Нова доза допінгу. Чому брехливій Росії не місце на Олімпіаді-2018

Голова незалежної комісії ВАДА Річард Макларен навів нові факти допінгових фальсифікацій Росії, через які її можуть не пустити на Олімпіаду-2018

Друга порція доказів

9 грудня незалежний експерт Всесвітньої антидопінгової агенції (ВАДА) Річард Макларен оприлюднив другу частину доповіді, присвяченої допінговим проблемам у російському спорті та висунув нові обвинувачення на адресу Росії, де вживання заборонених препаратів зведено у ранг державної політики.

Нагадаємо, що перша частина доповіді канадського юриста Макларена мала ефект вибухівки. Росію було звинувачено у державній підтримці махінацій з допінгом. Серед іншого було оприлюднено факти підміни брудних допінг-проб на чисті під час Олімпіади у Сочі.

ВАДА рекомендувала Міжнародному олімпійському комітету (МОК) відсторонити усю збірну Росії від участі у Олімпіаді-2016 у Ріо-де-Жанейро. Однак МОК не наважився на такий крок і дискваліфікував лише частину росіян, заборонивши у повному складі виступати командам з легкої та важкої атлетики. Більш рішучим виявився паралімпійський комітет, який Росію на Паралімпіаду до Бразилії не пустив взагалі.

Представників зимових видів спорту, які є головними фігурантами справи про фальсифікації у Сочі, дискваліфікації поки не торкнулися. Але у Росії з острахом чекали другої частини доповіді Макларена, заздалегідь розганяючи у своїх пропагандистських ЗМІ теорію всесвітньої антиросійської змови.

Звинувачення підтверджуються

Річард Макларен очікування виправдав, тож перед Росією постала реальна загроза не лише бути викинутою з Олімпіади-2018, але й позбутися нечесно здобутих медалей Сочі-2014. Канадський юрист одразу ж заявив, що звинувачення висунені у першій частині доповіді було підтверджено.

Макларен зібрав 1100 документальних свідчень, які підтверджують побудову у Росії безпрецедентної за своїм цинізмом та масштабами системи вживання допінгу, контрольованої на державному рівні.

Комісія ВАДА стверджує, що у реалізації допінгової програми були безпосередньо задіяні Міністерство спорту Росії, Російське антидопінгове агентство, Московська антидопінгова лабораторія та ФСБ. У ВАДА дійшли висновку, що про всі темні справи знав і екс-міністр спорту Віталій Мутко, який цього року отримав від Володимира Путіна підвищення та став віце-прем'єром.

До прямих згадок самого господаря Кремля справа поки не дійшла, чому відверто пораділи російські ЗМІ. Але напевне ні у кого у світі немає сумнівів, що без відома Путіна у Росії на найвищому рівні нічого не робиться.

Фальшиві чемпіони

Зі звіту стало відомо, що у допінгові фальсифікації у Росії було втягнуто більше 1 тисячі атлетів, які представляють 30 видів спорту. При цьому є беззаперечні докази, що вони діяли не окремо, а координувалися зазначеними державними структурами.

Головною метою побудови цієї вертикалі була перемога у загальному медальному заліку на домашній Олімпіаді у Сочі у 2014 році. Все планувалося ретельно і система навіть пройшла випробування боєм – на літній Олімпіаді-2012 у Лондоні та Універсідаді-2013 у Казані.

Свого апогею фальсифікації сягнули у Сочі, де допінг-проби "А" порушників підмінювалися чистими зразками безпосередньо після змагань. Те що не встигли поміняти у Сочі, пізніше фальсифікували у московській лабораторії, де махінаціями займалися працівники спеціально створеного для цієї мети підрозділу ФСБ. За словами Макларена при дослідженнях пробірок було знайдено численні подряпини та сліди відкриття.

З'явилася у доповіді ВАДА і конкретика. Макларен заявив, що у підміні звинувачено двох російських спортсменів, які здобули 4 золоті нагороди. Їхні імена не називаються, однак очевидно, що мова про бобслеїстів Олександра Зубкова та Олексія Воєводу, які виграли змагання серед екіпажів-двійок та у складі четвірки і на двох отримали саме 4 золота.

Також юрист з Канади зазначив, що загалом були підмінені проби "Б" 12 медалістів Ігор у Сочі з Росії. Зокрема він вказав на аномально високий вміст солі у пробі однієї зі срібних призерок та той факт, що у аналізах двох російських хокеїсток було виявлено сліди чоловічої ДНК, що теж свідчить про підміну.

Якими будуть наслідки

Наслідком чергових допінгових звинувачень Росії має стати її відсторонення від Олімпіади-2018, яка має відбутися у південнокорейському місті Пхенчхан. Принаймні на цьому наполягає Річард Макларен.

"Не мені вирішувати, чи російські атлети виступатимуть на наступних Олімпійських іграх. Не знаю, чи можна їм довіряти, але їм точно треба провести систему реформ, і ВАДА має простежити, щоб це відбулося", - сказав Макларен.

Тож остаточне рішення мають ухвалити федерації видів спорту та Міжнародний олімпійський комітет. Яким чином вони себе поведуть – спрогнозувати складно. Росія є одним з лідерів світового зимового спорту і має великий вплив у федераціях. Передовсім - завдяки своїм щедрим фінансовим вливанням та проведенням різноманітних турнірів – від етапів Кубку світу до чемпіонатів світу та Європи.

Про те, що боротьба за справедливість буде запеклою свідчить хоча б той факт, що чимало федерацій не прислухалися до рекомендацій ВАДА скасувати у цьому сезоні міжнародні змагання, заплановані на території Росії. Етап Гран-прі з фігурного катання та хокейний Кубок Першого каналу ніхто видаляти з календаря і не подумав.