Як інтернет-тролі виграли вибори в США

Боти, тролі і меми воювали за Дональда Трампа на виборах США. І перемогли

Божевільна гонка між Клінтон і Трампом не залишила осторонь нікого, навіть тим друкованим та електронним виданням, які ніколи не віддавали однозначної переваги кандидатам на виборах, довелося вибирати сторону. І більшість вибрала Клінтон. 

Хтось гучно заявляв, що шанси на її перемогу - 98%, а хтось звинувачував електорат Трампа в расизмі. Деякі зірки шоу-бізнесу відкрито пообіцяли змінити країну, якщо Клінтон програє. При такому ажіотажі, здавалося б, переможець очевидний, але для менш істеричних виборців Трампа все виявилося не так однозначно.

Хто вона - людина, яка обрала Трампа?

Після виборів соціологи провели екзит-пол - опитування громадян відразу на виході з виборчих дільниць. Згідно з дослідженнями, опублікованими в The New York Times, середньостатистичний громадянин, який голосував за Трампа: білий чоловік, віком від 45 і старше, з середньою освітою і достатком, консервативних переконань.

Він християнин, перебуває у шлюбі, має фінансові труднощі і природно вважає, що країна рухається в неправильному напрямку, і головну проблему Штатів бачить в імміграції та тероризмі.

Природно, що таку людину не зацікавиш субсидіями на безкоштовну освіту і війною з Асадом. Її більше зацікавить виселення мексиканців, скорочення фінансування коштів на зовнішню політику і дозвіл зброї. Тому передвиборча кампанія Трампа була спрямована якраз на таких людей, на незадоволених ситуацією, що склалася.

І якщо з самого початку Клінтон привернула на свою сторону газети і журнали з гучними іменами, які залякували виборців республіканським опонентом, то Трамп пішов іншим шляхом, висміявши Клінтон в інтернеті.

Жабеня ненависті

Жабеня Pepe

Поки Мадонна влаштовувала концерти на підтримку Клінтон, а газети передбачали кінець світу в разі перемоги Трампа, на таких відомих розважальних ресурсах як 9gag, reddit і Youtube, почала з'являтися велика кількість мемів, пов'язаних з виборчими перегонами. Мем - вірусна одиниця інформації, як правило, жартівливого характеру.

Героєм цих мемів стає жабеня-расист Pepe, в образі Трампа. Спочатку жабеня не має расистських переконань, і створюється в 2005 році як нешкідливий персонаж коміксів. В офіційному твіттері Трампа жабеня вперше з'являється ще в 2015 році як відповідь на звинувачення в расизмі.

Нешкідливий персонаж коміксів виглядає комічно в загрозливому образі расиста-карателя. Надалі безглуздість ситуації з жабеням-расистом набирала обертів - мем включають до списку символів ненависті антисемітського характеру. Таким чином мем отримав свою популярність, і саме піарники Трампа визначили подальшу інтернет-кампанію кандидата.

Бойові блазні Трампа

Команда професійних тролів майбутнього президента заполонила розважальні портали інтернету і почала штампувати нові комікси, відео та жарти про кандидатів. І якщо всі огріхи жабеня-расиста вже відомі, він сам зізнався, і це вже не смішно, то ось Клінтон постає в подібних жартах як неврівноважена особистість, над якою всі по-доброму жартують.


Займати таку позицію набагато вигідніше, ніж повністю очорняти опонента. Люта ненависть передбачувана, і у багатьох виборців на подібні випади виробився імунітет. А ось посміятися над Клінтон виявилося вельми ненав'язливим і дієвим прийомом.


До того ж сама Клінтон і її команда вкрай емоційно реагували на подібні випади, і, крім уколів в сторону Трампа, почалися нападки на його прихильників і виборців. Людей, які вибирали Трампа, називали расистами, сексистами і взагалі жалюгідним збіговиськом. Зі зрозумілих причин подібні заяви лише відштовхнули частину електорату.

Гей-блогер

Увагою інтернет-кампанії Трампа так само не були обділені блогери. Так, Майло Яннопулос, відомий блогер, після виборчої кампанії Трампа став ще й зіркою Breitbart News, де захищаються ультраконсервативні цінності і підтримується Трамп.

Яннопулосу 31 рік, і він відкритий ультраправий гомосексуал. Під час передвиборної кампанії Яннопулос влаштував тур по коледжам Америки, який назвав Dangerous Fagot Tour. У своєму турі блогер закликав підтримувати Трампа.

Такий спосіб ще не набив оскому досвідченим студентам коледжу, тому, блогер був почутий. До того ж інформація, яка була подана клоуном в яскравому одязі, розбавлена ​​жорсткими неполіткоректними коментарями, набагато краще запам'ятовується, ніж більш змістовна інформація, розказана тихо і мирно людиною, що адекватно виглядає .

Прийоми Хакслі

Не обійшлося і без вкидань великої кількості вигаданих новин, на спростування яких було витрачено багато часу і грошей. Так, на деяких сайтах для зняття новини редакція вимагає оплати цієї послуги - і це цілий бізнес для несправжніх журналістів. До того ж інтерес до таких сайтів підігрівався сервісом Facebook, де спеціально навчені боти Трампа блискавично робили репост подібних новин до себе в стрічку.

Подібні сайти, щоб уникнути блокування місцевою владою, часто перебували на закордонних серверах. Так, хаб в Македонії став одним з найбільших серверів, що клонували сайти з новинами сумнівного характеру.

Спочатку вважалося, що це якийсь бізнес для місцевих підлітків - набивати собі трафік безглуздими новинами і продавати аудиторію під рекламу. Але виявилось, що новина про македонських підприємців, які створюють подібні сайти для заробітку, також справа рук досвідчених професіоналів тіньової частини передвиборної кампанії з США, про яку не прийнято говорити.


І якщо одні новини були зовсім неправдоподібними, то в деяких за зовсім явною брехнею ховалися трохи більш майстерно приховані маніпуляції. Таким чином, людина, відкидаючи очевидну брехню, ставала менш скептичною до інших напівправдивих вимислів.


Фабрика ботів, тролів і іншої нечисті

Інтернет - штука складно керована, на перший погляд. Однак всі бажаючі формувати громадську думку або захистити свою відому персону вже обзавелися штатом тролів, ботів і доплачують "говорящим головам" - відомим журналістам і блогерам. 

В реаліях України цей бізнес з'явився в 2008 році, коли передвиборча кампанія Обами довела необхідність приділяти увагу інтернет-простору. Суть інтернет-кампанії полягала в тому, що в соціальних мережах вибиралися лідери думки, або, як їх називають, "зірки", і контролювалася інформація, яка надходить до них в стрічку. По суті, те, що відбувається, нагадувало фільм "Шоу Трумана", де головному герою підносилася дещо скорегована реальність.

Такий простір створювався за допомогою Facebook і Twitter. Якщо розібратися в їхньому сервісі, то можна з легкістю створювати інформаційні кокони. Таким чином маніпулятори не тільки формували думку "зірок", а й думки їхных підписників.

Наразі існує два напрямки маніпуляцій з інформаційним полем в Facebook. Це лідери думки (найчастіше вже проплачені) і боти, тобто інформація йде зверху вниз. А друга - це опрацювання якісних ботів, яких складно відрізнити від реально існуючих особистостей, які або кількістю, або авторитетністю думки (бот-зірка) почнуть формувати простір.

Масштаб віртуального світу набагато ширший, ніж здається. На даному етапі ми бачимо лише його верхівку, тому розмірковувати про кількість ботів, несправжніх сайтів новин і тролів досить важко. Більшість із них знаходяться в тіні.