Команди, які пішли у небо. 5 жахливих авіакатастроф за участю спортсменів

Авіакатастрофа літака з футболістами бразильського клубу "Шапекоенсе" поповнила страшний список загиблих спортивних команд

29 листопада у Колумбії, неподалік аеропорту міста Медельїн, розбився літак на борту якого перебувала 81 людина, у тім числі й 27 представників бразильського футбольного клубу "Шапекоенсе", який летів на першу фінальну зустріч Копа Судамерікана – континентального клубного турніру для представників Південної Америки – проти колумбійського "Атлетіко Насьйоналя".

За попередньою інформацією, п'ятьом особам вдалося вижити, у тому числі й трьом футболістам – Алану Рушелю, Джексону Фоллману та Хеліо Самп'єру Нето. Голкіпер клубу Даніло помер у госпіталі. Конфедерація південноамериканського футболу (КОНМЕБОЛ), вже оголосила, що призупиняє усі змагання під своєю егідою, а цьогорічний фінал Копа Судамерікана – взагалі скасовує.

За інформацією іспанського видання Marca літак BAe-146 регулярно використовувався для перельотів футбольних команд. Зокрема, на ньому на початку листопада до Бразилії на відбірковий матч чемпіонату світу-2018 літала збірна Аргентини, з Ліонелем Мессі у складі.

Загибель "Шапекоенсе" поповнила перелік авіактастроф за участю спортивних команд, яких вже налічується понад 20. Еспресо.TV пригадує найрезонансніші з них.

Футбольний клуб "Торіно"

Дата: 4 травня 1949

Місце: Турин, Італія

Найсильніша на той час італійська команда – "Торіно", загинула, повертаючись з Лісабону додому після товариського матчу проти португальської "Бенфіки". У аеропорту Турину були складні погодні умови, тому літак мав приземлитися у Мілані, куди за футболістами навіть відправили клубний автобус.

Але, попри сильний туман, екіпаж вирішив сідати у Турині, літак на підльоті до міста зачепив огорожу собору Суперга, розташованого на скелі та впав. Загинула 31 людина, яка перебувала на борту, у тому числі й 18 футболістів "Торіно".

Це виявилося сильним ударом по усьому італійському футболу, адже 10 гравців "Торіно" грали у складі національної збірної. Сам клуб більше не зміг повернути колишньої слави та лише одного разу після трагедії- у 1976 році – вигравав чемпіонат Італії.

Футбольний клуб "Манчестер Юнайтед"

Дата: 6 лютого 1958

Місце: Мюнхен, Німеччина

"Манчестер Юнайтед" повертався з Белграду з матчу Кубка чемпіонів проти югославської "Црвени Звезди", у якому він гарантував собі вихід до півфіналу турніру. Літак приземлився на шляху до Англії у Мюнхені для дозаправки.

Пысля цього, попри снігопад та дві невдалі спроби злетіти, пілот намагався підняти судно у повітря втретє, що мало фатальні наслідки. Літак не зміг набрати належної висоти та врізався у розташовану поблизу будівлю. Загинуло 23 з 44 осіб, які перебували на борту, у тому числі й 11 представників "МЮ".

Але багатьом пощастило вижити – у тому числі й майбутньому володарю "Золотого м'яча" Боббі Чарльтону та головному тренеру "МЮ" Метту Басбі. Поступово йому вдалося відродити команду і у 1968 році з Чарльтоном у складі, зробити "Манчестер Юнайтед" першим володарем Кубка чемпіонів з Англії.

Збірна США з фігурного катання

Дата: 15 лютого 1961

Місце: Брюссель, Бельгія

"Боїнг-707", який виконував рейс Нью-Йорк – Брюссель розбився у аеропорту бельгійської столиці при посадці. Загинули усі 72 людини, що перебували на борту, у тому числі й 34 представника збірної США з фігурного катання. Тренери та спортсмени прямували до Праги на чемпіона світу. Турнір було скасовану на знак скорботи за загиблими.

Футбольний клуб "Пахтакор"

Дата: 11 серпня 1979

Місце: Кам'янське, Україна

Одна з найперспективніших команд того часу у СРСР – "Пахтакор" з Ташкенту - летів рейсовим літаком до Мінська на матч чемпіонату країни проти тамтешнього "Динамо".

У небі над Кам'янським (тоді – Дніпродзержинськ) Ту-134, через помилку диспетчерів, зіштовхнувся з іншим лайнером, який виконував рейс Челябінськ – Кишинів. Катастрофа забрала життя 178 людей, у тім числі 17 представників "Пахтакора". Радянські ЗМІ повідомили про це лише за тиждень після трагедії, намагаючись її приховати, але загибель цілої футбольної команди примусила врешті оприлюднити інформацію.

Головного тренера команди з Ташкенту – українця Олега Базилевича врятував щасливий збіг обставин - він на один день зупинився у Сочі, щоб побачитися із родиною і вирішив діставатися до мінська самостійно.

"Пахтакор" негайно відродили, зібравши у Ташкенті футболістів з інших команд та на три роки закріпили за ним місце у вищій лізі чемпіонату СРСР, незалежно від позицій, які команда посідала у турнірній таблиці.

Хокейний клуб "Локомотив"

Дата: 7 вересня 2011 року

Місце: Ярославль, Росія

Російська хокейна команда "Локомотив" розбилася на Як 42 при злеті з аеропорту "Туношна",під  Ярославлем, прямуючи на матч Континентальної хокейної ліги проти "Динамо" до Мінську. Причиною трагедії було визнано натиснуту одним з пілотів гальмівну педаль під час розбігу літака на злетній смузі.

Загалом на борту було 45 осіб. Унаслідок катастрофи вижили лише двоє – бортінженер Олександр Сизов та хокеїст Олександр Галімов, який пізніше помер у інституті хірургії у Москві від отриманих травм та опіків. Серед загиблих було 12 іноземних хокеїстів, троє з яких громадяни України – Олександр В'юхін, Віталій Анікеєнко та Данило Собченко.

"Локомотив" знявся з чемпіонату КХЛ і був відроджений наступного сезону.