Чому Україні потрібен безвіз, навіть якщо ЄС лихоманить

Чеський депутат Європарламенту від лібералів Діта Харанзова про те, що є найбільшою проблемою України на шляху євроінтеграції, як ЄС бореться з хвилею криз та чи варто переживати щодо проросійських настроїв президента Чехії

Пані Харанзова працювала в чеському уряді в часи вступу країни до ЄС, тому багато ділилася досвідом з українцями щодо перебігу процесу. Цього разу вона приїхала в Україну у рамках проекту підтримки реформ #UkraineReforms.

Зараз політик опікується питаннями внутрішньої торгівлі в ЄС і, зокрема, українською угодою про асоціацію з ЄС. У Європарламенті вона входить до складу Альянсу лібералів і демократів за Європу.

За словами Діти Харанзової, оскільки ЄС знайшов спосіб вирішити проблему з Валлонією, яка заблокувала Угоду про зону вільної торгівлі з Канадою, то знайде і вирішення проблеми з Нідерландами, які блокують Угоду про асоціацію України з ЄС.

Харанзова відверто говорить не тільки про переваги ЄС, але й про кризові явища, які переживає об'єднання. Зокрема, вона згадала про зростання євроскептичних настроїв у Чехії. Країна уже не вибирає так звану еразмську квоту - ліміт, який надано для участі в програмі ЄС з обміну студентів. Все менше чехів бажають вивчати іноземні мови. Це свідчить, що молодь не пов'язує своє майбутнє з ЄС. Проте, політик вважає, що кращого проекту на теренах Європи все одно не існує.

Після зустрічі в Київській школі економіки пані Харанзова відповіла на кілька питань журналіста сайту Еспресо.

Яким є найбільший виклик у процесі євроінтеграції для України на даний момент?

Я щаслива, що ми підписали та імплементували Договір про вільну торгівлю між Україною та ЄС. Вже маємо перші позитивні результати - за перший місяць імплементації відбулося зростання торгівлі на 5% між Україною та ЄС. Це позитивний сигнал і це моя відповідь на ваше питання - ми на правильному курсі.

Ще є перелік домашньої роботи, яку ви маєте зробити, і я вважаю, що це дуже важливо, що зараз ви сфокусовані на всіх необхідних реформах, які висунуто на перший план у договорі про асоціацію.


Вам важливо зрозуміти, що ці реформи мають стати для вас інструментом, який перетворить Україну на країну з демократичною ринковою економікою. Це домашня робота, яку ви робите для себе. Ми ж у цьому плані намагаємося вас направляти.


Це процес, через який Чеська Республіка також пройшла і він спрацював. Але має бути політична воля з вашого боку. Також має бути суспільне сприйняття реформ. Бо ці реформи мають бути незворотніми. Це щось таке, що має бути зроблено один раз, а потім ви фокусуєтесь на імплементації, допрацюванні. Ми, як Європейський Союз, намагаємось сприяти вам у цьому процесі.

В Україні все більше скептиків щодо цих реформ, зокрема через проблеми з наданням безвізового режиму. Його обіцяли ще минулого року, але зараз ми бачимо, що його можуть не надати й до кінця цього року. Щоб ви могли сказати цим скептикам?

Так, я чула це тут і я розумію цю занепокоєність. Я сподіваюсь, ми будемо здатні знайти прийнятну відповідь на голландські застереження. Ми працюємо над цим дуже важко. З моєї точки зору зараз маємо політичний момент істини щодо відносин ЄС та України, і я не хочу його згаяти.

Щодо безвізового режиму, то днями Рада ЄС досягла згоди щодо цього питання. Це гарна новина і я сподіваюсь, ми зможемо досягти згоди між інституціями ЄС щодо надання безвізового режиму до кінця року.

Ми розуміємо, я розумію, наскільки важливий цей пункт. І я зроблю все як депутат Європарламенту, аби прискорити цей процес у Європейському парламенті.

Економіка була основою для об'єднання у Європі після Другої світової війни. Але зараз маємо Брекзіт, зростання популярності праворадикальних політичних партій і рухів. Ідея вільної торгівлі досі здатна об'єднувати країни Європи чи потрібна інша концепція?

Не думаю, що хтось ставить під сумнів економічні переваги Європейського Союзу. Ми досягли, і щодо цього я не маю питань, створення єдиного внутрішнього ринку в ЄС. Ми маємо вільний рух капіталів, сервісів, товарів, людей. Це унікальна система в світі, вважаю, люди розуміють ці переваги.

Чому ми стали більш скептичні? Через суперечку, де мають вирішуватись певні питання - у Брюсселі чи в Празі, Парижі або де-інде.

Ми маємо озирнутися назад. Брекзіт це, звісно, урок, який маємо засвоїти. Маємо зрозуміти, чи ми йдемо з усім нашим інтеграційним процесом у правильному напрямі у всіх галузях, чи люди все ще з нами. І ми маємо обговорити з нашими народами, яким вони бачать майбутнє цього континенту.

Але весь цей проект мав зупинити війну на континенті, і в цьому ми досягли успіху. Маємо нагадувати собі про це, бо деякі люди забувають.

Але є певні виклики, і людям потрібні відповіді на них.

Так, ми маємо багато викликів. Ви згадали про торгівлю. Ми завжди були голосом вільної торгівлі. Я входжу до групи лібералів, тож я підтримуватиму голос лібералів у ЄС у майбутньому. Чеська Республіка - відкрита економіка, екпортно орієнтована, тож наша зацікавленість полягає в тому, аби сприяти зростанню можливостей наших компаній закордоном.

Інший виклик пов'язаний з міграційною кризою - найбільшою в нашій сучасній історії. І знову ж таки, рішення були неефективні. Рішення з Брюсселю не надійшли так швидко, як на те сподівалися люди. І ми в ЄС почали вирішувати дещо, що не було таким важливим для людей. Ми мали почати із переконання в тому, що наші зовнішні кордони добре захищені та люди почуваються безпечно в ЄС.

Ще одна проблема - це тероризм. Це проблема, але також це гарний привід для зміцнення Європи. Я згадала перед цим, що люди хочуть "менше Брюсселя". У випадку з тероризмом нам потрібно більше співпраці між країнами-членами. Нам потрібно більше обміну інформацією, ми вже почали ділитися інформацією, наприклад, щодо пасажирів, які подорожують з країн-членів ЄС до інших країн, щоб розпочати свої контакти з "Ісламською державою".

Відомо, що президент Чехії Мілош Земан має проросійські настрої. І зараз країну деколи згадують серед тих, які б хотіли послабити чи скасувати санкції проти Росії...

Ні, з цього приводу є чітка позиція чеського уряду. І вона не буде змінена, тому що базується на реальності. Причини, чому ми запровадили санкції, доволі чіткі, і я не бачу ознак того, щоб щось радикально помінялося з того часу.

Згодна, що ми бачимо зростання спроб російського впливу в Чеській Республіці та навколо неї. Ми бачимо багато російської пропаганди, особливо в соціальних мережах. І ми маємо знайти способи, як їй протидіяти.

Наскільки сильні зараз прокремлівські настрої у Чехії?

Не розумію, що ви маєте на увазі під "проросійськими настроями". Одна справа це те, що говорить президент. Інша справа - уряд, який є відповідальним за те, яку зовнішню політику проводить Чеська Республіка.

Але які настрої мають лідери думок, бізнесмени?

Ви можете чути різне там і тут, але, знову ж таки, це не офіційна позиція Чеської Республіки. Ви можете мати різні точки зору на різні проблеми всюди. Але що мене непокоїть більше - це російська пропаганда, яка може цілеспрямовано впливати на майбутнє.