Примара "Третього Майдану". Коли хитати хочеться всім

Підготовка до чергової річниці Майдану співпала з розмовами про спробу штучної дестабілізації в країні

Цього тижня у Києві запланована низка протестних акцій,  викликаних підвищенням комунальних тарифів та темою захисту прав ошуканих вкладників. Вважається, що ці виступи можуть стати початком довготривалої політичної акції, спрямованої на розхитування ситуації в країні.

Передчуття провокацій

Як днями заявив журналістам начальник департаменту захисту державності Служби безпеки України Анатолій Дублик, було зафіксовано виїзди організаторів так званих протестних акцій до Російської Федерації для отримання фінансування та інструкцій.

Як вважають у СБУ, у дестабілізації ситуації в Україні буде задіяна низка громадських та політичних рухів. Йдеться про провокування ситуації, коли невдоволені певною бездіяльністю влади громадські активісти можуть бути використані "всліпу".

Розхитування ситуації розпочнеться 15 листопада з всеукраїнської акції протесту банківських вкладників. 17 листопада відбудеться акція протесту проти підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги, яка може стати продовженням мітингу вкладників.

За даними Служби безпеки, метою плану є внутрішня дестабілізація ситуації в країні. В підсумку організатори акцій планують досягти проведення дострокових парламентських виборів з метою приведення до влади проросійських сил та зміни політичного курсу держави.

Справді, у суспільстві накопичується певний протестний потенціал. Люди, зокрема, шоковані даними, які високопосадовці оприлюднили у своїх електронних деклараціях про доходи. Українці знали, що міністри і депутати є багатими людьми, однак ніхто не думав, що за таким цинізмом будуть показані дані про готівку, маєтки, квартири, автомобілі представницького класу.

Мешканці українських міст вже почали отримувати жовтневі квитанції за опалення. Після чергового підвищення тарифу українцям доведеться віддавати за опалення доволі великі суми. Листопадові квитанції вже прийдуть за весь місяць і тому будуть ще більш "важкими".

Також є складною ситуація з ошуканими вкладниками банку "Михайлівський". Згідно рішення НБУ, діяльність "Михайлівського" не відповідала вимогам банківського законодавства і нормативно-правовим актам Нацбанку.

Тому виникла проблема з поверненням вкладникам грошей. Не за всіма угодами були правові підстави для повернення вкладених громадянами коштів. 11 листопада, намагаючись врегулювати цю ситуацію, президент Петро Порошенко вніс на розгляд Верховної Ради як невідкладний законопроект щодо повернення грошей ошуканим вкладникам.

Сума цих чинників може дати певну напругу на вулиці, тим паче, що в Україні є політичні сили, які прагнуть такої нестабільності.

Міхо, Юля і Росія з екс-регіоналами

Якщо подивитись на тих, хто зараз виступає за масові акції з критикою уряду та ймовірною метою проведення дострокових виборів, то вимальовується цікава "коаліція" доволі різних політичних сил.

Голосно заявляє про необхідність радикального оновлення парламенту Міхеіл Саакашвілі. Він не зумів впоратись з реформуванням Одеської області, програв парламентські вибори у Грузії, однак все одно вважає себе політиком всеукраїнського рівня. Міхо погрожує створити партію нових облич, яка зможе "порвати" всіх на дострокових парламентських перегонах.

Своє щастя у спекуляціях щодо тарифів та вкладників шукає партія "Батьківщина". Юлія Тимошенко продовжує марити черговим прем’єрством, до якого їй зараз дуже далеко. Лише постійне розхитування ситуації може допомогти "Батьківщині", бо в більш спокійних умовах адептам Тимошенко буде не так легко воювати за її повернення на політичний Олімп.

Поряд з "Батьківщиною" у своїх сподіваннях на нестабільність притулилась і Радикальна партія Олега Ляшка. Розрахунок у них простий. У разі дострокових парламентських виборів те, що, не прихопить Юля, зуміє прихопити Ляшко, який грає на тій самій галявині хронічного популізму.

А от далі починається найцікавіше. Росія зацікавлена зараз у так званому третьому Майдані, бо військовим шляхом здолати Україну їй складно.


В умовах гібридної війни авіацію не застосуєш і сухопутний наступ на Чернігівському напрямку не приховаєш. Тож можна вести мову про внутрішній фронт. А на ньому певні шанси має "Опозиційний блок", в якому вже готові скористатись загостренням ситуації.


Немає підстав казати, що всі зазначені політичні сили мають спільну програму дій та узгоджені плани на міфічний "третій майдан". Однак, складається ситуативна коаліція тих, кому вкрай потрібно поспекулювати на тарифній темі.

Майдан як технологія

У Росії свого часу неправильно зрозуміли ситуацію з двома українськими Майданами. Там і до цих пір вважають, що виступи на Майдані стали результатом успішної політичної технології.

Про настрої широких народних мас мова не йде, їх у таких розрахунках ніхто не враховує. Тому у Росії не проти повторити "майдан" у вигляді штучно створеного технологічного виступу проти української влади.

На перший дуже поверхневий погляд, зараз можна спробувати повторити "майдан". Надворі знову листопад, вже випав сніг, деякі люди знову чимось невдоволені. Однак, як показує досвід, не так просто звичайний мітинг перетворити на щось більш суттєве. Під час правління Віктора Януковича, наприклад, опозиція робила "мовний" і "податковий майдан", які так і не змогли стати загальнонаціональними акціями протесту.

Майдан – це певною мірою ірраціональне явище. Його важко передбачити заздалегідь. Для справжнього, а не сконструйованого Майдану потрібне глибоке народне збурення, а не просто тимчасове невдоволення платіжками за опалення.

Зараз влада робить певні кроки щодо реформування країни. Можливо, що ці кроки є дещо недолугими і не все вдається зробити, однак є одна суттєва відмінність між періодами Леоніда Кучми і Віктора Януковича та поточною ситуацією. Вона веде діалог з суспільством, особливо враховуючи настрої громадських активістів. Та й сама влада має своє коріння на Майдані, на відміну від попередніх ситуацій, коли президент та його оточення асоціювались з антимайданівським рухом.

Звісно, ніхто не може стверджувати, що третій Майдан ніколи не почнеться. Якщо влада почне робити систематичні помилки та не буде дослухатись до громадянського суспільства, виступ широких народних мас стане неминучим. Свій вплив на суспільні настрої також матиме ситуація на Донбасі. Її погіршення теж може спровокувати загострення протестів у Києві.

А поки цього немає, опозиція буде лякати владу примарою третього Майдану, що певною мірою відбувається зараз.