на Вінниччині людьми в камуфляжі: є фото підозрюваних та відео з бодікамери
12:32
Оновлено
ППО
Росіяни з самого ранку атакують Україну: у Дніпрі, Запоріжжі, Харкові та Херсоні прогриміли вибухи
12:07
схема
РФ примусово вивозить українців з узбережжя Дніпра на окупованій Херсонщині: розповідають партизани
12:00
OPINION
Андрій Бондар
"Чорні півні" та "чорні лебеді" Росії
11:53
На Донеччині через російські обстріли за добу постраждали 4 людини
11:43
Оновлено
Українські спецслужби атакували об'єкти у 8 областях РФ: пошкоджено енергетику
11:27
Ту-22М3
Британська розвідка проаналізувала збиття стратегічного бомбардувальника РФ Ту-22М3
11:15
Шахтарі
На Донеччині понад 130 шахтарів були заблоковані під землею через обстріл РФ: ситуація в енергосистемі станом на 20 квітня
11:02
Сергій Курченко
У США бізнесмена засудили на 6 років за порушення санкцій: він визнав, що торгував з українським олігархом Курченком
10:31
Одесит, дружина і син якого загинули через російський удар, зустрівся зі спікером Конгресу США
10:30
Казино
Зеленський увів у дію рішення РНБО щодо обмеження азартних ігор
10:23
Ексклюзив
Боєць ЗСУ Ієвлєв прокоментував заяви про контрнаступ у 2025 році
10:17
Олаф Шольц
Близькі до РФ країни мають сумніви в доцільності війни в Україні, - Шольц
10:12
ДТП у Запоріжжі 20 квітня
У Запоріжжі вночі сталася ДТП: загинули 2 людей, є постраждалі
10:08
OPINION
Михайло Гончар
Найправильнішою політикою санкцій є нищення російських НПЗ
10:02
Олександр Сирський та Майкл Віггерс Хільдгаард
Сирський зустрівся в Києві з новопризначеним командувачем оборони Данії
09:54
Ексклюзив
керівниця пресцентру ОК "Південь" Наталія Гуменюк
Журналістам заборонено було знімати Херсон та область, - медійник Нікітенко про відсторонення Гуменюк
09:48
Херсонщина
РФ увечері 19 квітня обстріляла селище Антонівка на Херсонщині: загинула жінка
09:39
Оновлено
обстріл, ППО
Українська ППО знищила дві ракети Х-59/Х-69 та чотири розвідувальні БПЛА
09:32
окупанти Маріуполь
Партизани переслідують та ліквідовують військових 568-го зенітного ракетного полку РФ, який обстрілює житлові райони Харкова
09:30
Діти, евакуація
Через російську агресію в Україні загинули щонайменше 545 дітей, 1298 отримали поранення
09:14
фейк, розсилка
"У Слов'янську ліквідовано французьких найманців": черговий фейк РФ
09:06
Оновлено
збита ракета, Київ 9 травня
Вранці 20 квітня у Запоріжжі та Одесі пролунали вибухи
09:03
Огляд
Як вийти з бідності, почати заробляти гроші та процвітати - 5 книг про маленькі справи для великого успіху
08:34
Судан
У Судані близько 800 тис. людей перебувають у "надзвичайній і безпосередній небезпеці", - ООН
08:14
Державний секретар США Блінкен з прем'єром Ізраїлю Нетаньягу
Bloomberg: Ізраїль просить у США надати більше зброї
Більше новин