Як Шевченко почав рятувати збірну України

Перші результати роботи Андрія Шевченка на посаді головного тренера збірної України з футболу викликають стриманий оптимізм

Нові тренери

Збірна України розпочала відбірковий турнір чемпіонату світу-2018 суттєво оновленою. Після невдачі на Євро-2016 на посаді головного тренера національної команди Михайла Фоменка замінив Андрій Шевченко.

До збірної він прийшов не один, а з потужним іноземним тренерським штабом. На запрошення Шевченка з італійського "Мілану" були запрошені Мауро Тассотті, який займається діями команди у обороні та Андреа Малдера, що відповідає за відеоаналіз. Також мозковий центр збірної підсилило двоє іспанців. Відповідальним за тактичні побудови збірної став колишній асистент головного тренера "Динамо" Сергія Реброва - Рауль Ріанчо. А з воротарями почав працювати Педро Хара, відомий завдяки роботі на аналогічній посаді у "Дніпрі".

Ці фахівці були покликані компенсувати відсутність досвіду у Андрія Шевченка, для якого збірна України стала першим місцем самостійної тренерської роботи.

Зміна тактики

Нові тренери збірної одразу почали змінювати й ігрову модель команди. Якщо за Фоменка українці передовсім робили ставку на надійність у обороні та контратаки, то Шевченко обрав тактику з контролем м’яча та діями першим номером. Вболівальникам вона одразу сподобалася.

Нинішня модель збірної України нагадує динамівську часів роботи там Рауля Ріанчо, який зробив великий внесок у успіхи київського клубу, та відіграє велику роль і у збірній.

Ставка на молодь

Трансформації у тактиці призвели і до кадрових змін у команді. Шевченко у середній лінії робить ставку на футболістів більше орієнтованих на атаку, а не руйнівників. Так у збірній отримали місце в основі Віктор Коваленко з "Шахтаря" та Олександр Зінченко, який належить англійському "Манчестер Сіті", але грає у оренді у голландському ПСВ.

Довірою цим футболістам тренер позначив ще одну тенденцію – ставку на молодь. Окрім 19-річного Зінченка та 20-річного Коваленка, постійно в основі на позиції лівого захисника діє 21-річний Едуард Соболь із "Зорі". Крім них у збірній дебютував 18-річний півзахисник Віктор Циганков, а виклик до команди отримав форвард "Динамо" Артем Бесєдін, щоправда він у свої 20 ще не зіграв за національну команду жодного матчу.

Проблеми

Андрієві Шевченку суттєвими тактичними та кадровими рішеннями, дійсно, вдалося освіжити гру збірної України. Водночас, помітно, що тим же Зінченку, Коваленку та Соболю ще не вистачає досвіду, через що вони грають нестабільно. Але побудова нової команди з перспективою на майбутнє без певного ризику неможлива.

Іншою проблемою Шевченка стала відсутність належної ігрової практики у багатьох лідерів збірної, які виступають за кордоном. Постійного місця у німецькому "Шальке" не має півзахисник Євген Коноплянка, майже не грає у Бундеслізі за "Дармштадт" правий оборонець Артем Федецький, на лаві запасних у "Бетисі" сидить форвард Роман Зозуля. Та й правий захисник Богдан Бутко, розпочавши осінь в основі "Шахтаря", після одужання капітана донецької команди хорвата Даріо Срни також опинився серед резервістів.

Сприятливі результати

Це негативно відбилося на фізичному стані футболістів збірної України. Наприкінці більшості матчів (окрім гри з Ісландією) вони виглядали втомленими та віддавали ініціативу суперникам. Команда Шевченка не змогла втримати перемогу у гостьовому матчі проти Туреччини, виграючи по ходу зустрічі з рахунком 2:0 (зустріч завершився унічию 2:2) та мала проблеми навіть з Фінляндією, якій за рахунку 1:0 дозволила створити кілька небезпечних моментів, які ледве не призвели до втрати очок - на щастя, українці все ж таки виграли – 1:0.

Та зрештою підсумковий результат першої частини відбору виявився для збірної України позитивним. Також наша збірна зіграли вдома унічию з Ісландією – 1:1 та перемогла Косово – 3:0.

Перспективи

Таким чином, команда Андрія Шевченка пішла на зимову перерву у кваліфікації, маючи 8 очок та посідаючи друге місце у групі I. Україну на 2 пункти випереджає Хорватія, Ісландія з 7 балами йде третьою, а слідом за нею розташувалися Туреччина, що здобула 5 очок та Фінляндія з Косово, у активі яких по 1 пункту.

Нагадаємо, що до фінальної частини чемпіонату світу напряму потраплять переможці груп, а команди, які посіли другі місця візьмуть участь у стикових матчах.

Навесні ключовим для збірної України стане гостьовий матч проти Хорватії, яким наша команда продовжить виступи у кваліфікації. Поразка від лідера групи значно погіршить шанси українців не лише на перше місце, але й ускладнить боротьбу за другу позицію з Туреччиною та Ісландію. Тож 24 березня 2017 року у Загребі українцям, як мінімум, потрібна нічия.

А поки на збірну України чекає ще одна товариська гра, яку вони проведуть 15 листопада у Харкові проти Сербії.