Яценюк і Порошенко "запеклі друзі", які не хочуть повторити 2005 рік

Українські політики “запеклі друзі” прагнуть уникнути розколу на кшталт того, який стався у 2005 році, пише The Wall Street Journal

Два найбільш важливих політика в Україні є "запеклими друзями" – про це заявив один з них в інтерв'ю в Брюсселі цього тижня – майбутнє держави залежить від делікатних відносин на рівні любов-ненависть.

Колишній прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, який не перебуває при владі вже сім місяців, став таким собі подорожуючим послом на Заході, а зробив його послом не хто інший як президент України Петро Порошенко, який і звільнив його.

Обрання Дональда Трампа президентом і його обіцянка створити нове партнерство з Росією призвело до глибокої невизначеності в Києві щодо того, на який рівень підтримки у майбутньому може розраховувати країна від США.

І це небезпечний час для України. Бої на сході України між Києвом та проросійськими сепаратистами тривають. Політично Юлія Тимошенко, колишній союзник пана Яценюка, намагається розпочати процес свого повернення до влади, проводячи протести проти високих рахунків за електроенергію та банкрутства банків.

Пан Яценюк закликає західних лідерів дотримуватися обраного курсу. Він відвідав віце-президента США Джо Байдена у Вашингтоні, канцлера Німеччини Ангелу Меркель в Берліні і знову приїхав до Брюсселю цього тижня, щоби зустрітися з високопосадовцями Європейського Союзу.

"Ось моє звернення до світових лідерів. Подивіться, ми продовжуємо робити нашу роботу. Україна має залишатися у вашому полі зору", - сказав він. "Ми розуміємо, що ви, хлопці, маєте цілу низку проблем ... Але, будь ласка, не залишайте нас," - заявив він.

Яценюк сказав, що Порошенко поступив би мудро, якби обережно тиснув на Трампа, звернувши увагу на втручання Росії в Україні і запропонувавши варіанти співпраці. Він вважає, що врешті-решт Трамп самостійно визначить для себе межі роботи з Путіним.

"Росія і Сполучені Штати були, є і будуть противниками", - сказав він.

Яценюк і Порошенко є сильними суперниками, або як каже сам колишній прем'єр-міністр "дуже, дуже запеклі друзі".

"Дивіться, він розумний хлопець", - сказав Яценюк про Порошенка. "Іноді ... він веде себе так, наче танк - просто рухається вперед. Але ви повинні завжди пам’ятати, що є протитанкові ракети", - говорить він.

Непрості відносини між Порошенком і Яценюком почалися після того, як блок президента не зміг домогтися парламентської більшості в 2014 році.

Це вже траплялося в історії країни, відразу після Помаранчевої Революції десять років тому. Катастрофічний розкол у 2005 році між тогочасним президентом Віктором Ющенком та його колишньою союзницею Юлією Тимошенко став провісником періоду політичної уїдливості, що завершився тим, що прозахідний уряд України покинув арену. У 2010 році Віктор Янукович, проросійський кандидат, якого пан Ющенко переміг в 2004 році, переміг на президентських виборах.

Яценюк сказав, що він прагне уникнути повторення подій 2005 року. Але до певного часу здавалося, що все відбувається саме так, як і тоді.

Напруженість вийшла назовні наприкінці 2015 року. Порошенко і Яценюк втрачали популярність і відчували зростаючий тиск з боку західних прибічників і внутрішніх супротивників, які спонукали до боротьби з корупцією та до відновлення економіки.

Команда Порошенка намагалася вивести Яценюка з влади, ризикуючи розколом в прозахідному таборі.

Яценюк зазнав нападу в парламенті, його винес з трибуни депутат з блоку президента, викликавши парламентську бійку. Кілька днів по тому неспокійне засідання кабінету міністрів закінчилося тим, що міністр внутрішніх справ України виплеснув воду в обличчя колишньому губернатору Одеської області та колишньому президенту Грузії Михайлу Саакашвілі.

Цього разу все пішло по-іншому аніж в 2005 році. Яценюк подав у відставку у квітні, але допоміг набрати голоси для нового уряду на чолі з давнім помічником президента Володимиром Гройсманом. Уникнувши дострокових виборів, блок Яценюка "Народний фронт" залишився в уряді, зберігши шість місць в кабінеті пана Гройсмана.

Попри напруженість та зміни Україна з тих пір зробила скромні, але політично важкі кроки, щоб приборкати корупцію і поліпшити економіку.

Через сім місяців після відставки, пан Яценюк, який очолював уряд і запобіг дефолту на тлі війни і валютної кризи, але став вкрай непопулярним через падіння рівня життя і відчутну відсутність прогресу в боротьбі з корупцією, відзначає ту "величезну політичну ціну", яку він заплатив за просування непопулярних заходів. Однак 42-річний близький помічник і один з міністрів за часів Ющенка в 2000-і роки, сказав, що він чітко розумів, що він має зробити цієї весни.

Яценюк заявив, що його прем'єрство при Порошенку було "надзвичайно складним і важким співіснуванням». Але він відзначив, що воно тривало довше і було набагато продуктивнішим, аніж співпраця Ющенко-Тимошенко. Той досвід, за його словами, "повністю підірвав репутацію України".

"Я не міг наважиться дозволити цьому статися знову", - сказав він.

"Моє найбільше занепокоєння полягало у тому, аби не повторити таких відносин, які були між Тимошенко і Ющенко", - сказав він. "Тому що, як ви знаєте, тоді не було переможця. Єдиним переможцем став пан Янукович і ... росіяни".

Лоуренс Норман, The Wall Street Journal