live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Повний Трамп. Що чекати Україні від нового президента США


фото: Reuters
Зважаючи на бажання Трампа домовлятися з Путіним, для України його прихід до влади - погана новина. Проте він - "темна конячка", тому не варто поспішати посипати голову попелом

Проросійська риторика - ще не кінець світу

Навіть якщо Трамп отримає пост президента, він все одно матиме систему стримувань і противаг у вигляді судової влади та Конгресу. Цю тезу неодноразово наголошували українські експерти.

Риторика Трампа дійсно напружує українців. Проте, це лише слова, а дії нового президента можуть виявитися зовсім іншими. Він уже давав привід сумніватися в остаточності його висновків. Наприклад, у травні 2016 року він сказав в інтерв'ю Reuters таке:

"Той факт, що він (Путін. – Авт.) говорить про мене гарні речі, не означає, що це допоможе йому в переговорах. Це зовсім йому не допоможе". Там же він заявив, що йому дуже не подобається те, що Путін робить на Донбасі.

Врешті решт, якщо говорити про сподівання, то можна згадати Обаму. Які надії покладалися на нього у 2008 році! Але він обрав шлях президента миру, що мало наслідком нерішучість в Сирії, а потім і в Україні.

Щоб судити про те, яким буде президентом Трамп, також варто дочекатися його урядових призначень. Адже президент у США одночасно є й головою уряду. Якщо там не буде таких сумнівних осіб як політтехнолог Януковича Пол Манафорт, який певний час керував кампанією Трампа, то можна сподіватись на доволі жорстку лінію щодо Росії.

"21 cічня він (Дональд Трамп. - Авт.) стане президентом, але до цього ми знатимемо, хто керуватиме міністерствами, і коли ми знатимемо, кого він обрав, тоді вже знатимемо про ймовірну долю України", - розповів у ефірі Еспресо.TV американський політолог Джейсон Смарт.

Поки що стопроцентно відомо лише, хто буде віце-президентом - губернатор Індіани Майк Пенс. Цей добродій не повинен викликати в українців побоювань. Згадаймо, як він характеризував Путіна під час дебатів. За його словами російський президент - це "маленький агресивний лідер". Він переконував, що у випадку перемоги Трампа Росія відчує на собі всю силу Америки.

Чи визнає Трамп Крим російським

фото: Reuters

Російські ЗМІ, якщо виходити зі змісту телевізійних сюжетів та газетних заголовків, отримали "темник" активно підтримувати Трампа. Їхній зміст проаналізував московський кореспондент BBC Стів Розенберг.

Зокрема, він звернув увагу на заголовок "Комсомольской правды": "Клинтон окружит нас ядерными ракетами, а Трамп признает Крым".

А вже у середу про "обіцянку" визнати законним "референдум" у Криму Трампу нагадала Наталія Поклонська, депутат Держдуми та колишній так званий прокурор Криму. А радник російського президента Сергій Глазьєв зажадав від нового президента скасування санкцій.

Ось ці побоювання щодо Криму та санкцій звучать давно. Підставу для них дав сам Трамп своїми коментарями, які гарно вкладалися в загальну риторику Кремля.


Втім варто зауважити, що Трамп взагалі погано формулює думки і потім, коли отримує шквал критики, вимушений давати пояснення та уточнення через власний Twitter, що ж він мав на увазі. Тому його слова часто можна інтерпретувати як напівпорожню чи напівповну склянку - в залежності від позиції інтерпретатора.


Так було з його словами про те, що Росія "вже у Криму". Про це він говорив у серпні в ефірі телепередачі на каналі ABC, а згодом був вимушений пояснювати свої слова в Twitter. З точки зору песимістів він говорив, що визнає Крим російським, з точки зору оптимістів - що за його президентства Росія не сунеться далі в Україну.

Та головне - це низка міжнародних заяв, де чітко записана позиція США щодо Криму. Зокрема, це резолюція Генасамблеї ООН, ухвалена в березні 2014 року. Відмовитись публічно від документу, який США самі ж і лобіювали - це нонсенс. Навряд чи Трамп, який обрав слоганом кампанії "Зробимо Америку величною знову" піде на такий прояв слабкості.

А ще США заявили неможливим визнання Криму російським у законі про підтримку демократії в Україні. Для його скасування потрібна підтримка американського парламенту, який переконати йти на поступки Росії Трампу навряд чи вдасться. Це стосується, до речі, і можливості скасування Трампом санкцій.

Підтримка і стримування Конгресу

Трамп представляє республіканців, які завжди були налаштовані більш жорстко до Росії, ніж демократи на чолі з Обамою. Український посол у США Валерій Чалий вже поділився думкою про те, що Україна має гарні шанси на підтримку американського Конгресу за умови перемоги Дональда Трампа. За його словами, на виборах перемагають конгресмени і сенатори, які чітко висловлювалися на підтримку України.

Варто нагадати, що окрім президента американці переобирали також нижню палату свого парламенту (палату представників Конгресу США) й третину верхньої (Сенат). Перемогли республіканці, вони збережуть більшість в обох палатах.

А якщо президентом також буде республіканець, то можна розраховувати на те, що ініціативи щодо України ухвалюватимуться швидче саме при Трампі.

Фактор Трамп

фото: Reuters

Ще одна причина, чому Трамп може виявитися не тією конячкою, на яку варто було ставити Кремлю - це його непередбачуваність. Власне, уся його кампанія була побудована на ламанні стереотипів та суспільних заборон. Так само поводить себе із Заходом Путін.

Та у випадку з Трампом коса може найти на камінь, роль яких зіграють двоє любителів ламати усталені правила. А зважаючи на економічні, військові та інші можливості США і Росії, зрозуміло, на чию користь закінчиться змагання.

Через цю непередбачуваність нового президента поки що не варто розраховувати на якусь конкретну зовнішню політику щодо України. Якою вона буде, хто її втілюватиме, чи буде вона стабільною - все це поки що питання без відповіді.

новини партнерів

27 січня, 2020 понеділок

27 січня, 2020 понеділок

Відео

Введіть слово, щоб почати