Ярослав Качинський: Польща, яку ми сьогодні маємо, вільна, але свобода у ній досі слабка

Промова Ярослава Качинського в день пам’яті Смоленської трагедії і напередодні Дня Незалежності Польщі

“Це вже 79 місяців”

Сьогодні як і щомісяця ми зустрічаємося на ході. Це вже 79 місяців- почав промову голова партії PiS( Право і Справедливість) і наголосив на тому, що заходи у четвер  мають винятковий характер з огляду на День незалежності.

Ці наші урочистості, заходи, наша боротьба за те, щоб правда відкрилася, щоб було вшановано жертви Смоленської трагедії, щоб були зведені пам’ятники - це все частина більшого проекту, частина того, що ми робимо для незалежності Польщі.

Незалежна Польща - це Польща, яка живе чесно. Це мусить бути Польща, яка живе без побоювань і страху. Це мусить бути Польща правди. Це Польща, яка готова і здатна вшанувати пам’ять тих, хто загинув за Батьківщину; тих, хто загинув при виконанні своїх обов’язків; тих, хто прагнув вшанувати жертв Катинського геноциду. Здається, що це дуже далеко від нас, але насправді це все зовсім поруч.

Не буде справжньої Польщі без правди, не буде без належного ушанування тих, хто загинув. Не буде справжньої Польщі без закриття справи, яка впродовж довгого часу кидає тінь на  життя нашої нації, на її суспільне життя, а саме закриття  слідства у справі Смоленської  катастрофи. Ця справа, як і всі інші в історії, мусить колись відійти у минуле. Проте вона може відійти у минуле, коли ці завдання і наша місія буде завершена.

"Без пам’яті нема спільноти"

Пізніше політики партії PiS пішли до пам’ятника маршала Польщі Юзефа Пілсудського. Там колишній прем’єр-міністр почав другу промову.

Здобуття незалежності - це виняткова дата, одна з найважливіших, не враховуючи, хрещення Польщі та втрату незалежності.

Можна сказати, що наша незалежність не виникла самочинно, не з’явилася як-то жартували у міжвоєння: ні з того ні з сього незалежність дісталася першому ліпшому. Незалежність була здобута завдяки рішучості і відвазі бійців та солдатів, які були готові присвятити своє життя Польші і часто віддавали його за неї.

Незалежність прийшла завдяки праці всіх людей, які причинилися до просування політичних ідей, виникнення політичних доктрин, тих, хто аналізував дійсність і вмів передбачити перебіг подій. Вони всі створили фундамент того, що відбувалося у 1916-1918 роках.

Лишень у 1923 році остаточно визнано суверенність Польщі на всій передвоєнній території. Ці зрушення вплинули на створення великої держави, яка, можливо, не була здатна здійснити частину своїх найбільш амбіціозних планів, але  ці завдання  були непорівняльні з тим, що їй було запропоновано раніше.

Це був успіх, який не прийшов сам. Це був успіх, який попри те, що змагалися різні концепції, прийшов, тому, що перемогла та концепція, яка рекла, що ми не можемо розраховувати тільки на себе, що мусимо діяти самостійно і звертатися тільки до своїх сил-додав.

Головним представником його концепції був Юзеф Пілсудський, творець польської незалежності. Нема спільноти без пам`яті. Хто не має минулого, не має майбутнього. Є також інша причина через яку ми мусимо звертатися до минулого - це необхідність робити висновки.

За два роки виповниться 100 років з дня здобуття незалежності Польщі. Але належить також пам`ятати, що з тих ста років, п`ятдесят років ми прожили в ситуації, яку складно назвати незалежністю. В 1939-1945  відбувалися ”потворні людознищення під час німецької, радянської та російської окупації”. Після 1945 року надійшов час стримування визвольного руху, боротьби з Проклятими солдатами і час радянського терору, який утримувався майже до 1956 року.

Пізніше політика була лояльнішою, але в жодному разі не можна назвати це свободою. Свободу ми здобули тільки у 1989 році.

Аналізуючи нашу історію ми мусимо пам’ятати про успіхи, але також усвідомлювати, що потрібно вести рахунок наших невдач, помилок і поразок. Тих з часів I Речі Посполитої, бо попри кількість великих успіхів, у той період не бракувало поганих вчинків, хибних рішень, але передовсім тих, які були вчинені до 1989 року.

Та Польща, яку ми сьогодні маємо вільна, але свобода у Польщі досі слабка. На нашу свободу постійно піднімається рука і це явище притаманне як процесам всередині держави, так і поза її межами. Необхідні перетворення у Польщі.

“Програма на складні часи”

Я хотів би сказати від імені PiS, від імені наших союзників, від імені всього визвольного табору, що перетворення Польщі ми сприймаємо як свій обов’язок, як справу честі. Ми йдемо цією дорогою, хоча це тільки початок, але початок значущий.

Ми зробили дуже багато, щоб повернути Польщі хоча б остав суспільної справедливості. Хотів би, щоб за два роки на святкуванні 100-ого ювілею здобуття незалежності ми вже були „більш вільні і суверенні.”

Нам довелося реалізувати свою програму у складні часи, у часи, коли ми маємо багато супротивників. Ми мусимо навчитися цьому протидіяти. Ми чуємо так часто: ”Впораємося”. Ці слова дійсно мусять стати нашим гаслом.

Мусимо жити з вірою, що той приклад, який дали нам предки - це те з чим ми постійно мусимо вести діалог, що підтримуватиме наше відчуття обов’язку і свідомість, що все неможливе можливо, що ми можемо перемогти всупереч всьому, всупереч тиску звідусіль, попри  всі атаки у наш бік з якими ми зустрічаємось у нашій країні. Те, що сьогодні відбувається - це ніщо інше як боротьба за свободу і суверенність нашого народу. За свободу поляків у власній державі і свободу Польщі у Європі.

Ми мусимо йти шляхом на кінці якого можна буде впевнено сказати: “Так, ми в Європі, але в Європі є сильна і суверенна Польща. Польща, яка є осередком і цитаделлю свободи”. І ми дійдемо до цієї мети. 

Джерело: Tvn24