Що загрожує "Динамо" через бійню з турками

Безлади на матчі Ліги чемпіонів між київським "Динамо" та турецьким "Бешикташем" матимуть неприємні наслідки для обох клубів

На перший погляд, матч Ліги чемпіонів між київським "Динамо" та турецьким "Бешикташем" (гра завершилася перемогою господарів з рахунком 6:0) не ніс суттєвої безпекової загрози. Український клуб достроково втратив шанси на продовження боротьби у єврокубках та не мав турнірної мотивації.

Проте організатори матчу не врахували, що "Бешикташ", на відміну від господарів, був налаштований максимально – перемога гарантувала стамбульцям місце у 1/8 фіналу. Більше того, – цей турецький клуб міг вийти до плей-офф ЛЧ вперше у своїй історії. Тож підтримати улюбленців з такого приводу до Києва прибуло близько 7 тисяч вболівальників. До них в українській столиці приєдналися сотні представників місцевої турецької діаспори.

Конфліктні ситуації почали виникати у Києві ще напередодні матчу, а 6 грудня ввечері у центрі міста вони переросли у справжні сутички. Наймасовіша бійка за участю близько 200 хуліганів сталася поблизу НСК "Олімпійського" на Спортивній площі.

За повідомленням столичної поліції за медичною допомогою звернулося 10 турецьких вболівальників, у двох з яких були різані рани. Вони отримали медичну допомогу, а писати заяви до поліції відмовилися.

Пізніше безлади продовжилися й на стадіоні. І саме це матиме для "Динамо" та "Бешикташу" неприємні наслідки.

1. Штраф для "Динамо"

Вже зараз очевидно, що київському "Динамо" не вдасться уникнути штрафу. За забезпечення безпеки на стадіоні відповідає приймаюча сторона. А на "Олімпійському" у вівторок ввечері безпечно не було. Трибунами вільно пересувалися фани, вони потрапляли до "ворожих" секторів та розпалювали конфлікти.

До того ж ультрас "Динамо" у своїх секторах хизувалися здобутою у "боях" атрибутикою "Бешикташу", частина якої була спалена під час матчу. Союз європейських футбольних асоціацій (УЄФА) ставиться до подібних інцидентів суворо.

2. Покарання для "Бешикташу"

Фани "Бешикташу" не залишилися у боргу та розпочали провокації ще у місті, привселюдно витерши ноги об клубний прапор "Динамо". Але найбільші безлади вони влаштували на трибунах. Турки палили у своїх секторах піротехніку та підривали петарди, виламували пластикові сидіння.

Після кожного пропущеного "Бешикташем" голу, мотлох та вибухівка летіли з другого турецького ярусу на голови українським вболівальникам, які розташовувалися на першому ярусі. Десятки українських вболівальників, яким непощастило опинитися поруч з цією "ордою" були відлупцьовані.

Також не могли нормально працювати журналісти, через те що ложа преси, дивним чином, виявилася розташованою поруч з фанами гостей. На численні оголошення на "Олімпійському" з проханнями дотримуватися порядку турки ніяк не реагували.

3. Дискваліфікація "Олімпійського"

Саме тут виникає найбільше запитань до служби безпеки стадіону та організаторів матчу. Скажімо, дуже дивним та нелогічним виявилося розташування фанів "Бешикташу" на другому ярусі. Особливо з урахуванням, що на матчі були присутні лише 14 тисяч глядачів і вистачало місця для більш безпечного розташування гостей. Також здоровому глузду суперечить сусідство ультрас з ложою преси.

Вочевидь, недостатньо суворим був і контроль на вході до стадіону. Це дозволило турецьким фанам у великій кількості пронести піротехніку. А на деяких знімках у руках стамбульських ультрас було зафіксовано й ножі.

Такі речі на єврокубкових іграх неприпустимі, тому "Олімпійський" цілком може бути закритий для глядачів на наступний міжнародний матч за участю "Динамо". Тим більше, що подібний прецедент вже був – минулого сезону під час домашнього матчу з "Челсі" на трибунах було побито темношкірих вболівальників киян, через що УЄФА покарав український клуб матчем за порожніх трибун проти ізраїльського "Маккабі.

4. Фінал ЛЧ під питанням

Найнеприємніше, що усі ці події відбуваються на тлі надання Києву права на проведення фіналу Ліги чемпіонів, який має відбутися у 2018 році на НСК "Олімпійський". Вочевидь, усі служби причетні до організації матчу "Динамо" – "Бешикташ" спрацювали не найкращим чином.

З одного боку – це підстава для УЄФА більш прискіпливо слідкувати за тим, як у Києві проводять футбольні матчі. З іншого – привід зробити правильні висновки та уникнути помилок у майбутньому.

Врешті під час Євро-2012, де головним організатором був УЄФА, подібних проблем вдалося уникнути. Тому можна сподіватися, що питання про доцільність проведення фіналу ЛЧ у Києві взагалі не постане.