Кримські диверсанти 2. Кого затримала ФСБ на окупованому півострові

ФСБ влаштувала чергову провокацію в анексованому Криму: 9 листопада затримано трьох українських "диверсантів", двоє з яких виявились експертами з геополітики і енергетики

10 листопада стало відомо, що днем раніше в окупованому Севастополі ФСБ затримала членів "диверсійно-терористичної групи" Головного управління розвідки Міністерства оборони України.

У затриманих начебто вилучили вибухові пристрої великої потужності, зброю і боєприпаси, засоби спеціального зв'язку та інші "речові докази їхньої злочинної діяльності", в тому числі карти-схеми об'єктів передбачуваних диверсій.

Кремлівська спецслужба стверджувала, що затримані планували вчинення диверсійних акцій на об'єктах військової інфраструктури і проти життєзабезпечення півострова Крим.

Реакція Міноборони України не забарилась. Речник Міноборони з питань АТО Андрій Лисенко сказав, що українських "диверсантів" в Криму немає.

За його словами, "російські спецслужби таким чином намагаються показати свою ефективність, вводячи в черговий раз в оману своє найвище російське керівництво, народ і міжнародне співтовариство".

Розвідка Міноборони теж спростувала заяви ФСБ про нібито затриманих співробітників ГУР в Севастополі.

Вона назвала це повідомлення "фейком російських спецслужб, спрямованим на приховування особистих репресивних дій проти жителів півострова, а також з метою дискредитації України в очах міжнародного співтовариства".

Згодом російський "Інтерфакс" поспішив виправити ситуацію з передчасними звинуваченнями, уточнивши з посиланням на поінформоване джерело, що "говорити про те, чи є затримані кадровим розвідниками або ж найнятими ГУР Міноборони України сторонніми диверсантами, поки передчасно".

Це ж саме анонімне джерело уточнило, що "затримання диверсантів дозволило виявити на території півострова два схрони зі зброєю, а також інформаторів української розвідки в Криму". Проте, вже в іншій новині згодом повідомлялося, що затримані визнали свою провину.

"Затримані є кадровими розвідниками... Всі троє визнали свою провину і дають відповідні свідчення", - уточнило джерело.

Тим часом колишня так звана "прокурор" Криму по суті здала реальні наміри Кремля щодо затриманих "диверсантів", зазначивши, що Росія буде кричати на весь світ про те, що українці "дестабілізують" ситуацію в окупованому Криму.

Згодом російські ЗМІ оприлюднили імена трьох затриманих: Дмитро Штибліков, Олексій Бессарабов і Володимир Дудко.

"Диверсанти" виявились експертами з чорноморської проблематики

Перші двоє Дмитро Штибліков і Олексій Бессарабов виявились експертами, які працювали в аналітичній компанії NOMOS Centre.

Екс-директор енергетичних програм у компанії NOMOS Centre Михайло Гончар у коментарі Еспресо.TV додав, що затримані експерти проживали в Криму та мали проукраїнську позицію.

Водночас Гончар зазначив, що NOMOS Centre вже два роки не працює. Метою створення центру було проведення досліджень в сферах міжнародних відносин, національної безпеки, європейської та євроатлантичної інтеграції в Чорноморсько-Каспійському регіоні.

46-річний журналіст, видавець воєнного журналу Штибліков

Його називають "найцікавішим персонажем" серед затриманих у Криму "диверсантів".

В минулому військовий аналітик Дмитро Штибліков народився 8 листопада 1970 року, тобто два дні тому святкував іменини. У 1992-му закінчив Київське вище загальновійськове командне училище, жив в Севастополі.

Він регулярно виступав у ЗМІ в якості експерта на науково-практичних конференціях. У публікаціях був представлений як "керівник міжнародних програм Центру сприяння вивченню геополітичних проблем Чорноморського регіону і євроатлантичного співробітництва NOMOS".

Колеги з материкової України радили Штиблікову покинути півострів після анексії, проте він, незважаючи на проукраїнську позицію, залишився через сім’ю.

Разом з ним 9 листопада була затримана його дружина, яку згодом відпустили.

"Вона не вийшла на роботу, її почали шукати, і родичі застали момент обшуку в гаражі. Так нам стало відомо про затримання", - розповів брат Штиблікова - Олексій.

Брат затриманого Штиблікова заперечив зв'язок останнього зі структурами Міноборони України. "Колись він дійсно був військовим, але це було давно" - додав він, уточнивши, що останнім часом Штибліков був цивільним.

На думку брата затриманого Штиблікова, робота останнього в аналітичному центрі "засвітила його для ФСБ".

"Зараз просто, хто на поверхні, того і беруть. Якщо ви зайдете в мережі, ви побачите його інтерв'ю. Воно ФСБ точно не сподобається. Але це було ще за часів України в Криму", - каже Штибліков.

Зокрема, він коментував ситуацію з приводу переговорів України і Росії в питаннях розміщення Чорноморського флоту в Севастополі і "Харківського пакту Медведєва-Януковича".

Журналіст Антон Наумлюк називає "єдиною дивною обставиною в біографії Штиблікова" - фотографії 2014 року, підписані, як святкування Дня розвідки (7 вересня в Україні і 5 листопада в Росії) в Перевальному Сімферопольського району.

40-річний колега Штиблікова - Олексій Бессарабов

Все, що відомо про другого затриманого - Бессарабова - це те, що він був колегою Штиблікова в NOMOS Centre.

У 2013 році брав участь в Євроатлантичній літній академії, зустрічався з послом України в Польщі.

Як експерт NOMOS Centre Бессарабов багато публікувався і давав коментарі журналістам.

"Вони (Штибліков і Бессаробов, - ред.) працювали безпосередньо в Севастополі над чорноморською проблематикою. Це відомі експерти. Якщо набрати в інтернеті, можна знайти їх публікації і оцінки, коментарі. Це були публічні люди. У канон шпигунів і диверсантів це якось погано вписується ", - розповів вже згаданий екс-директор енергетичних програм у компанії NOMOS Centre Михайло Гончар.

Закритий суд і арешт на дві місяці

Жодної інформації про те ким до затримання був третій "диверсант" - Дудко - досі немає. Сьогодні так званий Ленінський райсуд Севастополя заарештував на два місяці підозрюваних у підготовці диверсій у Криму. Засідання пройшло в закритому від преси режимі.

В свою чергу, у Міноборони України закликали не відвідувати анексований Крим без нагальної потреби.

Нагадаємо, що це вже не перша подібна провокація ФСБ у Криму. Раніше ФСБ стверджувала, що в ніч на 7 серпня в районі міста Армянськ в Криму була виявлена ​​група диверсантів, при затриманні якої "в результаті вогневого контакту загинув співробітник ФСБ Росії".

За словами російських чекістів, затримані були як громадянами України, так і Росії. В ФСБ тоді представили українця Євгена Панова як "одного із організаторів можливих терактів".

Пізніше з'явилося відео нібито затримання "українських диверсантів" Федеральною службою Росії.